Мазохізм по-українськи

19 грудня 2018, 08:21
1548
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Або як самим собі дефолт придумати

Українці все-таки нація мазохістів. Причому дуже часто це хитрий мазохізм. Коли ми робимо погано нам всім разом, але думаємо, що постраждаємо не ми, а сусіди. Теж українці, але не особисто ми. Звичайно, в результаті страждають всі. І, здається, навчилися отримувати задоволення від цього страждання.

Раніше це виражалося, наприклад, в земельному питанні. Тому що інакше, ніж мазохізмом, важко пояснити любов до заборони. Заборони самим розпоряджатися своєю власністю. Кому це взагалі може сподобатися? Зазвичай популісти обіцяють більше грошей, менше податків, дешевші тарифи ну і далі по тексту виступів Уго Чавеса, прокламацій «жовтих жилетів» або змістом Нового Курсу. А тут – заборона самим собі розпоряджатися своєю власністю. Хитрість цього мазохізму в тому, що земля є не у всіх і часто це люди без землі забороняють людям із землею її продавати. І задоволені. Але при цьому вони нічого не отримують взамін, а економіка страждає, інвестиції не приходять, гривня слабшає. Самі собі удружили. Мазохізм в чистому вигляді. Але хитрий. По-українськи.

Тепер з'явився другий варіант. Олігарх Коломойський і два найбільш рейтингових кандидати в президенти, Тимошенко (прямим текстом) і Зеленський (тут можна тільки підозрювати з натяків кіногероя, але не стане ж він перечити Коломойському) прямо обіцяють, що вони прийдуть і зроблять дефолт. Такого ще не було. Зазвичай популісти кажуть, що ми прийдемо і зробимо все добре, пропонують просте вирішення складної проблеми і потім, коли це не працює, трапляється дефолт. А тут унікальна ситуація. Дефолт обіцяють відразу і прямим текстом.

Бійтеся своїх бажань. Адже іноді вони здійснюються

Що трапиться, коли Україна оголосить дефолт? Ми відразу втратимо підтримку МВФ і західних країн. І не тільки не зможемо платити за старими боргами (що ж неважливо, ми ж в дефолті), але і не зможемо фінансувати дефіцит бюджету. А він у нас буде, особливо на тлі дефолту, адже в такій ситуації про інвестиції можна буде забути. І не забуваємо про паніку, яка завжди виникає в таких випадках і тисне на курс.

У підсумку ми отримуємо різкий обвал курсу, інфляцію (і не таку, як зараз, а на порядок більше) і купу безробітних. І це на тлі того, що в цей момент у нас макроекономічна стабільність, 11 кварталів економічного зростання, валютна стабільність. Якщо вам не подобається поточна ситуація, що ж буде, коли ви погіршите умови в десятки разів?

Так, зростання економіки не таке, як ми хочемо бачити. Але макроекономічна стабільність створює базу. І далі є вибір. Зробити реформи і забезпечити той самий прорив. Повторити те, що зробила Польща і Ко. Причому принадність української ситуації в тому, що нічого вигадувати не треба. Всі кроки давно описані і їх просто потрібно зробити, грунтуючись на макроекономічній стабільності.

Або зруйнувати макроекономічну стабільність, опуститися на саме дно, щоб може потім зрозуміти, що немає ніякого українського особливого шляху. Але ось досвід Венесуели показує, що дна не буває і завжди можна продовжувати копати.

І українці аплодують тому, хто прямим текстом пропонує їм копати. І робити своє життя гірше і гірше. Але українці самі вимагають цього. І готові вибрати того, хто їм це пообіцяє. При тому, що ніяких причин оголошувати дефолт, немає. Немає ніяких обставин, які вимагали б від нас таких кроків.

Чому ми хочемо зробити гірше самим собі? Можливо, тому що звичайні українці вважають, що дефолт – це розумне слово, яке їх не стосується? Хитрий дефолт. Адже напевно вважають, що ми просто кинемо якихось буржуїв. А цих буржуїв не жаль. Але світ не такий простий. І буржуї це переживуть. А ось чи переживуть маленькі українці?

Ось хто найбільше постраждає від дефолту? Найбільш малозабезпечені верстви населення. Тому що дефолт призводить до низки девальвація-інфляція-падіння економіки. І завжди від цього страждають найбільше бідні. Тому що саме по бідній людині найбільше б'є інфляція. Тому що її доходи йдуть повністю і в основному на їжу, ціни на яку й злітають насамперед. Тому що саме бідна людина не має накопичень і при втраті роботи залишиться без засобів для існування. А умовному айтішнику все одно. Адже він працює на клієнтів «звідти» і отримує зарплату в доларах. Йому навіть краще, якщо гривня полетить в тартарари. Він тоді стане в рази багатшим у гривні. Та й умовному олігархові теж дефолт не такий страшний. Адже він експортує продукцію. Дохід в доларах. Теж вигідно.

Бійтеся своїх бажань. Адже іноді вони здійснюються. І точно бійтеся свого бажання оголосити дефолт. Тому що якщо станеться, то нам всім буде непереливки.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Зверніть увагу

29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Мистецтво

Сьогодні, 10:54

article_img
Головні кінопрем'єри тижня. Скло, Марія - королева Шотландії, Пампушка, Дріс Ван Нотен і інші
Події

Сьогодні, 00:01

article_img
Закон щодо протидії буллінгу набув чинності
Політика

Сьогодні, 09:25

article_img
Головне зі скандального розслідування НВ про Коломойського: від бізнес-імперії в США до сина-баскетболіста