Облишмо жарти

22 лютого, 16:10
5688
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Володимир Зеленський, президент України, головнокомандувач Збройних Сил, гарант Конституції, видатний політичний діяч. І це не черговий жарт команди 95 кварталу. Це іронія самої України

Під час інвестиційної конференції Dragon Capital, американське агентство Greenberg Quinlan Rosner Research (GQRR) оприлюднило результати соціологічного опитування, згідно з яким 27% респондентів готові віддати свої голоси на майбутніх президентських виборах 31 березня за продюсера і автора комедійних шоу Володимира Зеленського.

Чинний глава держави, Петро Порошенко – на другій позиції – 18%, вічно друга Юлія Тимошенко – на третьому місці. За неї поки готові проголосувати 15% громадян. Решта 41 кандидатів на президентське крісло перетворені на масовку цього політичного шоу на трьох.

До виборів залишається трохи більше місяця, і це досить маленький термін, щоб аутсайдерам наздогнати лідера перегонів Але досить великий термін, щоб сам лідер розбазарив перевагу, яка впала йому з неба.

Звідси і рекомендація від Джеремі Рознера, керівного партнера GQRR, яку він озвучив під час уже згаданої конференції Dragon Capital: «Якби мене попросили дати пораду, то Зеленському порада №1 – у жодному разі не брати участі в дебатах». Ось як Айварас Абромавичус, міністр економічного розвитку і торгівлі України (2014-2016 рр.) трактував мені цю пораду американця Зеленському: «Все що ти зараз робиш, робиш відмінно, нічого не змінюй».

Навіть у Зеленського ще немає відповіді на це питання

Втім, українців все більше цікавить, не що зробив або робить Зеленський, щоб перемогти у виборчій кампанії, а на що він здатний, коли досягне цього казкового результату. Але навіть у Зеленського ще немає відповіді на це питання. Звідси стратегія – мінімальний контакт з медіа і публічних виступів поза шоу Кварталу, де образ Зеленського ґрунтовно заретушувано образом Голобородька. «Навіть якщо ми хочемо, щоб він відповів нам на найважливіші питання, я не впевнений, що ми цього дочекаємося, – резюмує Абромавичус. – Він йде як танк на перемогу. І якщо це працює, то дуже складно в електоральній кампанії міняти стратегію». 

Насправді Зеленський непогано розуміється на українській політкухні, що стало можливим завдяки його кар'єрі телевізійного менеджера і продюсера комедійних шоу політичного спрямування. Цього досвіду недостатньо, щоб правити країною. Але цілком достатньо, щоб спробувати це зробити у відповідний час. І Зеленський пробує, обравши найвдаліший для цього момент. У нього в суперниках ветерани української корупції, реформатори зі стажем, але без особливих заслуг.

«27% з опитаних готові голосувати за Зеленського, якого зовсім не знають, – говорить Абромавичус. – Але вони дуже добре знають кандидатів, Юлію Володимирівну і Петра Олексійовича. І вони їм не подобаються».

Серед моїх із Христиною Бердинских співрозмовників не знайшлося жодного, кого б не бентежили смутні сумніви щодо впливу майстра закулісних ігор Ігоря Коломойського на нинішній злет Зеленського.

Мій колега Дмитро Тузов, ведучий суспільно-політичного ток-шоу Новий вечір на радіо Новое время, запропонував мені згадати старий номер з шоу 95 Квартал, в якому розігрувалася сценка відставки Коломойського з посади голови Дніпропетровської обладміністрації в 2015 році.

У ній Коломойський зображений реальним господарем Банкової, який керує Порошенком, є ляльководом прем'єра Арсенія Яценюка. Обидва раболіпствують перед могутністю олігарха. «Після такого тлумачення політичних розкладів незрозуміло, чому Зеленський ображається на побоювання, що він і сам маріонетка в руках могутнього власника телеканалу, – каже Дмитро. – Не вважає ж себе Володимир чудесним винятком у ситуації, яка настільки очевидна?». Ймовірно, все-таки вважає. Тому й ображається на будь-який натяк на коломойськозалежність.

Проте, Олександру Данилюку якимось дивом Зеленський довів свою незалежність від олігарха. «Я не відчув відчайдушного комфорту, – говорить екс-міністр фінансів. – Якби це було так, це означало б? Що у нього серйозний дах або людина абсолютно не розуміє реалій».

Ось це останнє зауваження – найтривожніше і небезпідставне. Нерозуміння реалій, це те, що досвідчені співрозмовники Зеленського намацали значно спритніше, ніж тінь олігарха Коломойського. Один з експертів з настільки блискучою діловою репутацією, що навіть попросив не називати свого імені в пресі, побував на одній з численних закритих зустрічей із Зеленським, і як приклад витання кандидата в хмарах наводить частину розмови. «Йому ставлять запитання «в разі перемоги на виборах, кого ви призначите главою СБУ?» Зеленський відповідає (не дослівно): «У мене два мільйони підписників у соцмережах, це більше ніж у Барака Обами. Як думаєте, ми зможемо обрати гідного? Будемо конкурси проводити – чесні, прозорі». На зауваження реагує гостро. Неймовірно ображається на жорстку критику.

Після чого мій співрозмовник приклеює до кандидата №1 образливий ярлик, який крутиться на устах у всіх його недругів. Але з поваги до Зеленського я не повторю цього прізвиська.

У Абромавичуса більш урівноважений погляд на новобранця. І більш критичний до його зрілих опонентівм. Далі пряма мова: «Я в українських реаліях недосвідченість більше ціную, ніж інституційну пам'ять. Як у нас зазвичай політики реагують на будь-яку твою пропозицію? Завжди двома способами: перше – я це знаю, друге – це неможливо. Зеленський готовий вчитися».

Дмитро Разумков, консультант зі штабу Зеленського, керівний партнер в Ukrainian Politconsulting Group попросив НВ не тривожитися стосовно експертних компетенцій його шефа. Оскільки відповідно до української конституції у глави держави повноважень менше, ніж у парламенту. Важливі менеджерські та людські якості нового претендента. А вони, за оцінкою самого Разумкова – на належній висоті. «Якщо все-таки він гарна людина, то це вже гарний початок», – хапається Абромавичус за соломинку.

Вже коли я виходив з офісу Айвараса, (до речі, спасибі за теплий прийом і смачний чай), він раптом зупинив мене, і поставив як видно важливе, особисте питання.

- Як ти вважаєш, якщо переможе Зеленський, чи варто його підтримати?

- Варто. Не підтримаєте ви, підберуть інші.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте, переслуховуйте, діліться!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 06:43

thumb img
Жодних селфі. Яка відповідальність передбачена за порушення таємниці голосування
Політика

Сьогодні, 11:48

thumb img
У президенти не заради Коломойського: про що Зеленський розповів бізнесу
Наукпоп

Сьогодні, 20:00

thumb img
Дочекалися. Жінка вперше отримала престижну премію з математики