Як українцю стати венчурним капіталістом

19 вересня 2017, 12:03
1480
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Як українцю стати венчурним капіталістом  - фото

Іван Компан: Вектори ризику та доходності завжди однонаправлені

Історії успішних startup-капіталістів заворожують. Варто домогтися успіху і про це голосять усі фінансові медіа, починаючи від маленьких інтернет-порталів і закінчуючи могутніми Bloomberg і СNBC

Яке слово, на ваш погляд, вживається в останні роки найчастіше, коли ми говоримо про бізнес? Мені здається, що startup. Історії успішних startup-капіталістів заворожують. Варто домогтися успіху і про це сурмлять усі фінансові медіа, починаючи від маленьких інтернет-порталів і закінчуючи могутніми Bloomberg і СNBC. Про новоспечених мільйонерів, авторів геніальних ідей, яким немає ще і 30-ти, ходять легенди. Втім, як і про інвесторів, які зуміли розгледіти блискучі починання і стати казково багатими.

"Великий" Facebook чудовий тому приклад. Венчурний фонд Accel Partners інвестував у соціальну мережу $12.7 мільйонів у 2005 році. Вартість цієї інвестиції в травні 2012, після IPO (розміщення акцій на біржі), склала близько $9 мільярдів, що означає середньорічну прибутковість на рівні 150%, протягом 7 років.

Коли чуєш про такі доходи, рука сама тягнеться дістати останнє, знайти startup покраще, інвестувати і чекати, коли він буде проданий чи вийде на біржу, відразу перетворивши вас зі сторожкого матрацного інвестора в удачливого венчурного капіталіста. А з іншого боку, страшнувато якось... Ризик величезний! З безлічі розпочалих лише обрані доходять до фінішу. Билини складають тільки про одиниці вижилих, піддаючи забуттю тих, хто так і не зумів подолати пустелі безгрошів'я, зневіри і розчарувань, на шляху до наповнених славою та успіхом «блакитних океанів».

Проте, хоч ризик і величезний, шанс завжди є. Венчурні інвестиції цілком можуть відкрити вам двері в абсолютно новий і захопливий світ можливостей для капіталовкладень.

Ось тільки як? Як відшукати той самий startup покраще, і яким є механізм інвестування?

Звісно, ви можете почати пошук перспективних компаній індивідуально. Занурившись у «чудовий новий світ» інновацій, ви станете отримувати десятки пропозицій від авторів геніальних ідей, що гостро потребують грошей для їх утілення. Розвиток потрібно фінансувати: обладнання та матеріали коштують грошей, співробітникам потрібно платити зарплату, а банки, як правило, не фінансують, адже ні застав, ні скільки-небудь успішної історії діяльності startup надати не може. Венчурні інвестори – єдина надія! Тож не сумнівайтеся, що ваша мережа контактів у новому середовищі буде рости, як на дріжджах. Маючи гроші, ви станете другом, братом і соратником десяткам, а то й сотням «геніальних» винахідників. Ось тільки, як відрізнити, хто з новоявлених друзів «справжній» і доведе вас до жаданого продажу або IPO?!

Для цього вам доведеться провести ретельну діагностику компанії, так званий due diligence: глибоко вникнути в суть продукту або послуги, розібратися, чи існує для них ринок, вивчити бізнес-план і поколупатися в минулому керівників, а також провести аналіз фінансової звітності. Навіть якщо ви володіє експертизою в тому, чим займається компанія, і в змозі розібратися в операційних і фінансових тонкощах, не привертаючи консультантів, ваших сил вистачить максимум на одну-дві інвестиції. Більше того, для цього вам доведеться зробити інвестиційний процес основною роботою, забувши про всі інші заняття, які приносили і продовжують приносити вам дохід. Але, навіть якщо ви і готові на такі жертви, успіх ніхто не гарантує. Шанси заробити, інвестувавши в одну єдину компанію – мізерні. А процес, навіть у разі успіху, може розтягнутися на роки. Як же бути?

Якщо ви готові інвестувати значну суму з достатньою кількістю нулів, то прекрасною альтернативою може стати інвестиція в який-небудь приватний венчурний фонд. Довіривши гроші професійним інвесторам вам, звичайно, доведеться платити за їхні послуги, але й натомість ви отримаєте чимало. По-перше, ставши співвласником відразу декількох десятків компаній, в які інвестує фонд, ви досягнете диверсифікації своїх вкладень. По-друге, вибором і розвитком цікавих проектів буде займатися команда професіоналів, залишивши вам час для інших занять. Хорошим прикладом такого підходу може служити інвестиція в роботобудування, про яку я написав у колонці від 22 жовтня 2015 року. Моїх знань явно недостатньо, щоб розібратися в тонкощах діяльності компаній, що займаються штучним інтелектом. Проте, їх цілком вистачило, щоб знайти тих, хто в цьому дійсно майстер. З моменту написання колонки прибутковість інвестиції в Pictet Robotics Fund склала 44%.

Ну і останнє, як варіант, ви можете просто інвестувати в одну з публічних компаній, які спеціалізуються на альтернативні інвестиції, в тому числі венчурних. Наприклад, в Blackstone, Carlyle або KKR, які керують сотнями мільярдів доларів. Якщо раніше мої згадки про таку можливість носили лише теоретичний характер, то тепер, після дозволу українцям інвестувати за кордон, вам достатньо лише відкрити брокерський рахунок за кордоном і вперед! Звичайно, з таким підходом ви не станете мільйонером відразу, вгадавши правильний startup, але і ризики ваші будуть істотно меншими.

Що з перерахованого вибрати? Рішення тільки за вами і пам'ятайте, що вектори ризику і прибутковості завжди співнаправлені. Це – аксіома, порушити яку може лише український матрац – ризик є, а доходів немає!

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні в світі з Іваном Яковиноющодня

Кінопошук з Фоззі – по четвергах

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою по п'ятницях

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – по неділях

Більше поглядів тут

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Новий вечір

Вчора, 20:45

thumb img
Антикорупційний шеф. Прокурор Джованні Кесслер - про скандал в оборонці, Холодницького і традицію "брати до кишені"
Футбол

Сьогодні, 02:17

thumb img
Давайте натуралізуєм Родрігеса. Реакція соцмереж на драматичну перемогу збірної України над Люксембургом
Події

Сьогодні, 13:56

thumb img
Дві тисячі хворих за тиждень. Чому Україну накрила нова хвиля захворюваності на кір