Ми її втрачаємо

12 грудня 2018, 17:26

Чому не допустити продовження мораторію важливо саме зараз, а не як-небудь потім

Наступного четверга парламент розгляне питання продовження мораторію на продаж землі. Знову. Проект подав знаменитий депутат Олег Барна – знаменитий у першу чергу бійками, хамством і судимостями, тож вітаємо олігархів-прибічників середньовічного мораторію з появою гідного союзника (поодинокі аплодисменти).

Відео дня

Буквально за тиждень до оголошення про майбутнє голосування Європейська бізнес-асоціація разом з PwC Legal Ukriane проводили дискусію «Ринок землі як передумова розвитку аграрного сектору і країни в цілому». Були присутні чиновники, представники великого аграрного бізнесу, фермери і фахівці міжнародних організацій, але замість жорсткої дискусії про користь чи шкоду мораторію, ми виявили, що всі сторони виступають за одне: відкрити ринок якомога раніше, інакше він просто помре.

Чому зараз це питання стоїть гостро, як ніколи? По-перше, за час дії мораторію, 42% земель опинилися у стані деградації, зокрема хімічної – це офіційні цифри. Землі виснажені, чорнозем продають на чорному ринку і вивозять з країни. Як результат маємо низьку врожайність, представники холдингів на зустрічі закликають бути чесними: стерпні результати цього року – зовсім не технології і не інвестиції, це вчасно пішов дощ. А якщо наступного року піде невчасно?

На думку фермера Дмитра Огнєва, зараз ще можна розраховувати на потенційного покупця – поки є ґрунт і продукт. Але відкривати ринок слід якомога швидше, тому що завтра цього ресурсу просто не стане.

Представник Світового банку Олег Нів'євський поділився результатами досліджень, які стверджують, що відкриття ринку землі – одна з небагатьох реформ, яка в змозі зробити економіку України більш стійкою на випадок кризи, «а вона (криза) буде».

Чого чекають "продовжувачі" мораторію?

Його підтримав заступник голови Стратегічної групи радників з підтримки реформ в Україні Павло Кухта, який сказав очевидну, але дуже важливу річ: технічно відкриття ринку земель, це найлегша реформа. Вона не вимагає спустошення бюджету, створення нових відомств, інфраструктури. Чи готова до неї держава технічно? Так, готова – за словами першого заступника міністра юстиції Олени Сукманової, реєстри достатньо захищені – ринок можна відкривати вже завтра.

У підсумку ми бачимо, що розповіді про неготовність до реформи – чиста маніпуляція, розбіжності приватних фермерів і аграрних компаній – чиста маніпуляція, економічна вигода мораторію – чиста маячня.

Я виступаю одним з підписантів меморандуму про створення Громадської Коаліції за скасування мораторію з купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення. Документ об'єднав асоціацію «Український клуб аграрного бізнесу», Центр економічної стратегії, Незалежну асоціацію банків України, Українську Гельсінську групу за права людини, Союз українських підприємців, Насіннєву асоціацію України, Стратегічну групу радників з підтримки реформ (SAGSUR), VoxUkraine, Українське товариство економічних свобод, і ще безліч асоціацій, компаній і осіб.

Коаліція стверджує, що мораторій:

  • обмежує конституційні права і не дозволяє вільно розпоряджатися своєю власністю;
  • знижує конкурентоспроможність фермерських господарств;
  • гальмує інвестиції в довгострокові сільськогосподарські та інфраструктурні проекти;
  • зменшує прибуток власників землі на 13-18 тис. грн. на рік;
  • блокує створення робочих місць у селах і розвиток села;
  • є однією з головних причин корупції та рейдерства;
  • створює потужний клас олігархів.

20 грудня Верховна Рада планує розглянути законопроект про продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. На жаль, одного лише проваленого голосування недостатньо, щоб ринок ожив.

Для зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення потрібно: 1) настання відповідної дати – 1 січня 2019 року; 2) набуття чинності закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. Вищезгаданого закону досі немає, але якщо 20 грудня здоровий глузд переможе, у профільного комітету Верховної Ради вже не буде причин відкладати його розробку.

Чим ситуація цього року відрізняється від попереднього, крім того, що стало ще менше родючої землі і держава втратила ще мільйони і мільйони прибутку? За цей рік було ухвалено рішення Європейського суду з прав людини, згідно з яким мораторій порушує конституційні права українських громадян. Тепер депутатам доведеться думати не тільки про те, як обдурити пайовиків, але і як обдурити світову спільноту, продовжуючи ігнорувати рішення ЄСПЛ, і як відкрутитися потім від персональної відповідальності, з огляду на те, що згідно зі ст. 382 Кримінального кодексу України, «умисне невиконання службовою особою рішення Європейського суду з прав людини – карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років».

Чого чекають «продовжувачі» мораторію? Відомо чого – за час його дії померли 1,4 мільйона пайовиків, 20% всіх землевласників. Приблизно чверть тих, хто вижив, вже відсвяткували своє 70-річчя. 400 тисяч паїв не передано у спадок. Люди гинуть, родюча земля перетворюється на пісок, фермери втрачають капітал, кидають господарства і їдуть – залишилося недовго, і питання мораторію зніметься з порядку денного саме собою.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Погляди
Дайджест авторських поглядів щодо найбільш гострих питань
Щовівторка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X