Маленька північнокорейська бомба

5 вересня 2017, 12:13
1509
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Північна Корея провела успішні випробування водневої бомби

Північна Корея вшосте провела ядерні випробування. Грунтуючись на тому, що нам відомо на даний момент, ці здаються найбільшими. Інформаційне агентство Пхеньяну описало випробування як "абсолютний успіх" і заявило, що пристрій являє собою передову водневу бомбу, досить маленьку, щоб розмістити її на ракеті великої дальності.

Хоча поки що не можна стверджувати, що це правда, ці випробування справді більше попередніх. Вибух підтверджує сейсмічна активність, зокрема землетрус силою в 6.3 бала, а норвезька сейсмічна обсерваторія припустила, що його потужність склала 120 кілотонн.

Після надзвичайно напружених кількох місяців жорсткої риторики, ракетних запусків, військових навчань і маневрів, Північна Корея, схоже, дуже близько підійшла до досягнення того, про що постійно говорила: життєздатний ракетний термоядерний фактор стримування. Так що, прийшов час бігти в бомбосховище?

Перед тим, як відповідати на це питання, варто подивитися: чим досі був зайнятий КНДР і чому.

Найкращі плани

Станом на 4 вересня Північна Корея випробувала більше 20 ракет у 2017 році. Це були ракети ближньої і середньої дії. Багато з них були спрямовані в Східно-Китайське море. Кілька запусків провалилося, але одна ракета пролетіла над північчю Японії. Жоден запуск не проходив в вакуумі. Вони є частиною тонкої, майже хореографічної взаємодії між найбільш важливими акторами Східної Азії, танцем військових дій, внутрішньополітичними перетасовками і міжнародними прагненнями.

Проблеми Корейського півострова завжди зводяться до невирішених проблем корейського поділу, посткорейского військового перемир'я і тисяч американських військ, які розміщені в регіоні на постійній основі для захисту і відновлення Південної Кореї і Японії. Американська військова присутність - пряма загроза безпеці влади Пхеньяна і служить приводом для заяв Кіма про необхідність величезної військової і ядерної сили для стримування.

Єдиний шлях в цій кризі - це хоч якийсь діалог про те, як контролювати арсенал Північної Кореї

Минулого року КНДР особливо турбувався через розгортання США протиракетного комплексу рухомого наземного базування для висотного заатмосферного перехоплення ракет середньої дальності (THAAD). До проекту неоднозначне ставлення і в Китаї, і Південної Кореї, але в березні він уже був на півострові. До того моменту Північна Корея вже випробувала ракету Pukguksong-2 і чотири балістичні ракети середньої дальності в Східно-Китайське море.

На початку травня комплекс THAAD розгорнули і ввели в експлуатацію. І протягом декількох тижнів після того, як в Південній Кореї з'явився новий президент, запускали ракети різної дальності польоту. Тим часом США проводили звичайні спільні ракетні навчання з Південною Кореєю і відправляли військові кораблі у води недалеко від Корейського півострова.

Міжнародне співтовариство, як прийнято, продовжувало засуджувати запуски ракет стандартним текстом: "неприйнятно", "сумно", "перейшли всі межі". Все це завершилося 5 серпня Резолюцією Ради Безпеки ООН 2371, яка спрямована проти експорту та імпорту Північної Кореї і її іноземних працівників.

Очевидно, що резолюція не зупинила КНДР. Але, не дивлячись на те, що ці випробування схожі та здаються величезним кроком, технологічно і політично - він незначний.

Звичайна справа

У той час як увага світової спільноти була в основному зосереджена на дипломатії "око за око" - і тому, що зробить Дональд Трамп, коли йому доведеться приймати реальні рішення по Північній Кореї - кількість джерел, в тому числі сайт 38 North, де вже повідомляється, що полігон готовий до нових випробувань. Це було в квітні. Це само по собі було дивно: більша і мобільна бомба - це тільки останній крок в ядерній програмі, і він завжди стояв на порядку денному.

Проте, Пхеньян поки що її не створив. Навіть якби він міг підігнати водневу бомбу до ракети, все одно потрібно було б вирішити технічні проблеми, в тому числі, як розробити ракету дальньої дії, яка може увійти в атмосферу і не згоріти.

Тим часом, за відсутності непродуманих і вкрай непередбачуваних військових дій, міжнародне співтовариство, схоже, мало що робить, крім санкцій та жорсткої риторики. Поки що обидві сторони зазнали поразки. І це може призвести до неприємних результатів.

Коли Дональд Трамп погрожував півночі «вогнем і люттю» у відповідь на його ракетні випробування, я порахувала, що його палка риторика може тільки підштовхнути Пхеньян до більшої кількості випробувань. І схоже, вони триватимуть. Як тільки американського президента розбудили новини про нові ядерні випробування, Трамп не тільки заявив, що Північна Корея - країна негідників, але і те, що у всьому винен Китай.

Але це фундаментальне непорозуміння. Так, торгівля з Китаєм життєво важлива для північнокорейської економіки, але Пхеньян сам за себе відповідає. Криза розвивається не через китайську підтримку, а через те, як Північна Корея розуміє забезпечення свого захисту і безпеки.

По суті, зрозуміло, що на півночі розвивається достатньо технологій, щоб претендувати на звання «ядерної держави», незалежно від того, згодні на це інші країни чи ні. Точно так же, будь-яке військове вторгнення на північну територію, ймовірно, призведе до відповіді від тепер уже ядерної держави.

Всі зацікавлені сторони повністю усвідомлюють це. І єдиний шлях в цій кризі - це хоч якийсь діалог про те, як контролювати арсенал Північної Кореї. Коли на карту поставлена безпека мільйонів, спілкування з противником не є ознакою слабкості.

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок The Conversation. Републікація повної версії тексту заборонена.

Оригінал опубліковано на The Conversation

The Conversation

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени


Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 00:15

thumb img
Зеленський - ляпас, Коломойський - найяскравіший, Порошенко помилився: головне з інтерв'ю Авакова
Політика

Сьогодні, 13:51

thumb img
П'ять топ-кандидатів у президенти розповіли, коли зарплати досягнуть $1 тис
Політика

Сьогодні, 13:03

thumb img
Хто всi ці люди. Коротка інформація про 44 кандидатів у президенти України