Ірраціональність vs платоспроможність

19 лютого, 09:03
2014
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Що відбувається в Україні та світі?

Колись Джон Мейнард Кейнс, батько сучасної макроекономіки, дуже афористично сказав, що «ринки можуть залишатися ірраціональними набагато довше, ніж ви платоспроможними». По-моєму, те, що зараз відбувається у фінансовому світі, що глобально, що в Україні, якнайкраще підтверджує дуже влучне висловлювання видатного вченого.

В першу чергу, це безперервне восьмитижневе зростання американського ринку, що почалося одразу після Різдва. І це на тлі зниження обсягу роздрібних продажів, припинення роботи уряду, фундаментальних протиріч у торгівлі з китайцями, погіршення квартальних прогнозів компаній та інших менш значущих чинників. Ну хіба це раціонально?

Хтось переживає, що не купив американські акції на самому початку січня. Ще більше переймаються ті, хто грав на зниження, а ринок візьми, та й рвони на 18% у протилежний бік. На початку року, після трьох місяців падіння, зростання здавалося короткочасним сплеском, спричиненим примиренськими заявами голови ФРС Павелла. Нагадаю, що він відступив під натиском Білого дому і Волл-Стріт, пообіцявши підвищувати відсоткову ставку тільки в тому випадку, якщо макроекономічні дані підтвердять розігрів економіки і загрозу інфляції. Зрозуміти його, звичайно, можна. Не кожен вистоїть під звинуваченнями в руйнуванні національної економіки та втрати ринком акцій приблизно $3.5 трильйонів вартості.

В Україні теж своя ірраціональність. Борги великі, дорогі і продовжують зростати, вибори наближаються і за будь-якого результату обіцяють більше проблем, аніж вирішень, економіка формально зростає, але, чесно кажучи, темпи зростання зовсім не тішать. А ось фінансові ринки сповнені оптимізму. Гривня зміцнилася, поставивши під сумнів теорію сезонності, а інвестори, що наші, що іноземні, продовжують заробляти відмінну прибутковість на вкладеннях в ОВДП.

Влада теж, схоже, задоволена тим, що відбувається, і змінювати нічого не збирається. Навіть більше, якщо формально слідувати політиці «інфляційного таргетування», то ставку можна підвищувати і далі. Адже, фактична інфляція, навіть розрахована нашим Держстатом, вже два роки поспіль перевищує встановлені цілі, а інфляційні очікування теж далекі від орієнтирів НБУ.

Всім зручно. Вища ставка  вища вартість боргу  більша прибутковість для інвесторів. Банкам немає сенсу морочити собі голову кредитуванням реального сектора, набагато простіше скуповувати ОВДП і депозитні сертифікати НБУ, відмінно при цьому заробляючи. Високі ставки залучать іноземний капітал. Це, своєю чергою, підтримає курс, нехай дуже дорогою ціною і всього на кілька місяців, але ж далі ніхто і не дивиться. Головне  уряду боргові дірки заткнути і зі стабільною гривнею до виборів дотягнути. Ну, а якою ціною ця короткострокова стабільність досягається, нікому не важливо. Ще з часів «долара по вісім».

Але, що з особистими фінансами далі робити? З Україною, мені здається, все більш-менш зрозуміло. Історія з ОВДП рано чи пізно закінчиться. Будь-яка боргова бульбашка за відсутності фундаменту, в кінцевому підсумку, лопається. Питання часу і головне  встигнути вчасно вискочити. Ну а, крім держоблігацій жодних інших інструментів для інвестування в Україні, як не було, так і не з'явилося, так що, говорити більше і нема про що.

З американським ринком складніше. Намагатися стрибнути в останній вагон післяноворічного зростання страшнувато. Особливо в ситуації, коли фундаментальних причин для падіння набагато більше, ніж для зростання. Тестувати ірраціональність ринків власною платоспроможністю, граючи на пониження?! Страшно! Тому, чому б просто не поспостерігати, як будуть розвиватися події. На відміну від професійних інвесторів, які керуючи чужими грошима, повинні інвестувати в будь-яких ситуаціях, ми цілком можемо собі дозволити просто перечекати і подивитися, що буде далі. Адже, на мій погляд, «не заробити»  це, все-таки, краще, ніж втратити.

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні в світі з Іваном Яковиною  щодня

Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим  щодня

Кінопошук з Фоззі  щочетверга

Діловий тиждень з Сергієм Фурсою  щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим  щонеділі

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 13:11

thumb img
Півмільярда – за два місяці. Скільки кандидати у президенти України витратили на телевізійну рекламу
Політика

Вчора, 10:55

thumb img
Розмова з Путіним - питання не смішне. Головне з інтерв'ю Зеленського західним ЗМІ
Події

Вчора, 14:40

thumb img
Кафкіанський процес. За що і як Росія засудила українського студента Павла Гриба