Народжені в СРСР. Що з нами не так

16 травня 2017, 17:01
4688
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Совок в головах, навіть через 25 років після своєї смерті, продовжує створювати фантомів, які закликають відмовитися від розвитку в знак поваги до минулого

Якби батьки Макса Левчина не відвезли його з СРСР в 1991-му році, чи зміг би він, живучи в ті часи в Києві, спочатку запустити три стартапа, які не принесли прибутку, а потім разом зі своїми друзями Пітером Тілем та Ілоном Маском в 1998-му створити четвертий проект – PayPal, продавши його через 4 роки eBay за $1,5 млрд?

Ні, звичайно. І справа не в розваленій в результаті розпаду СРСР науково-технологічній галузі та закритості кордонів, а у відсутності індивідуалізму в суспільстві, що живе за правилами загальної сірості і досконалої однаковості мас. Народжені в СРСР без опору сприймали громадську патологію, несправедливість, абсурд і сірість життя. В результаті у них відмирав індивідуалізм, зникала ініціатива та розчинялися всі творчі процеси. Тому той, хто не відповідав цим стандартам – терпів або виїжджав. Захід у цьому сенсі для багатьох був магнітом можливостей, представляючи із себе саме той «неправильний» світ, в якому могли бути затребувані їх «неправильні» цінності, засуджувані в суспільстві, де вони виросли.

У нас же мало що відтоді змінилося. Совок в головах, навіть через 25 років після своєї смерті, продовжує створювати фантомів, які закликають відмовитися від розвитку в знак поваги до минулого. Шанувати пам'ять предків, у нас важливіше, ніж створювати умови для появи нових героїв. Соціальні ліфти, як і раніше, не працюють, відрізаючи амбітним людям дорогу наверх. Закостенілість мислення, що помилково іменується консервативністю, створює нездоланну перешкоду для розвитку: громадський осуд будь-якої відмінності від основних мас. Що, в свою чергу, створює феномен презумпції вини будь-якої інновації. Бути індивідуалістом, мислити інакше, відрізнятися від інших – ще не прийнято і вважається протиприродним. Всі повинні бути більш-менш рівні, чомусь належати і щось розділяти.

Соціальні ліфти, як і раніше, не працюють, відрізаючи амбітним людям дорогу наверх

Але суть в тому, що суспільство, що опирається на маси і зневажає власних білих ворон, хоч і буває щасливим в єдності, але приречене на виродження, оскільки головним його ворогом є людина, що відкололась від колективу. А там, де повно совкових забобонів, така тенденція ще більш вірогідна.

Якби батьки Макса Левчина не відвезли його з СРСР, він би швидше всього все-одно створив би свій проект. Але чи став би його проект видатним, чи назвали б його світовим феноменом? Це залежало б не від Макса, а від затребуваності в суспільстві тих яскравих і неординарних індивідуалістів, які здатні робити нестандартні кроки і щосили прагнуть змінити світ навколо себе.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Вчора, 13:25

thumb img
Так може піти Путін. Світові ЗМІ - про відставку Назарбаєва та про Казахстан без нього
Lifestyle

Вчора, 18:09

thumb img
Ще вірять. Як експерти оцінюють рівень щастя українців, і з чим його пов'язують
Події

Вчора, 16:12

thumb img
Циркове лобі vs активісти. Як в Україні та світі відмовляються від цирків з тваринами