Як Трамп планує стримувати Росію

29 травня 2017, 20:13
2590
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Американський президент пропонує збільшити витрати на європейську оборонну програму

Трамп представив Конгресу проект бюджету, де збільшуються витрати для нарощування озброєння американської армії в Європі, що залишилися з часів Обами для того, щоб стримувати Росію від військових провокацій, а також демонструвати НАТО і європейським партнерам, що США мають намір їх захищати.

"Цей факт більше заспокоює американських союзників у Європі, таких як Україна, ніж заяви високопосадовців адміністрації Трампа", – говорить аналітик українського Інституту світової політики Микола Белесков.

Адміністрація Обами в червні 2014 року оголосила ініціативу "Європейська впевненість" або ERI, через три місяці після того, як Росія незаконно анексувала Кримський півострів і розпочала бойові дії на сході України. Програма закликала до нарощування військових сил і озброєння США в Східній і Центральній Європі, а також проведення ротаційних військових навчань по всьому регіону.

Бюджет Трампа 2018 року передбачає збільшення коштів ERI на $1,4 млрд. – на 41% більше в порівнянні з бюджетом на 2017, який окреслив Обама. Цей крок, високо оцінений військовими силами США в Європі, подарував надію як східному флангу НАТО, так і країнам Східної Європи, яким загрожує Росія і потрібний захист США.

Бюджетний проект Трампа подарував надію й Україні

"З польської точки зору розгортання американських військ у Польщі та країнах Балтії означає реальне стримування, оскільки збільшує шанси на залучення американських військ у разі агресії з боку РФ", – говорить Даніель Шеліговськи, старший науковий співробітник Польського інституту з міжнародних питань.

"З іншого боку – чим більше тут американських солдатів в бойовій готовності, тим вища така ймовірність", – додав Шеліговськи.

Бюджетний проект Трампа подарував надію й Україні, яка вже воює з Росією та її поплічниками з квітня 2014 року і втратила близько 10 тис. осіб.

"Київ особливо зрадіє: якщо бюджет затвердять, на підготовку, оснащення та реформування Збройних сил України можуть бути виділені $150 млн", – відзначає Белесков. Крім того, він вважає, що запропонований американським президентом бюджет "найкращий доказ того, що безпека в Центральній і Східній Європи залишається одним з пріоритетів адміністрації Трампа, незважаючи на попередні суперечливі заяви".

Американські військові в Європі теж вітають збільшення фінансування захисту Європи від Росії.

"Під час того, як ми продовжуємо займатися ситуацією щодо безпеки в Європі, додаткове фінансування збільшує нашу можливість захищатися і стримувати російську агресію", – сказав в заяві журналістам генерал Кертіс Скапаротті, командувач європейськими силами США.

Міністр закордонних справ Росії відмовився давати коментарі.

У бюджеті Трампа загальною сумою в $4.1 трлн, витрати на оборону в США повинні збільшитися на 10,1% - з $521,8 млрд в 2017 р. до передбачуваних $574,5 млрд до 2018 р.

Під час спільної прес-конференції з президентом Польщі 3 червня 2014 року президент США Барак Обама заявив, що Європейська ініціатива щодо забезпечення безпеки є "потужною демонстрацією непохитної прихильності Америки до наших союзників у НАТО".

"Сполучені Штати розмістять більше обладнання в Європі, – сказав Обама в 2014 році. – Ми проведемо великі навчання і тренування для підвищення боєздатності наших сил. Ми збільшимо чисельність американських військовослужбовців, підрозділів сухопутних військ та військово-повітряних сил, які будуть безперервно проходити ротацію в союзних країнах Центральної і Східної Європі. А також будемо розвивати наші партнерські стосунки з такими друзями як Україна, Молдова та Грузія, оскільки вони забезпечують свій власний захист".

ERI, яка вимагала в 2014 році $1 млрд, вважалася тимчасовою програмою. Тим не менш, російська військова загроза в східній Європі і продовження війни маріонетками в Україні, змусили США зберегти і розвивати програму.

Останній бюджет Обами на фінансування програми збільшився в 4 рази: з $789 млн до $3.4 млрд, з них $335 млн підуть на допомогу Україні. У минулому році Конгрес прийняв виділення $75 млн для фінансування навчання українських військових.

Сьогодні під егідою ERI в Європі розгорнулися американські військові сили приблизною чисельністю в 7 тисяч осіб. Але, за словами європейського командування, кількість особового складу, що базується в Європі, не збільшилася.

Всього в Європі служить близько 35 тисяч американських військових. Нещодавно американська армія розгорнула в Польщі додаткову бригаду з 3,5 тис осіб і 87 танків. Американська армія також відправилась на тренувальну місію в Україну.

