Північний потік-2. Що вирішить Меркель?

16 червня 2018, 09:17

Північний потік-2 – енергетичний проект під керівництвом Газпрому. Якщо його завершать, то в Європи з'явиться низка нових стратегічних вразливостей

Чи може Німеччина відмовитися від Північного потоку-2?

Маргарита Ассенова, директор програм у Jamestown Foundation, асоційований науковий співробітник Центру аналізу європейської політики

Відео дня

Проект Північний потік-2 буде перенаправляти від 70 до 80% експорту російського газу по одному маршруту безпосередньо на прибуткові західноєвропейські ринки, в обхід більшої частини Центральної та Східної Європи. Таким чином, Україна більше не буде основною країною-транспортером газу. Це зробить її ще вразливішою і ще більше нарзить на агресіюю Росії – через що європейська безпека також може опинитися під загрозою. Здається, канцлер Меркель розуміє це, але її коаліційний уряд залежить від Соціал-демократичної партії, яка давно пов'язана з російськими діловими інтересами. Вважаю, скасування Північного потоку-2 спричинить політичну кризу, що не потрібно самій Меркель.

Проте, Німеччина має підкоритися рішенню Європейського парламенту, в якому йдеться, що морські газопроводи регулюються правилами конкуренції ЄС, оскільки проходять через територіальні води ЄС та особливі економічні зони. Здається, це єдиний механізм ЄС, який може зупинити проект. Інший – у руках адміністрації США, здатної ввести санкції проти тих, хто фінансує російський трубопровід. Можливо, Вашингтон колись і ухвалить це рішення, але для всіх союзників було би краще, якби ЄС взяли справу в свої руки, як це було з проектом газопроводу «Південний потік».

Росія може використовувати енергоресурси як інструмент реалізації фінансових і політичних інтересів Олександра Гавліковська-Фик, керівник проекту «Енергія» і міжнародних економічних відносин у Польському інституті міжнародних відносин

Подальше розширення Північного потоку-2 принесе користь Німеччині у вигляді конкурентних цін, збільшення прямих газових постачань удвічі та посилення ролі центру/посередника. Вже до 2017 року імпорт німецького газу зріс на 11,5%, а експорт – на цілих 29%. Але наслідки для Центральної та Східної Європи будуть схожми, не кажучи вже про політичні витрати або військові загрози. На жаль, ці аргументи не удостояться уваги Німеччини. А ось політика США – інша річ: може бути загроза санкцій та ескалація торгових конфліктів.

Отже, якщо Німеччині колись і варто засумніватися в доцільності Північного потоку-2, то зараз – саме такий момент. Отже, місіс Меркель, чи не саме вдалий час, щоб відмовитися від проекту? Або призупинити його для подальшого розгляду? Занадто висока політична ціна за ведення бізнесу з Росією здатна зрушити зовнішню політику Німеччини. В іншому разі, Німеччині не уникнути порівняння з Трампом: вона готова просувати національні інтереси, врозріз згуртуванню ЄС так само, як це робить президент США зі світовою торгівлею.

Джулія Гурганус, запрошений експерт програми «Росія та Євразія» Фонду Карнегі за міжнародний мир

Для Німеччини було б мудро переосмислити свою нинішню позицію щодо Північного потоку-2. Сьогодні заголовки просто кишать стурбованістю щодо спроб Росії вплинути на вибори в інших країнах. Але не варто забувати, що РФ точно так само може використовувати енергоресурси як інструмент реалізації фінансових і політичних інтересів. Північний потік-2 – енергетичний проект під керівництвом Газпрому. Якщо його завершать, то у Європи з'явиться низка нових стратегічних вразливостей, зокрема – скорочення джерел енергопостачання Європи. Крім того, трубопровід спрямований на Німеччину та Західну Європу, у якій, чи не єдиній в ЄС, розвинена трубопровідна інфраструктура. Центральна і Східна Європа, у якій менше варіантів трубопроводів, стане вразливішою для тиску Росії. Київ також зазнає втрат, адже Північний потік-2 перенаправить газ від «братнього» трубопроводу («Уренгой-Помари-Ужгород»), який перетинає Україну, позбавить країну до $2 млрд. доходу.

Однак найбільше турбує те, що ситуація з Німеччиною є сигналом: Європа повертається до звичного ведення бізнесу з Росією, незважаючи на санкції і неприйнятні порушення, такі як втручання у вибори, кіберхакінг, підтримка Асада в Сирії і причетність до отруєння колишнього агента КДБ у Великобританії.

Якуб Янда, виконавчий директор аналітичного центру «еропейськіх цінності»

Є шість причин, чому Берліну потрібно зупинити Північний потік-2. Будівництво цього додаткового трубопроводу збільшить політичну залежність Німеччини від російської енергетики. Він буде йти в обхід союзників у Центральній і Східній Європі та послабить альянс. Це акцентує на стратегічній корупції в Європі. Проект суперечить принципам Енергетичного союзу ЄС, а також може завдати значної шкоди екології. Де-факто, Німеччина буде співфінансувати російську військову машину. Північний потік-2 ще більше послабить ЄС і збільшить вплив Кремля в Німеччині.

