Головна проблема НАТО

1 вересня 2017, 19:33
1560
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Під час проведення навчань «Захід-2017» американське військове командування більше турбується про мляву європейську бюрократію, ніж про російські маневри

У дискусії про трансатлантичну безпеку часто повторюється одне слово: Захід. За назвою російських військових навчань, які проходять кожні 4 роки.

Командувач Сухопутних силами США в Європі, генерал-лейтенант Бен Ходжес, у відповідь на запитання про загрозу цих навчань, знизав плечима: "Із "Заходом"не пов'язано нічого жахливого", - сказав він, і додав - Росія однозначно має право проводити навчання ".

Цього року серія навчань, запланованих на 14 вересня, буде проводитися спільно з Білоруссю. За словами Москви, кількість учасників не буде перевищувати 13 тисяч військовослужбовців - при такій кількості необхідно запрошувати іноземних експертів для спостереження за маневрами. НАТО дуже скептично ставиться до цим гарантій, оскільки згідно з відкритими даними, кількість військ може досягати 100 тисяч.

Тим не менш, Ходжеса це не турбує: "Наскільки нам відомо, все нормально. Ми завжди готові. Це те, чим ми займаємося. Ми готуємося. Нам не потрібні тисячі солдатів, які охороняють кордон".

Хоча, якщо йому дійсно знадобиться швидко перекинути війська і обладнання, то у нього виникнуть проблеми навіть не з противником, а з союзниками. За його словами, існує пріоритет національного права, що змушує сили НАТО проходити незвичайні бюрократичні процедури, щоб перетнути кордони.

Командувач скептичний: це залишається проблемою Шенгенської зони, в яку входять 22 з 28 країн ЄС плюс чотири європейських країни, які погодилися відмовитися від переходу кордону; для людей, грошей і товарів. Однак ці правила не стосуються військових.

Є, мабуть, більше ста різних законів, які потрібно змінити в різних країнах - від Німеччини, Польщі, Литви, Румунії

"Є, мабуть, більше ста різних законів, які потрібно змінити в різних країнах - від Німеччини, Польщі, Литви, Румунії", - заявив Ходжес під час однієї зі своїх численних політичних місій, щоб переконати лідерів створити так звану "військову Шенгенську зону". Це дозволить військам союзників вільніше перетинати кордони в цій зоні, даючи можливість швидко реагувати на зовнішні загрози.

Кримський прецедент

Ще один момент, який не можна ігнорувати або недооцінювати, "Захід 2013" відбувся незадовго до того, як Росія вторглася і анексувала український Крим. Як пізніше прийшли до висновку, вчення дійсно були підготовкою до вторгнення.

Ходжес говорить, що реальною проблемою є "нульова прозорість" Кремля. "За три роки я не зустрів жодного журналіста, який висвітлював би російські навчання - жодного разу, - каже він. - А це могло б знизити градус занепокоєння. Так що, якщо б Росія серйозно ставилася до питання стабільності і безпеки на своєму західному кордоні, вона б запросила журналістів, щоб показати: "дивіться, ми просто насторожі".

Замість цього, Росія знову зібрала "Першу гвардійську танкову армію" часів Другої світової війни. "Це аж ніяк не захисне формування, - каже Ходжес. - Воно існує для однієї мети - атаки. Так що нескладно зрозуміти, чому країни турбуються".

При цьому, за словами командувача, НАТО не планує коригувати розташування на час навчань. В якості запобіжного заходу на час маневрів на північ Прибалтики відправлять один повітряно-десантний батальйон.

"Готові" - на європейських блокпостах

Одна з найбільш шокуючих речей в словах Ходжеса - те, що він сумнівається, що з європейською бюрократією вдасться впоратися, навіть якщо криза змусить НАТО розгорнути сили високої боєготовності: "У Німеччині, наприклад, тільки Бундестаг може оголосити [щось] кризовою ситуацією, - каже він. - Бундестаг повинен буде змінити статус, щоб ми могли швидше переміщати амуніцію або військових або отримати доcтуп до німецької залізниці ". Він вважає, що військам НАТО повинні будуть надати 48 годин для переміщення військової сили, що в при теперішньому стані справ неможливо.

Під час служби Ходжеса змін добитися вже не вдасться: він йтиме у відставку у вересні: "Очевидно, я не надав переконливого аргументу, щоб довести важливість цих змін".

При цьому командувач зазначив, що міністр оборони Нідерландів Жанін Хенніс-Пласшерт використовувала його рекомендації з партнерами по НАТО і сподівається, що вони нарешті запрацюють. Командувач нагадав європейським урядам: російський президент Володимир Путін "не обтяжений подібними обмеженнями".

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Atlantic Council. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал опубліковано на Atlantic Council

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Наукпоп

Вчора, 06:55

thumb img
Коли в Україні переводять годинники на літній час в 2019 році
LOL

Вчора, 12:27

thumb img
Сусід, що вийшов за пивом. Соцмережі висміяли Віталія Кличка, який інспектував Шулявський міст у смішній кепці
Події

Вчора, 19:02

thumb img
Кримінал та заборона ЗМІ. Що відомо про законопроект щодо фейків у професійних медіа