На Північ

На цьому тижні винищувачі США F-15 і повітряні автозаправні танкери KC-135 розгорнулися на північному кордоні Європи в рамках дворічних військових навчань в регіоні, що став вогнищем напруженості з Росією.

Навчання під назвою Arctic Challenge триватимуть з 22 травня по 2 червня. Їх організували Норвегія, Швеція і Фінляндія, де Норвегія – єдина країна НАТО.

Хоча й постійно підкреслюється тимчасовий характер розгортання військових сил американців у Європі. Більше того – без позиціонування, ніби це спосіб стримувати Росію, Москва все одно розтлумачує це саме так. Наприклад, тимчасове розгортання сил морської піхоти США в Норвегії в цьому році викликало різке засудження з боку Кремля.

За словами підполковника Джейсона Цумвальта, Arctic Challenge, що включає понад 100 військових літаків з 11 країн, не призначений для імітації конфлікту з Росією.

«Ми не розглядаємо якихось конкретних загроз – сказав Цумвальт. – Вчорашня місія полягала в захисті району від нападу переважаючої сили - для захисту повітряного простору від вторгнення ворога"

Навчання проходять в повітряному просторі трьох північних країн, дві з яких – Норвегія і Фінляндія – мають сухопутні кордони з Росією. Незважаючи на це, за словами підполковника, ризик зіткнення російських і американських винищувачів "дуже низький".

"Наші пілоти – професіонали і вони навчені тому, що робити при перехопленні", – зазначив він.

Пастка

Запит Трампа на розширення програми ERI показує, що загроза НАТО і європейським партнерам альянсу з боку Росії не зникла за минулі роки.

Починаючи з 2014-го, Росія агресивно перевіряла повітряний захист у Східній Європі і навчання в Арктиці, одночасно нарощуючи військову техніку в Калінінграді і Криму.

В результаті, Балтійські країни, Латвія та Литва, також члени НАТО, почали активно збільшувати військовий бюджет, який став найбільш швидкозростаючим у 2014 по всьому світі. Ще один член НАТО – Польща – подвоїла витрати на оборону.

На саміті НАТО в липні 2016 року у Варшаві лідери альянсу оголосили про планове розгортання чотирьох бойових батальйонів по тисячі чоловік в Польщі, Естонії, Латвії і Литві на ротаційній основі.

Альянс також розмістив об'єднану оперативну групу підвищеної боєготовності, завданням якої є "реагувати на таку загрозу безпеці з боку Росії".

Тим часом в Україні

Війна в східній Україні – єдина, що триває на території Європи. І вона ще не закінчена.

Українські сили борються з проросійськими сепаратистами і регулярними частинами РФ з квітня 2014 року.

Незважаючи на те, що в лютому 2015 року проголосили припинення вогню, ракетні атаки відбуваються досі, так само, як і невеликі перестрілки. Солдати з різних таборів сидять в окопах і на укріплених позиціях уздовж 250 миль лінії фронту на Донбасі.

Цивільні і військові продовжують вмирати по обидві сторони лінії розмежування. Близько третини з 10 тисяч загинули після початку дії угоди про припинення вогню. І близько 1.7 млн осіб залишилися у статусі тимчасово переміщених осіб через конфлікт.

За словами американських і українських чиновників, Росія продовжує підтримувати конфлікт за допомогою військової сили, зброї і грошей. Кремль заявляє, що непричетний до війни.

Щоб захистити себе від Росії, з 2014 року Україна перетворила свою колись кульгаву армію на другу за величиною армію в Європі, яка нараховує 250 тис. військовослужбовців. Єдина армія в Європі, яка більше української і нараховує 1 млн діючих військових і 2 млн в резерві – це російська.

"Зрештою, загальне збільшення присутності США в Східній Європі може опосередковано допомогти Україні у війні з Росією, оскільки це змусить Москву враховувати продовження розгортання американських сил і послабити тиск на Донбасі та вздовж російсько-українського кордону", – вважає Белесков.

"Наступним логічним кроком після збільшення бюджету ERI має стати постійна присутність США в Східній Європі, а також збільшення числа бригад в регіоні", – додав він.

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Сьогодні, 14:41

thumb img
Де була земля, тепер море. Наслідки катастрофічного циклону в Південній Африці в 10 фотографіях
Країни

Сьогодні, 11:57

thumb img
На узбережжя Австралії викинуло сонячну рибу вагою в кілька сотень кілограмів - фото
Lifestyle

Сьогодні, 18:09

thumb img
Ще вірять. Як експерти оцінюють рівень щастя українців, і з чим його пов'язують