І знову Путін. Чого чекати Європі та США

20 березня 2018, 19:17
1858
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Російський президент вільний втілювати свій курс доти, доки європейські уряди будуть давати йому цю можливість

Очікувана перемога Володимира Путіна може розділити Євросоюз та послабити трансатлантичні відносини. І хоча ЄС, попри деякі нюанси, цього місяця таки подовжив санкції проти Росії через анексію Криму, окремі лідери та партії, м’яко кажучи, займають неоднозначну позицію щодо Путіна.

Від прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, лідера опозиції лейбористської партії Великобританії Джеремі Корбіна, до Хорста Зехофера, екс-лідера Баварії, а тепер міністра внутрішніх справ при четвертому коаліційному уряді Ангели Меркель – всі ці політики свого часу загравали з Путіним.

Будь це офіційний візит Путіна до Угорщини чи Орбана до Москви, чи Зеховер, який простеляє червону доріжку перед своїм угорським другом в Мюнхені чи виглядає Путіна в Кремлі – все це так чи інакше посприяло появі сентиментів до російського президента в окремих країнах ЄС.

Сумнівна поведінка ЄС тільки підіграє Кремлю

Через повільну європейську реакцію, Кремль впевнено нарощує свої можливості в соцмережах та інших каналах поширення дезінформації. І ця кампанія буде тільки посилюватись, дедалі більше схиляючи окремих лідерів ЄС до того, що настав час дружити з Росією. В контексті проблематичного налагодження трансатлантичних зв’язків з США це особливо актуально. Згідно з недавнім опитуванням ZDF, другого за популярністю німецького телеканалу, 78% німців «дуже занепокоєні» політикою Трампа і лише 58% переживають про діяльність Путіна. Ще 40% зовсім не переживають щодо політики останнього.

Іншими словами, спокуса поновити відносини з Путіним іде пліч-о-пліч із незадоволенням європейських політиків Трампом. На думку деяких лідерів ЄС, нинішній стиль врядування у Білому домі ставить під загрозу зміцнення трансатлантичних зв’язків. Та все ж їх відновлення є як ніколи актуальним в часи зростання економічної та політичної ваги Китаю та дедалі більш руйнівної поведінки Росії.

Ось чому Пітер Альтмайер, один із довірених помічників Меркель та нинішній міністр економіки Німеччини, поїхав до Вашингтона переконувати Білий дім знизити тарифи на імпорт сталі та алюмінію.

Ці тарифи мали б негативний ефект на експорт німецьких автомобілів до США, хоч нині великі німецькі автовиробники й розширюють свої американські заводи, враховуючи гасло Трампа «Америка понад усе».

Попри все, Німеччина не хоче, щоб Трамп відмовився від ідеї вільної торгівлі на користь політики протекціонізму. Це налякало б Берлін. І не лише через величезний торговий профіцит Німеччини, який так часто критикує Вашингтон. Основна причина – німецька зовнішня політика, яка, починаючи з пізніх 40-х, базується на багатосторонньому підході. Сюди ж можна віднести і НАТО, хоча постійна німецька присутність додає цій військовій організації радше миротворчого характеру. Через цю ж багатосторонність нині Німеччина дозволяє собі таку неоднозначну розкіш, як відсутність звички мислити та діяти стратегічно. Усвідомлює це Берлін чи ні, та ця розкіш швидко зруйнує весь його курс.

З огляду на те, що відбувається в Росії та США, поведінка Німеччини з обома країнами є ключовою для ЄС, НАТО та і загалом – для підтримки економічного та політичного авторитету Заходу. І хоча реформування ЄС під егідою Парижу та Берліну – важливе питання для Меркель, їй водночас доведеться мати справу з більш нагальними проблемами – Росією та США.

З 2014-го, стратегія ЄС щодо Росії залишалась каральною доти, доки санкції не стали причиною для суперечок між європейськими лідерами. Та позаяк Путін правитиме ще шість років, Меркель та президент Франції Еммануель Макрон мають діяти злагоджено.

Насамперед, їм необхідно сформувати двосторонню стратегію по відношенню до України. По-перше, посилити тиск на президента Порошенко щодо подальшого впровадження реформ. Великі європейські країни надто поблажливо ставляться до того, що відбувається в Києві. Те, що Україна вступає у передвиборчий процес президентських виборів-2019 – не причина для уряду та адміністрації зволікати з реформами. ЄС повинен зосередитись на вразливості (та потенціалі) України. Сумнівна поведінка ЄС тільки підігрує Кремлю, який не хоче аби західне втручання в цю історію завершилось успіхом. Подальша невпевненість ЄС може також призвести до нестабільності на східних кордонах материка. Чи ЄС хоче отримати нову хвилю біженців?

Друга мета стратегії щодо України – вийти з глухого кута Мінських домовленостей, особливо в тих моментах, що пов’язані з реінтеграцією Донбасу.

Ще одне потенційне завдання для Меркель в контексті теми «Путін за кермом» – НАТО. Те, що члени Альянсу виділяють 2% ВВП на оборону – це лише відволікаючий маневр, якщо не червона лінія. Та якщо це задовольняє Трампа – дає йому привід хвалитись тим, що всі витрати окупились – то облишмо все так, як є.

Важливіше, щоб НАТО проявляв більше гнучкості в протистоянні кібератакам, особливо в питаннях захисту критично важливої інфраструктури в галузі енергетики, медицини, транспортування та інтернету.

Недавнє використання хімічної зброї до колишнього подвійного агента Сергія Скрипаля та його доньки Юлії довело, що Великобританії бракує стійкості. Це означає, що НАТО має більше тісно працювати з ЄС. І чим продуктивнішою буде ця співпраця, тим важче буде для Путіна використати наступні 6 років на послаблення обох організацій.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Carnegie Europe. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Сьогодні, 14:41

thumb img
Де була земля, тепер море. Наслідки катастрофічного циклону в Південній Африці в 10 фотографіях
Країни

Сьогодні, 11:57

thumb img
На узбережжя Австралії викинуло сонячну рибу вагою в кілька сотень кілограмів - фото
Lifestyle

Сьогодні, 18:09

thumb img
Ще вірять. Як експерти оцінюють рівень щастя українців, і з чим його пов'язують