Пільговий період

21 січня, 11:13
1669
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Від 2014-го країна пройшла болісний шлях реформування ринку газу. Але точку неповернення не пройдено. Для цього позитивні зміни повинен відчути кожен споживач, вважає глава НАК Нафтогаз

Відмоменту прийняття закону про ринок газу Україна істотно просунулася на шляху реформ. Повністю лібералізований сегмент газових постачань для промисловості, де працюють тепер понад 400 постачальників і 60 незалежних гравців (зокрема сінгапурська Trafigura, польські PGNIG і AOT Energy, а також швейцарські MET Holding і DufEnergy), що імпортують газ з Європи. Нафтогаз із чорної корупційної діри перетворився на прозору компанію — найбільшого платника податків країни.

Завдяки економії енергоресурсів із 2014-го до 2017-го вдалося скоротити річне споживання газу на 10 млрд куб. м. Однак газові поставки для населення і виробників теплової енергії, що становлять 2/3 ринку, досі залишаються неконкурентними і закритими. Українці повною мірою відчули підвищення цін на газ, але так і не усвідомили переваги всього, що відбувається особисто для себе. Це створює великі ризики для реформи газового ринку і держави загалом.

Завляки останнім змінам Нафтогаз став джерелом 14–17% доходів держбюджету. Серйозний внесок у макрофінансову стабільність країни. Але все це, на жаль, занадто далеко від середньостатистичного громадянина. Як зробити так, щоб мільйонам українців були зрозумілі вигоди газової реформи? Моя відповідь на це питання: монетизація субсидій.

Навіщо проводити монетизацію?

Уряд вже не раз озвучував плани провести монетизацію пільг і субсидій, але поки що процес зупинився на рівні постачальника послуг. Кінцевих споживачів ініціатива так і не торкнулася.

Реальна монетизація — це живі гроші, перераховані на картку субсидіанта. Розумно використавши кошти, людина може не тільки оплатити газ, а й, наприклад, замінити вікно або старий котел. У підсумку сума в платіжці зменшиться, і цілком імовірно, що такому споживачеві у майбутньому субсидії більше не знадобляться. Це фінансовий ресурс для енергоефективних проектів у багатоквартирних будинках. Зараз, за нинішньої системи субсидування, проекти з енергоефективності нерідко опиняються на паузі, люди не готові щось змінювати, вони просто не зацікавлені в цьому, тому голосують проти.

Конкуренція серед постачальників – це нижчі ціни для громадян

Монетизація за умови справедливої компенсації постачальникам зі спецзобов'язаннями — це також і рівні умови для споживачів у очах альтернативних постачальників. Нині жоден постачальник газу, крім визначених Кабміном газзбутів, не може повноцінно працювати з населенням, оскільки жоден із них не доданий до ланцюжка відшкодування субсидій та пільг. Якщо українець отримуватиме субсидії живими грошима, а держава стане платити компенсацію за PSO, це змінить ситуацію. А конкуренція серед постачальників означає нижчі ціни і кращий сервіс для громадян.

За рахунок чого фінансувати?

За десять місяців поточного року НАК Нафтогаз заплатила до скарбниці близько 103 млрд грн податків і дивідендів. У проекті бюджету на 2019 рік закладено виплати на субсидії в розмірі 55 млрд грн. Тобто тих коштів, які платить Нафтогаз, цілком достатньо для покриття пільг.

Правда, є одне але — обов'язковою умовою для монетизації субсидій повинна стати верифікація бази споживачів. Облгази і газпостачі використовують чималу кількість мертвих душ, на які, за різними підрахунками, списується близько 2 млрд кубів газу щорічно. Настав час покласти край таким маніпуляціям. До кінця 2018-го облгази зобов'язані передати Мінфіну всі дані, необхідні для формування єдиної бази споживачів.

Звісно, монетизація субсидій і верифікація бази далеко не фінальні кроки, необхідні для реформування газового ринку. Важливо виключити з ланцюжка PSO монопольних приватних посередників — газпостачі, які вже заборгували близько 20,5 млрд грн, спростити перехід споживача від одного постачальника до іншого, а також запустити біржову торгівлю газом за європейськими правилами.

Але всі ці кроки і загалом доля реформи газового ринку залежать від підтримки українського суспільства. Потрібно пройти точку неповернення. Успішна монетизація субсидій і реальний запуск програм енергоефективності повинні допомогти в цьому. Однак усім гравцям варто об'єднатися у цих питаннях.

Колонка опублікована в спецпроекті НВ "Світ у 2019" за ексклюзивною ліцензією британського видання The Economist. Републікація повної версії заборонена.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Події

Сьогодні, 10:13

article_img
А якби Майдан не переміг? Відомі українці - про те, якою була б зараз країна
Економіка

Сьогодні, 17:36

article_img
Штрафи та запчастини. Що робити власникам авто на єврономерах після закінчення пільгового періоду розмитнення
Made in Ukraine

Сьогодні, 12:00

article_img
Harley, стережися. В Україні розробили електричний мотоцикл