Як Саакашвілі переграв Порошенка

11 вересня 2017, 17:29
1797
Ситуація з позбавленням Саакашвілі громадянства обернулася для влади класичним сюжетом, де йдучи праворуч втрачаєш коня, ліворуч — голову, а прямо — і те, й інше

Між Міхеілом Саакашвілі і президентом Порошенком триває інформаційне протистояння. Завдяки вчорашньому перетину українського кордону екс-голова Одеської ОДА значно зміцнив свої позиції.

Ситуація з позбавленням Саакашвілі громадянства обернулася для влади класичним сюжетом, де йдучи праворуч втрачаєш коня, ліворуч — голову, а прямо — і те, й інше. Вчора екс-голова одеської ОДА спробував перетнути український кордон і будь-який варіант поведінки для президента і компанії ніс відтінок негативу.

  • Пропустити Саакашвілі без перепон. Цей варіант для влади найгірший. Вона грає за правилами екс-голови Одеської ОДА, дає йому величезний простір для маневру і показує свою слабкість;
  • Не пропустити Саакашвілі. Це рішення виглядає половинчастим. Адже влада показує, що вона бачить у Саакашвілі серйозного гравця та якоюсь мірою навіть боїться його;
  • Пропустити Саакашвілі, схопити і передати Грузії. Цей варіант теоретично був би правильним. Влада б підтвердила свої слова справою, а також показала силу. Але з іншого боку, такий розвиток подій дає опозиції можливість зробити з Саакашвілі великомученика. А, як показує досвід, в Україні люблять жаліти тих, хто страждає від утисків.

Судячи зі стріму учорашніх подій, влада розігрувала другий варіант. Затримка поїзду, начебто замінування прикордонного пункту Шегині — все це виглядало трохи абсурдно. За такими діями прикордонників вгадувався чіткий сценарій — заблокувати в’їзд Саакашвілі будь-якою ціною. Навіть якщо об’єктивних причин для цього здавалося б і немає. Найгірше ж, що всі події відбувалися на польсько-українському кордоні. І це вочевидь не додавало владі іміджевих дивідендів у Європі.

Перетнувши державний кордон, Саакашвілі створив серйозний прецедент: у влади є слабкості

Перетнувши державний кордон, Саакашвілі створив серйозний прецедент: у влади є слабкості і її можна перегравати, навіть маючи значно менші ресурси. А ще зміцнив свої медійні позиції. Протягом усього дня він залишався головним ньюзмейкером. І це при тому, що вартість акції з перетином кордону — мінімальна.

Якщо далі розпочнеться судовий процес щодо неправомірного позбавлення Саакашвілі громадянства, він, вірогідно, використає і цей інфопривід для отримання іміджевих дивідендів. Як і будь-який інший сценарій. Адже тепер він говоритиме з позиції переможця. І матиме карт-бланш на перебування в інформаційному просторі, доки триватиме хайп на перетині кордону.

Як у цій ситуації реагувати владі? З одного боку, вона мала б арештувати Саакашвілі за незаконний перетин кордону. З іншого — це призведе тільки до погіршення ситуації. Але починати потрібно, як мінімум, з хоча б якогось прояву позиції президента у інформаційному полі. Удавати, що нічого не відбулося — шлях у нікуди. Адже так Саакашвілі продовжить і надалі утримувати ініціативу.

Загалом, учорашній кейс з перетином кордону показує до яких непередбачуваних наслідків може призвести одне імпульсивне рішення. А початок історії з позбавленням екс-голови Одеської ОДА по-іншому не назвеш. Порошенко наразі перебуває у патовій ситуації, вийти з якої дуже важко. А от Саакашвілі отримав значні можливості для того, щоб впливати на розвиток подій. Від якого багато в чому залежатиме доля другого строку Порошенка.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Travel

Вчора, 21:20

thumb img
І цілого світу замало. П'ять топ-менеджерів розповідають про свої найкращі поїздки
Food&Drink

Вчора, 22:45

thumb img
Турецький фуд-туризм. Нічна вулична їжа та інші гастрономічні пригоди Стамбула
Культура

Вчора, 14:04

thumb img
Французька весна 2019: Оголошено кінопрограму фестивалю