Как Саакашвили переиграл Порошенко

11 сентября 2017, 17:29
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Ситуация с лишением Саакашвили гражданства обернулась для власти классическим сюжетом, где идя направо теряешь лошадь, налево - голову, а прямо - и то, и другое

Між Міхеілом Саакашвілі і президентом Порошенком триває інформаційне протистояння. Завдяки вчорашньому перетину українського кордону екс-голова Одеської ОДА значно зміцнив свої позиції.

Ситуація з позбавленням Саакашвілі громадянства обернулася для влади класичним сюжетом, де йдучи праворуч втрачаєш коня, ліворуч — голову, а прямо — і те, й інше. Вчора екс-голова одеської ОДА спробував перетнути український кордон і будь-який варіант поведінки для президента і компанії ніс відтінок негативу.

  • Пропустити Саакашвілі без перепон. Цей варіант для влади найгірший. Вона грає за правилами екс-голови Одеської ОДА, дає йому величезний простір для маневру і показує свою слабкість;
  • Не пропустити Саакашвілі. Це рішення виглядає половинчастим. Адже влада показує, що вона бачить у Саакашвілі серйозного гравця та якоюсь мірою навіть боїться його;
  • Пропустити Саакашвілі, схопити і передати Грузії. Цей варіант теоретично був би правильним. Влада б підтвердила свої слова справою, а також показала силу. Але з іншого боку, такий розвиток подій дає опозиції можливість зробити з Саакашвілі великомученика. А, як показує досвід, в Україні люблять жаліти тих, хто страждає від утисків.

Судячи зі стріму учорашніх подій, влада розігрувала другий варіант. Затримка поїзду, начебто замінування прикордонного пункту Шегині — все це виглядало трохи абсурдно. За такими діями прикордонників вгадувався чіткий сценарій — заблокувати в’їзд Саакашвілі будь-якою ціною. Навіть якщо об’єктивних причин для цього здавалося б і немає. Найгірше ж, що всі події відбувалися на польсько-українському кордоні. І це вочевидь не додавало владі іміджевих дивідендів у Європі.

Перетнувши державний кордон, Саакашвілі створив серйозний прецедент: у влади є слабкості

Перетнувши державний кордон, Саакашвілі створив серйозний прецедент: у влади є слабкості і її можна перегравати, навіть маючи значно менші ресурси. А ще зміцнив свої медійні позиції. Протягом усього дня він залишався головним ньюзмейкером. І це при тому, що вартість акції з перетином кордону — мінімальна.

Якщо далі розпочнеться судовий процес щодо неправомірного позбавлення Саакашвілі громадянства, він, вірогідно, використає і цей інфопривід для отримання іміджевих дивідендів. Як і будь-який інший сценарій. Адже тепер він говоритиме з позиції переможця. І матиме карт-бланш на перебування в інформаційному просторі, доки триватиме хайп на перетині кордону.

Як у цій ситуації реагувати владі? З одного боку, вона мала б арештувати Саакашвілі за незаконний перетин кордону. З іншого — це призведе тільки до погіршення ситуації. Але починати потрібно, як мінімум, з хоча б якогось прояву позиції президента у інформаційному полі. Удавати, що нічого не відбулося — шлях у нікуди. Адже так Саакашвілі продовжить і надалі утримувати ініціативу.

Загалом, учорашній кейс з перетином кордону показує до яких непередбачуваних наслідків може призвести одне імпульсивне рішення. А початок історії з позбавленням екс-голови Одеської ОДА по-іншому не назвеш. Порошенко наразі перебуває у патовій ситуації, вийти з якої дуже важко. А от Саакашвілі отримав значні можливості для того, щоб впливати на розвиток подій. Від якого багато в чому залежатиме доля другого строку Порошенка.

Журнал НВ (№ 21)

Парламентские списки

Благодаря двум новым политсилам парламент ждет беспрецедентное в истории Украины обновление

Читать журнал

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Политика

Вчера, 08:30

img
Парламентская революция. Как две новые партии могут изменить состав Рады
Технологии

Вчера, 09:01

img
Умнеющая страна. Как 3G и 4G меняют украинскую экономику
Культура

Вчера, 09:27

img
Инопланетный гость. Рецензия на фильм Люди в черном: Интернэшнл