Хто такий пан Пригожин?

2 березня 2018, 09:15
3189
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Останнім часом ми дізнаємося все нові й нові подробиці внутрішньої кухні тіньового боку російської зовнішньої і оборонної політики

Викриття, сфокусовані навколо розслідування втручання РФ у президентські вибори в США, і викриття недавнього розгрому ПВК Вагнера в Сирії виявили особливо мерзенну фігуру серед російської еліти. Йдеться про Євгена Пригожина, політичного підприємця, чиє ім'я маловідоме в Росії, а до недавнього часу не було на слуху і серед західних оглядачів. То хто ж такий пан Пригожин? І як він пов'язаний з російською участю в американських виборах і сирійській війні?

Цей 56-річний плутократ володіє більш яскравим минулим, ніж більшість російських магнатів. Зокрема, Пригожин відсидів вісім років за розбій і залучення неповнолітніх дівчат до проституції – цю сторінку його біографії з особливою старанністю намагаються стерти. Санкт-Петербург початку 1990-х був його стихією. В одному з ресторанів, розташованих там, він познайомився з впливовим і безпринципним місцевим чиновником на ім'я Володимир Путін. Десять років по тому це знайомство допомогло отримати прибуткові контракти на поставку продуктів швидкого приготування для армії і обідів для московських шкіл. Отриманий прибуток Пригожин направив на інші свої підприємства, зокрема – проект розкішної нерухомості на штучних островах, які повинні були створити в Петербурзі. При цьому він не належить до тієї ж ліги олігархів, що Геннадій Тимченко або Аркадій Ротенберг, чиї імена значаться в санкційних списках США і Європейського Союзу. Пригожин "скромно" влаштувався за межами першої сотні російських мільярдерів, складеної Forbes. Він недостатньо багатий навіть для придбання петербурзької газети Фонтанка, що опублікувала розслідування про його спонсорство банди російських найманців, відомих як ПВК Вагнера. Хоча він виразно намагався заткнути журналістів.

Кремль відхилив звинувачення Мюллера, проте мовчить про сирійську поразку

Коли журналісти-розслідувачі тільки почали придивлятися до Агентства інтернет-досліджень, так званої петербурзької фабрики тролів, і його ролі у виборах президента США 2016 року, а також до операцій ПВК Вагнера в Україні та Сирії, Пригожин заперечував будь-яку причетність до них. І дійсно, грошовий слід, що пов'язував його з обома організаціями, був ретельно замаскований. Однак в лютому 2018-го звинувачення, висунуте в рамках розслідування спеціального прокурора Роберта Мюллера, розкрило більше подробиць про Агентство інтернет-досліджень та його задум обдурити уряд США. При цьому документально підтверджений місячний бюджет фабрики тролів в $1,2 млн – це лише частина загальних витрат на зарплати сотням співробітників і оренду престижного головного офісу. Пригожин не може управляти цим некомерційним бізнесом як благодійним. Але його непрозорий бізнес Concord Catering став ідеальним прикриттям для переказу грошей Агентству інтернет-розслідувань з джерел, про які не було б поставлено жодного запитання. Також бізнес Пригожина не міг би в односторонньому порядку фінансувати діяльність Групи Вагнера, яка, згідно з останніми оцінками, зросла до приватної армії з 3,6 тис. найманців і річним бюджетом в $350 млн. Звідси виникає ще одне запитання: звідки ж ці гроші?

Лише анекдотичні й непрямі докази можуть дати відповіді на ці найпохмуріші з російських питань. Напруга, що існувала в Сирії між Збройними силами РФ і солдатами удачі з ПВК Вагнера, показує: якщо останні отримували озброєння і запаси від перших, то гроші – основа найманську бізнесу – надходили не з оборонного бюджету. Вище військове керівництво Росії заблокувало в Думі законопроект, який легалізував би приватні охоронні структури на кшталт ПВК Вагнера. Більш того, російські воєначальники зняли з себе відповідальність за провалену "несанкціоновану атаку" батальйону, що складався з найманців Вагнера і розгромленого повітряними і артилерійськими ударами США. Згідно з американськими джерелами, перед атакою Пригожин дзвонив високопоставленим чиновникам у Дамаск, щоб обговорити належні виплати. Але уряд Башара Асада – банкрут і може розплачуватися лише грошима, отриманими із зовнішніх джерел. Є троє росіян, які, імовірно, знають все про ці грошові потоки. Це директор Служби зовнішньої розвідки Сергій Наришкін, директор ФСБ Олександр Бортніков та начальник ГРУ Ігор Коробов. В кінці січня вони відвідали зі спільним надзвичайним візитом Вашингтон. Ці люди майже напевно знали, що спецслужби США придивляються до Пригожина, однак не зробили нічого, щоб його захистити. Можливо тому, що розглядають його як ідеального цапа відбувайла. Звідси випливає найбільш незвичайне запитання: яка ж роль Путіна у всьому цьому?

Розвинені Пригожиним зв'язки в Кремлі виходять далеко за рамки його кейтерингового бізнесу, який очолює Дмитро Уткін, відомий підлеглим як "Вагнер". Згідно з американськими джерелами, Пригожин кілька разів говорив по телефону з керівником Адміністрації президента РФ Антоном Вайно. Кремль відхилив звинувачення Мюллера, проте мовчить про сирійську поразку.

Свою зустріч з родиною льотчика Романа Філіпова, убитого в Сирії росіянина, що отримав статус героя, Путін перетворив на справжнє шоу. Однак лідер Кремля не вимовив ні слова на адресу десятків загиблих найманців Вагнера.

Зараз Путін мав би проводити передвиборну кампанію, але блякла президентська гонка повільно рухається до визначеного тріумфу – виборів 18 березня. Стає все очевидніше, що у нього немає відповідей на головні політичні запитання про те, куди потрібно рухатися Росії. Більш того, сам Путін навряд чи може бути відповіддю на російські проблеми. Він всього лише гарант колективної нерішучості всередині еліти щодо того, як протистояти цим політичним викликам.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Павла Баєва. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 18:55

thumb img
Поважаю євреїв і росіян, але президентом повинен бути українець. Користувачів Facebook обурила фраза політолога Палія
Країни

Вчора, 14:17

thumb img
В Індонезії рятують самицю орангутана. В її тілі знайшли 74 кулі
Події

Вчора, 19:02

thumb img
Кримінал та заборона ЗМІ. Що відомо про законопроект щодо фейків у професійних медіа