План Приватизація: що робити

14 березня 2018, 18:25
259
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Аби повернути довіру інвесторів до приватизації в Україні, потрібно врахувати кілька ключових речей

В Україні близько 3500 державних підприємств, переважна більшість з яких давно не приносять прибутку. Це в 34 рази більше, ніж у Китаї, та вдесятеро більше, ніж у сусідній Польщі. Після прийняття закону про приватизацію, що вступив в силу 7 березня, в України є шанс позбутися цього «чемпіонського» статусу. Оскільки в законі є ціла низка позитивних та довгоочікуваних новел щодо процедур приватизації та захисту інвесторів, вкрай необхідні перші історії успіху у великій приватизації. Йдеться про понад 60 об’єктів, вартість активів кожного з яких складає понад 250 млн грн. За нею має зрушити й мала, а це ще кілька сотень підприємств, які в ефективних приватних руках почнуть генерувати прибуток та створювати нові робочі місця.

Аби повернути довіру інвесторів до приватизації в Україні, в плані дій треба врахувати кілька ключових речей.

Перше – реальність приватизаційного плану. Крупних державних компаній, які закон дозволяє приватизувати, не так багато, і за деякими з них тягнеться шлейф невирішених проблем. У випадку з ДПЗКУ – це 1,5 мільярди кредитного портфелю під державні гарантії, які цього року необхідно починати повертати, у випадку з «Президент готелем» - невдалі спроби продажу, накладення арештів на акції, договори оренди, з Електротяжмашем – відсутність корпоратизації, з Одеським припортовим заводом – сумнозвісні борги.

Потрібен швидкий старт процесу

Тому в першу чергу варто обрати 3-5 об’єктів, на які є попит і які реально підготувати до продажу за 6-8 місяців. Аби знову не повторити досвід з ОПЗ, при виборі таких об’єктів необхідно врахувати ряд ключових факторів. Це наявність потенційного попиту з боку міжнародних інвесторів і стан регуляторного поля для ринку, в якому компанії здійснюють діяльність. Також це відсутність критичних ризиків щодо підготовки об’єкту та проведення корпоратизації. Досить складно пояснити потенційним учасникам конкурсів, міжнародним компаніям, суть поняття «цілісно-майновий комплекс», та власником чого і в якій юридичній формі вони стануть. Тому процес корпоратизації необхідно розпочинати по всіх крупних державних компаніях, він в оптимістичному сценарії займає 8-9 місяців. Регуляторне поле, що відповідає або хоча б наближене до європейського зразка, дозволить не лише залучити до участі у конкурсах більшу кількість учасників, а й отримати вищу ціну за об’єкти, бо будь-які «специфічно українські» підходи до регулювання ринків створюють лише додаткові ризики.

Друге – це ефективний механізм співпраці з міжнародними радниками і чітко визначені завдання для них. Робота з радниками має бути цивілізованою. До їхньої думки необхідно дослухатися та обов’язково її враховувати. У майбутніх приватизаційних проектах радники вивчатимуть попит і рекомендуватимуть стартову ціну, готуватимуть інформаційний пакет про об’єкт, організовуватимуть проведення фінансового та юридичного аудитів. У конкретних випадках тих підприємств, де є значні зобов’язання або інші ризики, частиною мандату радника повинна стати також реструктуризація.

Третє – менеджмент обраних для приватизації компаній має підтримувати або хоча б не саботувати процес. Керівництво одного з підприємств, яке роками виставлене на приватизацію, у пояснювальній записці до затвердження фінансового плану зазначало, що протягом останніх років його найбільшою проблемою є приватизація. З таким підходом очікувати ефективної підготовки та взаємодії з радниками, мабуть, марно. Та й, окрім того, приватизація призводить до зміни менеджменту новим власником. Тому керівники держпідприємств, хто тихо, хто голосно і вперто, саботують процес. Вирішенням цієї проблеми може стати або запровадження мотивації менеджменту за якісну на вчасну підготовку до приватизації (роботу з радниками, аудиторами, юристами), або новий менеджмент для таких компаній.

І насамкінець, потрібен швидкий старт процесу. В найближчі роки приватизаційні проекти відбуватимуться за єдиним сценарієм: відбір радника, підготовка об’єкту, проведення аукціону серед потенційних покупців і підписання договору. Якщо взятися зараз, то перші якісно підготовлені аукціони в Україні можуть відбутися вже наприкінці 2018 року. І державний бюджет нарешті зможе отримати хоча б частину закладених на цей рік 22 млрд грн надходжень від приватизації.

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Інновації

Сьогодні, 20:00

thumb img
Куди ви пхаєтесь. Білл Гейтс закликав забути про космос і розв'язати 10 глобальних проблем планети Земля
Події

Сьогодні, 21:37

thumb img
В Україні вперше запровадили електронну чергу в перші класи на блокчейні
LOL

Сьогодні, 18:14

thumb img
Всі ми трохи Супрун. У Мережі помітили реакцію Уляни Супрун на появу Олега Ляшка