Головна проблема НАТО

23 травня 2017, 23:57
2262
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Реакція НАТО на російські погрози європейської безпеки була дуже повільною і непослідовною

На саміті НАТО, який відбудеться 25 травня в Брюсселі, замість нескінченних докорів європейців з приводу витрат на оборону, президент США Дональд Трамп має натиснути на Альянс з метою активніше протистояти військовим загрозам Москви та її традиційній тактиці ядерного шантажу.

Безперечно, НАТО потребує додаткових джерел фінансування, але небажання європейських країн виконувати свої зобов'язання щодо 2% ВВП не є головною проблемою Альянсу. Головна проблема в іншому – час усвідомити, що в Європі зараз немає миру, і довгий час його тут не буде. Реакція НАТО на російські погрози була дуже повільною і непослідовною. Як випливає з недавньої доповіді Rand, європейські сили все ще не знайшли оптимальну військову форму. Отже, НАТО доводиться миритися як з традиційною слабкістю на Балтійському, Балканському та Чорноморському флангах, так і з ядерним шантажем з боку Москви.

Якщо НАТО не хоче перетворитися на неповноцінну структуру, нездатну захистити своїх членів, на саміті має відбутися кілька вельми відвертих розмов. Про головну проблему: Росія порушила всі угоди про контроль озброєнь в Європі, і це не можна залишати без уваги. Нещодавні навчання в РФ порушують Віденський документ; Росія також порушила договір про РСМД, і знаючи про це з 2008 року, ми нічого не зробили. Москва «призупинила» свою участь у Договорі про звичайні збройні сили в Європі, що дозволило їй порушити допустимі межі військових сил в Європі. І, звичайно ж, Кремль порушив численні договори, вторгшись в Україну.

В Європі зараз немає миру, і тривалий час його тут не буде

Москва, судячи з усього, готова використовувати і ядерну зброю, можливо, тактичні ядерні ракети в режимі попереджувального удару або по військових цілях, або по європейських столицях. До 2018 року РФ досягне кількісних меж нового договору СНО і має скоротити до 1500 одиниць стратегічних озброєнь, як це передбачено договором. З огляду на поточні цифри, це означає, що Москві потрібно протягом року зняти з озброєння понад 200 видів зброї. Але це навряд чи станеться. Пріоритетним оборонним проектом РФ є модернізація своїх ядерних озброєнь. Зрештою, судячи з програм ядерних і надзвукових озброєнь РФ, Москва створює зброю, здатну становити реальну загрозу Сполученим Штатам і Європі.

Дії НАТО мають бути актуальними і своєчасними. Час зрозуміти, що Європа більше не є острівцем безпеки і тут можлива навіть ядерна війна. Тому Альянсу слід нарощувати сили, не даючи Москві навіть приводу гадати, ніби вона зможе провернути щось схоже на ситуацію в Криму або залякати НАТО ядерною загрозою.

Росія давно вважає, що перебуває в стані війни із Заходом, а значить, і Європі варто визнати, що перебуває в стані війни з Росією. Враховуючи, що європейські уряди часто зазнають інформаційних атак з боку РФ. 18 січня 2005 року міністр оборони Сергій Іванов розповів Академії військових наук, офіційним інституційного локусу систематичного мислення про сучасну війну, мовляв «... йде війна проти Росії, і вона триває вже досить довго. Ніхто не оголошував нам війну. Немає жодної країни, яка би перебувала в стані війни з Росією. Але є люди і організації в різних країнах, які беруть участь у військових діях проти Російської Федерації».

Все нові й нові відкриття про масштаби російської інформаційної війни, підривної діяльності, заколотів і втручань у вибори в США і Європі можуть розцінюватися як військові дії і розглядатися РФ як сучасна інформаційна війна. Але ці дії також підкріплюються гучними військовими погрозами, що використовуються для залякування західної аудиторії ще до того, як був зроблений постріл.

Ми дозволили цій ситуації розвиватися, ігноруючи численні порушення контролю над озброєннями, адже ці угоди були основою європейської безпеки, починаючи з 1991 року. Нездатність відновити ефективну і надійну структуру європейської безпеки, що включає в себе Україну та інші прозахідні пострадянські держави, НАТО і члени ЄС будуть тільки нарощувати кількість майбутніх завдань і проблем. У цій ситуації доречно процитувати Петра Великого «Зволікання смерті подібне».

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на публікацію матеріалів Atlantic Council. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше поглядів тут

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 12:00

thumb img
#ВибориБезБрехні: перевіряємо достовірність заяв Зеленського, Порошенка і Тимошенко
Події

Вчора, 20:12

thumb img
Людина Зеленського. Айварас Абромавичус дав велике інтерв'ю Радіо НВ - відео
Food&Drink

Вчора, 22:45

thumb img
Турецький фуд-туризм. Нічна вулична їжа та інші гастрономічні пригоди Стамбула