Суть в тому, що Німеччина – політично наймогутніша країна в ЄС – могла б знайти способи зупинити Північний потік-2, якби того хотіли політики. Замість цього, ми спостерігали десятки зустрічей німецьких чиновників на вищому рівні щодо його будівництва. Незважаючи на те, що я дуже поважаю німецьких політиків, Північний потік-2 – приклад егоїзму: наївна віра в те, що якщо ви будете більше приділяти уваги диктатурі, вона стане менш агресивною. Історичні приклади умиротворення не раз показували нам, що так не спрацює. Північний потік-2 – найбільша помилка Німеччини за ціле покоління.

Яна Кобзова, глава відділу політики в Rasmussen Global, консультант президента України

Німеччині варто відмовитися від Північного потоку-2. Але, боюся, вона цього не зробить. Хоча цей проект і має серйозні геополітичні та політичні наслідки, як нещодавно визнала сама канцлер Меркель.

По-перше, угода йде врозріз зі стратегією ЄС щодо збільшення своєї енергетичної незалежності та диверсифікації маршрутів постачання; це зміцнить роль Газпрому як найбільшого постачальника газу в Європі. Зрозуміло, російський уряд – основний власник Газпрому – продовжує підривати безпеку Європи, розв'язуючи війну в Україні і підриваючи демократичні вибори в Європі і не тільки.

По-друге, є потреба у додатковому маршруті постачань до Європи, оскільки Україна (яка зараз постачає велику частину російського газу в Європу) «по суті, ненадійна». Хоча цей аргумент неспроможний. Коли в минулому Москва відключала газ Україні та ЄС, це робилося з політичних міркувань. Нарешті, проект затягне правовий вакуум: він міг уникнути застосування Регламенту ЄС; але тепер це навряд чи станеться в майбутньому. Через це юридичні та фінансові витрати інвесторів «Північного потоку-2».

Чи може Німеччина відмовитися від проекту зараз? Малоймовірно: німецькі підприємства вважають, що вони програють, якщо Північний потік-2 не побудують, і Росія буде використовувати південний маршрут. Берлін не сприймає Сполучені Штати як чесного гравця і чинитиме опір потенційним санкціям. Якщо Північний потік-2 побудують, Берлін зможе зменшити завдані збитки, приводячи їх у відповідність до законодавства ЄС, а також гарантувати продовження транзиту через Україну в комерційно реалізованих обсягах.

Анна Корбут, автор The Ukrainian Week

Зараз надії на те, що Ангела Меркель може або хоче зупинити Північний потік-2, – практично немає. Що стосується України, вона заявила, що до початку будівництва трубопроводу, потрібно прояснити її транзитну роль. Але для цього треба було б отримати зобов'язання від Росії: а до неї – нульова довіра. Ба більше, Захід мало слабко може вплинути на Росію, щоб та виконувала свої зобов'язання, – про що свідчить Будапештський меморандум.

Такі угоди дають Росії ще один інструмент, щоб підірвати ЄС і впевненість у західній моделі цінностей: це викликає особливе занепокоєння. У Німеччині є ті, хто затято відстоює «Північний потік-2», а у Франції – фінансування російського арктичного газового проекту компанією Total, тож Росія розуміє, що радикальні групи в європейській політиці – не єдиний її союзник: в особі європейців бізнесу і політиків, вона може знайти привабливіших і помірніших прихильників.

Росія отримала сигнал, що практично всі її витівки будуть терпіти, нехай і ціною європейської єдності. Дуже негативною є перспектива трансатлантичного розлому, який може наблизити деякі могутні держави ЄС до Росії. Так, Сполучені Штати під керівництвом Дональда Трампа поки не є конструктивними гравцями, проте, Росія, якою вона є зараз, – і зовсім не альтернатива.

Джон Корнблюм, старший радник міжнародної юридичної фірми Noerr LLP

Північний потік-2 демонструє, що Німеччина майже не піклується про благополуччя решти Європи. Це небезпечний план, як для Німеччини, так і для Європи. Можна тільки сподіватися, що американські санкції зроблять фінансування неможливим.

Гвендолін Зассе, позаштатний науковий співробітник Фонду Карнегі, директор Центру східноєвропейських і міжнародних досліджень (ZOiS)

Німеччина дуже багато інвестувала в Північний потік-2 як економічно, так і політично, тож навряд чи відмовиться від реалізації проекту на його останній стадії. Колишні і нинішні міністри багато років стверджували, що проект має суто економічний, а не політичний характер. На цьому тлі вже недавній заклик канцлера Меркель до угоди з Росією, який забезпечив би подальше використання газотранспортної системи України після завершення Північного потоку-2, ознаменував собою несподіване коригування офіційної позиції. Навіть якщо ця запізніла спроба вирішити фінансові проблеми і питання безпеки України досягне успіху, ніхто і ніколи не дасть гарантій, що Росія дотримуватиметься формальної угоди.

Тим часом президент США Дональд Трамп перетворився на одного з найбільш затятих критиків «Північного потоку-2». Для нього це ще одна проблема, яку можна використовувати для демонстрації своєї рішучості на світовій арені. Причиною тому також може бути перспектива продажу американського скрапленого газу в Європу. Тепер, коли Трамп закликає повністю зупинити «Північний потік-2», Меркель потрібно балансувати: вести переговори з Путіним, але і не поступатися вимогам Трампа. Останнє підриває стратегічну роль Німеччини саме в той момент, коли необхідність визначення нового стратегічного мислення тільки стала визнаватися.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Carnegie Europe. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X