Як Сталін обсадив Донбас "зеленкою"

9 листопада 2018, 10:03
5519
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Щоб подолати посухи і голод, було вирішено обнести поля лісосмугами

Це Волноваха. Та сама…

1950-й. Напевно найбільш благородна праця – посадити дерево. Тут – робітники місцевого лісорозсадника виймають саджанці пірамідальної тополі, щоб розсадити їх по околиці.

Це лише епізод грандіозного сталінського плану, який стартував 70 років тому – восени 1948-го.

Україна щойно вибралася з чергового голодомору, коли неврожайного 46-го Кремль підвищив норми хлібозаготівель. У перший повоєнний рік Радянський Союз вразила посуха. Але уряд ще й підняв норми поборів з селян. Зерно ввозили як допомогу в країни Центральної Європи – створювався соціалістичний табір.

Щоб уникнути ускладнень по хлібозаготівлі, влада Полтавщини, наприклад, у липні 1946-го заборонила "колгоспам, колгоспникам і одноосібним господарствам продаж та обмін зерна і печеного хліба до виконання плану здачі зерна державі врожаю 1946 року". У серпні газета Зоря Полтавщини опублікувала постанову: за самовільне порушення цієї заборони призначався штраф у розмірі 300 руб., а після повторного випадку – вже до суду.

Багато керівників колгоспів, пам'ятаючи великий голод 1933-го, намагалися зберегти хоча б трохи хліба для своїх селян. Відразу ж прокотилася хвиля судів над головами господарств, які "під виглядом посівного фонду ховали цілком товарне зерно".

Зрештою, тільки з України в 1946-му вивезли близько 2,5 млн т зернових. А до березня наступного року через голод Україна втратила до 1 млн своїх жителів. Тоді дистрофія лідирувала в лікарняних звітах, а в Ізмаїльській і Дніпропетровській областях було зафіксовано кілька випадків канібалізму.

У Кремлі, як зазвичай, у катастрофі звинуватили погоду і «перегини на місцях». Другий пункт міг означати, що завгодно. Головне – Кремль знову ні в чому не винний. До того ж, там у невсипущого вождя визрівав рятівний план, як уникати надалі посухи, а відповідно і голоду.

Передбачалося посадити вісім великих лісових магістралей державного значення. Як, скажімо, дороги державного значення. Або розкрадання державного масштабу.

Загальна протяжність рукотворних посадок - понад 5,3 тис. км. Крім того, степові поля обносяться лісозахисними смугами. Вони мали зменшити ризик пилових бур, які часом зносили до десяти сантиметрів верхнього шару родючих чорноземів. Взимку ж такі посадки мали затримувати сніг на полях.

Закипіла робота. Радянська пропаганда просто захлиналася від захоплення Сталінським планом перетворення природи. Ще б пак – адже з появою лісосмуг клімат мав – що там мав… – повинен був стати м'якішим у степах. Їм на допомогу тільки в Україні з'явилося близько тисячі штучних ставків.

«У збірнику немає сюжетних віршів, в яких би [...] відтворювалися конкретні події сучасності, здійснення сталінського плану перетворення природи». Це – з рецензії на збірку Володимира Сосюри Весняний цвіт у газеті Україна молода. Автор відгуку – якийсь Іванов П.

Як сказав би Григорій Горін, у Союзі тоді мати таке прізвище – все одно, що не мати ніякого.

І той якийсь Іванов П. міг дякувати своїй мімікрії вже за рік після тієї рецензії. У 1953-му країна вже плакала чи раділа від смерті Сталіна. А до середини 1950-х новий вождь Микита Хрущов наказав потихеньку забути про перетворення природи.

З першим серйозним випробуванням – посухою 1954 року – сталінські лісопосадки таки впоралися. Принаймні завдяки ним сніги на полях затримувалися краще. А от зупинити суховії смуги не могли – для цього вони мали би бути щонайменше 20 м заввишки.

Того ж року тисяча наукових співробітників дослідила 580 колгоспів у 16 областях. Виявилося, на захищених лісосмугами полях урожай був вищим на два центнери з гектара, ніж на відкритих нивах.

Потім будуть ще й інші проекти лісозахисних смуг – від снігових заметів на нових дорогах, наприклад. Але сталінський привіт ще й досі шлють численні зелені лісосмуги.

Зеленка, як називають їх з літа 2014-го ...

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Зверніть увагу

20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Наукпоп

Вчора, 11:23

article_img
Далекий космос. NASA вивчає можливість відправки зонда на Титан
Made in Ukraine

Вчора, 13:02

article_img
Тепер і на картах. Українська компанія Allset буде відображатися на Google Maps
Мистецтво

Вчора, 08:37

article_img
Прем'єри тижня. Скло, Марія - королева Шотландії, Пампушка, Дріс Ван Нотен і інші