Для чого в Україні потрібні університети?

4 вересня 2017, 14:22
848
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Днями прем'єр-міністр України сказав, що "не кожній людині потрібна вища освіта"

Соцмережі і ЗМІ відреагували дуже бурхливо. На моїй стіні в ФБ дискусія була в основному про те, чи повинна держава (читай платники податків) платити за вищу освіту, як багато і кому саме.

Але набагато важливіше питання – це чим займаються і чим повинні займатися університети в Україні.

Варіант 1. Університети дають професійну освіту. Студенти знаходять знання і навички, які корисні в їх майбутній кар'єрі.

За рідкісним винятком, це не так. Компаніям часто доводиться самим вчити всьому нових випускників. Більшість викладачів не розуміють сучасне професійне життя і, природно, не можуть навчити відповідним навичкам.

І це добре. Місце для професійної освіти – у вузькоспеціалізованих училищах, центрах або на робочому місці. Університети – це щось інше, більше.

Варіант 2. Університети виконують соціальну функцію. Вони на кілька років займають студентів, які не готові до реального життя, дозволяючи їм подорослішати. Університети є соціальним ліфтом для студентів з незабезпечених сімей.

Цілком можливо, що це правда. Але тоді університети в Україні перетворилися на підрозділ міністерства соціальної політики. Вони перестають бути, насамперед, науково-освітніми установами. Соціальних "студентів" можна зайняти набагато дешевше і з більшою користю для них і для платника податків. Наприклад, бюджет може субсидувати практику таких "студентів" на державних і приватних підприємствах. Там вони знайдуть реальний досвід і корисні навички.

Необхідно перестати підтримувати низькоякісні університети за рахунок платника податків

Варіант 3. Університети відсівають талановитих і амбітних від дурних і ледачих.

В теорії так і повинно бути. Але ми ж знаємо, що дипломи купуються, корупція процвітає, а якість навчальних матеріалів та іспитів з багатьох спеціальностей дуже низька.

Варіант 4. Університети займаються наукою. Освіта – це їх вторинна функція.

Можливо так і є в США, але це точно не про Україну. На жаль, те, чим займаються більшість університетів і викладачів, наукою назвати не можна. Так, є епізодичні групи дуже сильних вчених. Але також є й цілий ринок з торгівлі науковими публікаціями і дисертаціями, організований при деяких навчальних і наукових закладах.

Варіант 5. Університети навчають цінностям і допомагають сформуватися особистості.

З моєї точки зору – створення середовища для незалежного і вільного формування особистості й має бути основною функцією університету. Але сьогодні цього нема. Найчастіше, в університетах студенти вчаться поганим цінностям. Вони бачать, що списування і плагіат (крадіжка) – це нормально, що домовлятися за гроші чи зв'язки (корупція) – це прийнятно. Вони бачать безкарність, інтелектуальну лінь і цинізм. А університет повинен бути визнаним моральним і етичним заповідником. Студенти повинні бачити у викладачах рольові моделі, зразки моральності і професіоналізму. Університети повинні бути кращими за суспільство. Тоді нове покоління, яке формується там, може змінювати суспільство на краще. Сьогодні, на жаль, часто буває навпаки. Цінності й моральні норми в університетах часто гірші, ніж в бізнесі й уряді.

Як це змінити? Базова ідея проста. Необхідно перестати підтримувати низькоякісні університети за рахунок платника податків. Університети повинні почати конкурувати. Вони повинні бути поставлені в жорсткі бюджетні умови, коли їм доведеться боротися за кошти платників податків і приватних донорів на конкурсній основі. А це, в свою чергу, змусить їх підвищувати якість освіти і конкурувати за найкращих викладачів і студентів. А талановиті студенти та викладачі вже самі зможуть створити атмосферу інтелектуальної свободи, чесності та моральності в університетах. Це є очевидним, але зменшення бюджетного фінансування вищої освіти і переведення її на конкурсну основу призведе до швидких і якісних поліпшень в університетах.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє . Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Наукпоп

Сьогодні, 21:02

thumb img
Загадка світобудови. Фізики висунули гіпотезу про таємничі білі діри у Всесвіті
Культура

Сьогодні, 08:05

thumb img
Час відплати і Давай танцюй. Головні кінопрем'єри тижня
Геополітика

Сьогодні, 15:10

thumb img
На закритих зустрічах у Кремлі прес-секретар Путіна прогнозує перемогу Порошенка - джерело