Наздогнати Уганду

15 вересня 2017, 16:54
1408
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
І яке відношення до цього завдання має канадський Інститут Фрейзера

Що таке свобода?

Мабуть, звузимо.

Що таке економічна свобода?

Обидва запитання – а разом з ними запитання «Як розширити простір конкуренції і самостійного вибору в Україні» –будемо обговорювати рівно через тиждень, 22 вересня, на Форумі економічної свободи в Києві.

Вперше в історії в Україні зберуться лідери і учасники одного з найважливіших проектів з поширення економічних знань – і підвищення рівня свободи в усьому світі.

Проекту 33 роки. У 1984-му засновник канадського аналітичного центру Fraser Institute Майкл Вокер почав обговорювати з нобелівським лауреатом Мілтоном Фрідманом розроблення інтегрального показника, який дозволяв би вимірювати рівень економічних свобод у світі – і, зрозуміло, в окремих країнах. У 1986-му Fraser Institute провів першу конференцію, присвячену цій непростій науковій проблемі. Цикл конференцій тривав до 1994 року, а в 1996-му вийшов перший випуск рейтингу Economic Freedom in the World. У цьому році в Києві буде представлений свіжий, 22-й за рахунком рейтинг.

Стежачи за тривожними заголовками новин, не станемо забувати: сьогодні світ в середньому набагато вільніший – і економічно, і політично, ніж якихось 35 років тому. Ось що пише про цей феномен Йохан Норберг в своєму свіжому бестселері «Прогрес»:

Уганда, про яку тільки що принизливо відгукнувся президент Порошенко, виглядає на нашому тлі куди більш гідно

«[Індекс економічної свободи] аналізує економічну свободу в широкому сенсі – верховенство права, неупередженість судів, розмір держави, а також право людини на власність, підприємництво та вільну торгівлю. Середній світовий показник з 1980-го до 2013 зріс з 5,3 до 6,9 за десятибальною шкалою.

Він перемістився з місця, на якому перебувала Індія в 1980 році до проведення реформ, на позицію Тайваню в 1980-му після лібералізації економіки. Якби ми уподібнили світ-1980 с його усередненим показником конкретній країні, то в 2013-му вона зайняла б 150-е місце зі 157, відразу після Зімбабве».

У безпрецедентній лібералізації світової економіки є внесок і Індексу економічної свободи – одного з найбільш ефективних проектів в справі економічного освіти. До речі, засновник Інституту (та Індексу) Майкл Вокер розповість в Києві про те, що ми дізналися, вивчаючи історії економічних успіхів і провалів останніх десятиліть.

У торішньому рейтингу Україна посіла 130-е місце з 6-ма балами. Уганда, про яку тільки що принизливо відгукнувся президент Порошенко, виглядає на нашому тлі куди більш гідно: 54-е місце, 7,34 бала.

Немає сенсу переказувати програму, її можна прочитати тут. Скажу лише, що постаралися об'єднати злободенне з фундаментальним, дискусійне з проникливим. Ми поговоримо про рівень економічної свободи в Україні (на жаль, найбільш економічно невільної країні в Європі) – і про те як зробити так, щоб її стало набагато більше; почуємо роздуми найшанованіших – з точки зору експертів, опитаних Центром Бендукідзе і Новым Временем, – бізнесменів України про те, як вони змінюють світ (звучить трохи пафосно, але правильно – не генерали ж його змінюють); зустрінемося з українськими чемпіонами свободи, які борються за те, щоб на своїй конкретній ділянці боротьби відстояти або розширити простір самостійного вибору людини – чи то свобода слова, легалізація легких наркотиків, чито захист прав ЛГБТ.

Попереджаю: конференція триватиме цілий день. Але вона того варта. Якщо ви, звичайно, хочете дізнатися, як зробити Україну вільною і процвітаючою.

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 14:26

thumb img
Політичне харакірі та вибори. Що заважає Україні повернути окупований Росією Крим
Країни

Вчора, 16:16

thumb img
Відставка Назарбаєва. Топ-15 цитат президента, який очолював Казахстан майже 30 років
Економіка

Вчора, 16:10

thumb img
Амбромавічус і Данилюк. Що вони роблять поруч із Зеленським?