Не бійтесь – це наше кіно

2 вересня 2017, 13:33
3452
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Здійснилося: на український пригодницький фільм йдуть з попкорном

За бортом плюс 36°C. Кондиціонер в машині вийшов з ладу, так що в салоні ми почуваємося курячими стегенцями. З пункту А в пункт Б українськими дорогами 500 км. Нас чекають в черговому кінотеатрі, і недовіра тих, хто очікує більша, ніж нетерпіння. Ми енний раз представляємо шановній публіці новий український фільм.

Стрічка називається Червоний, але відразу хочу попередити мова не про неї. Наш промотур довжиною в 23 пекельно спекотних і не менш щасливих дня, як пишуть в підручниках з тактики, розкрив оборону, яку українці давно і наполегливо тримають по всій лінії культурного фронту. Я знав, що українське не тільки кіно, але і література з музикою давно стало для культурного продукту вироком. Спасибі, що не смертним, однак довічною ізоляцією від зовнішнього світу тхне.

Але переконався в цьому зайвий раз саме нинішнього розпеченого серпня, коли вийшов із зони відносного комфорту, трухнув стариною і вирушив представляти глядачам наше кіно. Не в егоїстичному сенсі "зроблене нами", а в найширшому: зроблене в Україні. Спілкуючись з директорами і менеджерами кінотеатрів, які відкрили нам двері, відчував себе представником компанії, яка намагається вийти на ринок продтоварів з новим вершковим маслом або соняшниковою олією. Ви напевно бачили таких в супермаркетах. Втомлені люди описують товар, умовляючи взяти на пробу хоч малу партію, тиснуть на те, що ціна нижча, але якість на рівні. А продавці так само втомлено пояснюють, чому їм складно працювати з незнайомою продукцією. Справедливо нарікаючи на покупця: люди сплачують за те, до чого звикли і в чому впевнені.

З українським кіно в нашому випадку аналогічна ситуація. І в Ужгороді, і у Львові, і у Вінниці, і в Чернігові, і в Запоріжжі на показ прийшли багато з тих, хто в кіно ходить нечасто. Та найновіша аудиторія, за якою роками полюють всі, хто створює культурний продукт в Україні. Але глядач прийшов не тому, що йому цікаво. Нас зустрічала стримана ввічливість, а в очах читалась недовіра, компенсована бажанням відбути "захід", поставити собі плюсик в карму і піти з почуттям виконаного обов'язку. Ну ось, знову не вийшло у наших, ну та ладно, нехай це ж своє, ми ж волонтери.

І кожного разу через дві години, коли глядачі вставали на фінальних титрах і довго аплодували, а потім азартно фотографувалися на тлі постерів, брали автографи і змітали книги, на які до показу не звертали уваги, ми розуміли: волонтерству приходить кінець. Глядач побачив нову якість українського кіно. Ще не голлівудське, але вже без претензій зробити плювок у вічність, плюючи при цьому і на потреби широкої аудиторії. Нам повірили за чесність. Ми претендуємо не на фестивальні нагороди за кордоном, а на більшість голосів гривнею всередині країни.

Нас зустрічала стримана ввічливість, а в очах читалась недовіра

Українці давно хочуть своєї масової культури. Це висновки авторитетного соціолога Ірини Бекешкіної, які я прочитав, гортаючи в Інтерсіті один з серпневих номерів НВ. "Потрібна українська масова культура. Вибачте, потрібна українська Дар'я Донцова. Те, що люди читали б на пляжі. Детективні серіали потрібно робити забійні", говорить вона. Сперечаються з цим тільки ті, кому нема чого пред'явити широкій аудиторії. Звідси через острах глядача-читача-слухача культ камерності, закритості, самобутності, якими часто прикривають відсутність як куражу, так і елементарних талантів.

Квоти на українську музику в радіоефірах спровокували безліч критики в соціальних мережах. Мовляв, дали українському зелене світло, і на нього полізла "всяка попса". Мелодія ладно, з пивом піде, а ви тексти послухайте! Напевно всі ці незадоволені знають англійську, французьку, німецьку, італійську, польську та інші мови, якими складають невигадливі пісеньки артисти, які співають в ефірах згаданих країн. Перекладіть класику Boney M, Джо Дассена, Адріано Челентано, та хоч Робертіно Лоретті. Ви здивуєтеся, наскільки мелодії, ритми і смисли, донесені масовою культурою, схожі. Їх відрізняє тільки національний присмак, у кожного свій.

А кіно спочатку народилося як масова культура. Це потім вже з'явилися фестивалі, один локальніший іншого. Нове українське кіно з ряду причин почалося з фестивальних зразків. Тому лякало широку аудиторію: нудно, не зрозуміємо, нам би таке, як в Голлівуді, але своє. Здійснилося: на пригодницький український фільм йдуть з попкорном. Ось він, виріс рівень довіри. Те, що заїдають кукурудзою, вже цікаво. Як і те, під що танцюють. І те, що читають на пляжі.

Колонка опублікована в журналі Новое Время за 1 вересня 2017 року. Републікація повної версії тексту заборонена

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени


Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Сьогодні, 11:27

thumb img
Повітряна тривога. Наймасштабніші авіакатастрофи останніх років - інфографіка
Наукпоп

Сьогодні, 13:13

thumb img
Загадка світобудови. Фізики висунули гіпотезу про таємничі білі діри у Всесвіті
Політика

Вчора, 20:03

thumb img
Дружина Зеленського розповіла, якою уявляє себе в ролі першої леді