Двічі увійти в одну ріку

2 травня 2018, 19:28
1432

Про реформу початкової освіти, її гливаки і з чим нам цього року їх їсти

Першою взимку прийшла медична реформа і рішуче сказала: тепер буде все інакше. Та почала, як завжди, не із суті і якості, а з форми. І гучно оголосила укладання угод пацієнта із терапевтом та педіатром.

Добре, що це таки зараз комусь потрібно, адже раніше схожа перереєстрація вже була і не принесла дивідендів чи змін. Тепер лікарям обіцяють більше пацієнтів та грошей. А який же зиск від цього, власне, пацієнтам? Вони, до речі, не так щоб поспішають до цих угод і електронної системи, яка безкінечно висне.

Інша справа – освітня реформа, яка нині вирує не по-дитячому. Цього року невроз і ажіотаж батьків першачків сягнув апогею. І недарма.

Особисто я нині входжу в цю ріку вдруге. Вперше було 10 років тому. Тоді шестирічний син так само, як нині майже семирічна донька, йшов у перший клас, де обіцяли не оцінювати і не задавати домашнє завдання. І, за тодішніми «новаціями», діти повинні були вчитися 12 років. З цього нічого так і не справдилося.

І от новий шкільний заплив. Знову 12 років, ті самі обіцянки «лагідного» початкового навчання. Є одна важлива відмінність, як на мене. Реформатори потурбувалися про покращення якості освіти – вчителі початкових класів нині проходять навчання на онлайн-платформі. І будуть запроваджувати отримані знання з нового навчального року. Також виділено безпроцентні до усіх попередніх реформістських потуг гроші – на закупівлю парт і різної наочності. Про це активно звітує міністерка освіти Лілія Гриневич – людина, яка своєю глибиною знання справи, залученістю до запровадження змін та і просто чарівною інтелігентністю зачаровує. Надихає. Якби не одне суттєве але.

Батькам уже пропонують швидку прописку біля тих шкіл, куди вони хочуть віддати своїх нащадків

Буквально два місяці тому – з натяжкою можна назвати це заздалегідь – стало відомо: принцип мікрорайону тепер наше всьо. Бо конкурс при вступі у перший клас нічого не демонструє та стає конкурсом батьків. Більше того, є лише джерелом корупції, а корупцію треба викорінити. От тільки механізм викорінення дуже кульгає. І за ці два місяці правила вступу кілька разів коригувалися просто з коліс, від чого голова обертом і в батьків, і в педагогів.

Головний гливак змін, як на мене, в тому, що першачків позбавили права вибору навіть в межах свого району – тепер приймають лише до школи біля будинку. Хіба не круто, ціле міністерство попіклувалося, щоб сонна дитина не пхалася зранку у транспорті. Тим, у кого поряд гарні школи, справді пощастило – до них тепер можна потрапити законно і без клопоту (хіба неорганізовані черги до приймальнь та нинішній ажіотаж – то клопіт).

А що робити тим, у кого поруч «погані» школи? Можна скільки завгодно виголошувати, ніби якщо дитина хоче вчитися, вона буде вчитися всюди. Але контингент деяких мікрорайонів і критичну масу байдужих чи совкових учителів ніхто не скасовував.

Адже навіть в одному мікрорайоні є непорівняні за якістю школи, і саме підтягнення цієї якості до середніх загальних показників і мало б стати першим етапом реформи. А тоді вже можна б було говорити про запровадження загальної для всіх програми початкової освіти (нині державних як мінімум три – стандартна, «Росток» та «Інтелект»). А вже тоді й запроваджувати територіальні норми і закликати до розуміння. Але нас знову спіткала спочатку форма, а не суть.

На це у реформаторів є відповідь. Потерпіть, це ж лише початок змін. І взагалі, за наявності вільних місць можна ж вступити до іншої школи. Але тут криється не лише велике лукавство, а й те саме джерело корупції, тільки в профіль.

Адже уже всі батьки і школи знають – вільних місць до гарних шкіл нема, і не буде. Місць не вистачає навіть для «законних» першачків з прикріплених територій. Тому в деяких школах уже навіть панічно роздумують про введення другої зміни. До всього, тут же проявилися «кмітливі помічники» – батькам уже пропонують швидку прописку біля тих шкіл, куди вони хочуть віддати своїх нащадків. До них радо звертаються непрописані в містах родини, зокрема переселенці з Донбасу.

А для тих, хто не скористався послугами кмітливих, МОН пропонує як варіант потрапити на вільні місця до шкіл з неприкріплених територій – лотерею. Так і бачу, як батьки тремтливими пальцями дістають потрібні сірники з дбайливих учительських долонь. І – так, це, вочевидь, не джерело корупції. Це і є той вільний доступ до навчання, яке гарантує Конституція.

Тим не менше, поки йде вступна кампанія, батьки знайомих мені першачків все одно вистоюють черги у кількох школах одразу. І попри власний скепсис, все одно пишуть заяви про вступ на ці примарні вільні місця.

І наостанок ремарка, яка може проілюструвати всі ці десять років досвіду з моєї особистої батьківської науки. Коли при подачі документів доньки я спитала у нашій «прикріпленій» школі, чи можна познайомитися зі школою і учителями, чому не було зборів і взагалі – що далі, мені відповіли: все, ви зараховані, збори вже наприкінці серпня. А всі вчителі в нас і так гарні.

Зі стратегічною надією – на тлі тактичного висновку

Цьогорічна вступна кампанія ще не закінчилася, а вже взялася гливаками. Ну, добре, комусь і правда треба бути першими, звісно, за умови, що це таки будуть не номінальні зміни, як донині. Сподіваюсь, наступним першачкам та їхнім батькам пощастить більше, адже у реформаторів буде цілий навчальний рік, щоб обкатати і нову програму, і виробити справді прозорі умови вступу до шкільних рік.

Телеграм НВ

Підпишіться на наш канал у Телеграм. Там ми публікуємо термінові новини та найцікавіші історії дня України та світу.

Підписатися

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 14:47

thumb img
Постріл в ногу всій країні. Подробиці скандальної заяви Луценка про список недоторканних від посла США
Політика

Вчора, 10:17

thumb img
Зеленський пояснив, які допускає компроміси по Криму та Донбасу
Люди

Вчора, 20:35

thumb img
Жаліти себе - дороге задоволення. НВ в гостях у знаменитого винороба Роберта Гулієва