Інвестуй в Америку, рятуй Україну

21 серпня 2018, 11:13
2588
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Останнім часом в Україні пожвавилися розмови про пенсійну реформу. Чи то населення постаріло, то чи балаканина про реформи стала залежністю, – не знаю. Але питання дійсно важливе

Не претендуючи на роль фахівця в даній галузі, дозволю собі поглянути на ситуацію очима звичайної людини: громадянина України трохи за 50, який, за влучним висловом одного мистецтвознавця, починає розуміти, що «цукерок в коробці лишилося небагато», а зубів, щоб їх прожувати і того менше. І починають цій людині снитися ночами жахи, як років через десять листоноша з «Укрпошти» приносить йому додому пенсію. Усміхнений молодий хлопець або мила дівчина з рум'янцем на всю щоку, в новій красивій уніформі, як зараз у реформованих поліцейських, дістає з сумочки кілька монеток і кидає їх у щілину в дверях. Цю щілину, точно, як в скарбничці, абсолютно безкоштовно прорізала вам держава, – в рамках реформи, щоб зручніше було доставляти пенсію. Чому монетки? Адже, якщо нічого не зміниться, то років через десять ті купюри, якими зараз платять пенсію, найімовірніше, перетворяться на монетки. Як це сталося з десятками і п'ятірками, на які пенсіонери могли існувати ще якихось років десять тому. Воно, звичайно, зрозуміло, що реформи йдуть, економіка зростає і знецінення гривні – це лише сезонне явище. От тільки клімат змінюється, а разом з ним, схоже, і сезон розтягується в часі – до нескінченності.

І прокидаючись серед ночі від такого сну, в холодному поту, назустріч безжальній реальності, людина починає думати, а що ж робити далі? Ну, гаразд, добре було за царату і в тому числі і за радянської влади: в 50 років вас би вже вважали старим, до смерті – рукою подати, ну максимум ще якихось років вісім-десять протягнути вдасться на лавочці, під під'їздом.

Але життя-то стає довшим – це вже точно. Кожне покоління переживає попереднє, і вам, п'ятдесятирічному, тягнути ще ой-йо-йой. Років до 80, а то і до 90. Тобто, ще 30-40 років, протягом яких вас хтось має утримувати. Ну, може, до 60 дотримаєтесь і самі, хоча вже після 50 на роботу брати не хочуть, а ось далі-то що?

Використовуючи славнозвісний дедуктивний метод Шерлока Холмса не важко перебрати всі варіанти, що відкриваються перед середньостатистичним громадянином, що перевертався без сну в ліжку, думаючи про майбутнє, і залишити той самий, єдиний можливий. Отже:

Варіант 1. Вас можуть утримувати діти, як це відбувається в окремих сім'ях і зараз. Але, для цього, як мінімум, у вас повинні бути влаштовані нащадки, які вас люблять і хочуть/можуть утримувати. На жаль, це рідкість.

Варіант 2. Ви можете ризикнути і сподіватися на державну пенсію, але потім будьте готові проявляти чудеса виживання, як це робить Беар Гріллс, герой серіалу «Вижити будь-якою ціною». Обравши цей варіант, починайте тренувати дух і волю прямо зараз.

Варіант 3. Втомившись виживати, в оточенні зростаючих цін і обіцянок кращого життя від ситих чиновників і політиків, ви можете розпродати все майно, яке у вас є, і виїхати жити на дачу, насолоджуючись життям мисливця і збиральника. Життя на свіжому повітрі, хороший тиск і відсутність таких дратуючих факторів, як телебачення та інтернет, цілком можуть подовжити небагате і не дуже комфортне життя і до ста.

Залишається останній варіант – подбати про себе самостійно. Як? Створивши свій особистий пенсійний фонд. Краще, звичайно, почати це робити з молодих років. Наприклад, коли вам 20. Погодьтеся, що щомісячна інвестиція в американський ринок акцій трохи більше $100 не така вже непосильна ноша, навіть для молодої людини. Приблизно, як внесок за iPhone, куплений в кредит. Але за десять років від телефону і сліду не залишиться, а у вас на рахунку може утворитися $21 тисяча. Якщо, звичайно, фондовий ринок США збереже ті ж темпи зростання, що і останні 120 років, а закон про валюту не скасують через масовий відток капіталу.

До тридцяти ви, найімовірніше, обзаведетеся сім'єю, досягнете перших кар'єрних успіхів, доростете до рівня середнього класу і дозволите собі відкладати $200 на місяць. Наприклад, відмовившись від кредиту на два iPhone, вас же тепер у сім'ї двоє. І уявіть, через десять років ви додасте до свого пенсійного фонду стільки ж, скільки намагався нажити незабутній герой Карпенка-Карого, Калитка. 100 000 – навіть трохи більше. Тільки, на відміну від Калитки, ваш капітал буде справжнім.

У сорок у вас підросте перша дитина, яка теж, звичайно ж, захоче умовний iPhone. Плюньте і не піддавайтеся батьківським слабкостям. iPhone ще не зробив щасливою жодну дитину. Краще додайте умовно-зекономлені $100 до тих, що у вас вже є, і інвестуйте по триста на місяць. До ювілею, п'ятдесятирічного, у вас буде $350 тисяч.

Ну, а якщо у вас вистачить педагогічної волі і характеру відмовити і другій дитині в бажаному iPhone, і на шостому десятку почати відкладати по $400 на місяць, то до шістдесяти, коли можна вже і на відпочинок, у вас буде на рахунку трохи більше мільйона доларів.

Ви тільки задумайтеся. Всього лише відмовившись всією сім'єю від якихось iPhone ви зможете вийти на пенсію забезпеченою людиною. І, якщо все вийде, то ви зробите свої зрілі роки комфортними і радісними. Ви звільните своїх дітей від необхідності вас утримувати. А коли перед виборами до вас прийдуть з гречкою обіцяльники процвітання, солодкого життя і нових курсів, ви голосно і гордо їм скажете: «Та пішли ви в....». А це, погодьтеся, найнадійніший шлях до процвітання країни!

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні в світі з Іваном Яковиною – щодня

Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим – щодня

Кинопоиск з Фоззі – щочетверга

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Вчора, 14:01

article_img
Небезпека-2019. Через хвилю відмови від вакцин світу загрожує повернення забутих епідемій
Культура

Вчора, 21:10

article_img
Мексиканське щастя. Чому драма Куарона претендує на головні Оскари
Події

Сьогодні, 10:13

article_img
А якби Майдан не переміг? Відомі українці - про те, якою була б зараз країна