Як Саудівська Аравія переграла Трампа

26 травня 2017, 20:13
60
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Трамп перейняв лінію Саудівської Аравії з питань тероризму, яка знімає будь-яку вину з Королівства і перекладає її на Іран

Теракт в Манчестері став ще одним жахливим нагадуванням про те, що загроза радикального ісламістського тероризму продовжує зростати. І подорож президента Трампа на Близький Схід стала чудовою ілюстрацією, як Саудівській Аравії, одній з головних країн-розповсюджувачів цього тероризму, вдалося ухилитися від відповідальності за це. Фактично, Трамп Саудівській Аравії надав повну свободу дій у регіоні.

Загальновідомий факт: протягом п'яти десятиліть Саудівська Аравія поширює по світу свою вузьку, пуританську і нестерпну версію ісламу, яка спочатку не використовувалася. Усама бен Ладен був саудитом, так само, як і 15 з 19 терористів, які брали участь у трагедії 11 вересня.

А завдяки витоку даних електронної пошти колишнього держсекретаря Гілларі Клінтон ми знаємо, що в останні роки уряд Саудівської Аравії разом з Катаром «забезпечує таємну фінансову та матеріально-технічну підтримку [ІД] та іншим радикальним сунітським групам в регіоні». Саме піддані Саудівської Аравії становлять другу за величиною групу іноземних бойовиків в ІД і, за деякими відомостями, є найбільшою групою в терористичних угрупованнях Іраку. Королівство також знаходиться в мовчазному союзі з «Аль-Каїдою» в Ємені.

Мені здавалося, що Трамп збирався поставити на перше місце Америку, а не Саудівську Аравію

Ісламська держава черпає свої переконання з ваххабітської версії ісламу Саудівської Аравії. Як сказав у минулому році колишній імам Великої мечеті королівства: «ІД використовувала наші власні принципи, які можна знайти в наших книгах; ми дотримуємося тієї ж ідеї, але застосовуємо її в витонченішому вигляді». До тих пір, поки ІД не напише власні підручники для своїх шкіл, вона використовує навчальну програму Саудівської Аравії.

У даний момент саудівські гроші трансформують і європейський іслам. Витік інформації з німецьких розвідслужб показує, що благодійні організації, «тісно пов'язані з урядовими установами» Саудівської Аравії, Катару і Кувейту, фінансують мечеті, школи та імамами для поширення фундаменталістської, нетолерантної версії ісламу по всій Німеччині.

Журналістка Карлотта Галл з New York Times описує процес знищення 500-літньої традиції помірного ісламу в Косово: «Навчені Саудівською Аравією імами пропагували вчення ваххабізму: верховенство закону шаріату, а також ідеї жорстокого джихаду і такфиризму, що дозволяють вбивати мусульман, що вважалися єретиками, не відповідають тлумаченню ісламу. Надання благодійної допомоги часто передбачало певні умови. Сім'ї отримували щомісячні стипендії за умови відвідування проповідей в мечеті, а жінки і дівчата зобов'язувалися носити чадру».

Уряд Саудівської Аравії пом'якшує кричущі традиції. Де-факто в даний час країною керує молодий і розумний реформатор, заступник наслідного принца Мухаммад ібн Салман, який, судячи з усього, освіжаюче прагматичний, в дусі прем'єра ОАЕ Мохаммеда ібн Рашид Аль Мактума. Але саудівські реформи поки втілюються лише в оновленні економічної політики королівства. До розриву відносин з могутнім релігійним істеблішментом країни справа так і не дійшла.

Промова Трампа про Іслам була тонко вивірена і виявляла співчуття до мусульман, що постраждали від джихадистського тероризму (за деякими оцінками, вони становлять 95% від загального числа мусульман). Він акцентував увагу на цій проблемі, заявивши, що: «Ніяке обговорення цієї загрози не може бути повним без згадки уряду, яке надає терористам... безпечну гавань, фінансову підтримку і необхідний для найму соціальний статус».

Але Трамп говорив це зовсім не про країну, яка приймала його. Він говорив не про Саудівську Аравію, а про Іран. Щоб прояснити ситуацію: Іран дійсно є дестабілізуючою силою на Близькому Сході і підтримує деяких дуже поганих акторів. Але зовсім невірно описувати цю країну як джерело джихадистського тероризму.

Трамп перейняв лінію Саудівської Аравії з питань тероризму, яка знімає будь-яку вину з Королівства і перекладає її на Іран. Саудити буквально засипали недосвідчених переговірників Трампа увагою, угодами з озброєнь і пожертвами у фонд Світового банку, про користь якого печеться Іванка Трамп. В 2016 році, будучи кандидатом у президенти, Трамп написав у Facebook: «Саудівська Аравія і багато інших країн, що пожертвували величезні гроші Фонду Клінтон, хочуть перетворити жінок на рабинь і підтримують вбивства геїв. Гілларі повинна повернути всі гроші з таких країн!» Одним словом, саудити переграли Трампа.

Сполучені Штати підписались на зовнішню політику Саудівської Аравії – нескінченну низку сутичок з шиїтами та їх союзниками по всьому Близькому Сходу. Це ще більше заплутає Вашингтон в нескінченній боротьбі різних сект, буде підживлювати нестабільність у регіоні та ускладнить зв'язки США з такими країнами, як Ірак, охочих підтримувати хороші відносини з обома сторонами. Але найголовніше, це ніяк не допоможе усунути пряму і постійну загрозу для американців – джихадський тероризм. Мені здавалося, що Трамп збирався поставити на перше місце Америку, а не Саудівську Аравію.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом перекладу та публікації колонок Фаріда Закарії. Оригінал опублікований на The Washington Post. Републікування повної версії тексту заборонене.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 13:13

thumb img
Комік, Рейган, Квартал. Чи законна трансляція програм з Володимиром Зеленським у "день тиші"
Гаджети

Вчора, 18:45

thumb img
Народження звіра. Все, що відомо про майбутній флагманський смартфон Huawei P30 Pro
Політика

Сьогодні, 12:00

thumb img
#ВибориБезБрехні: перевіряємо достовірність заяв Зеленського, Порошенка і Тимошенко