Чи домовиться Трамп з Кім Чен Ином?

8 березня 2018, 20:03
1077
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Меседж США має бути дуже простим: "З денуклеаризацією все можливо, без денуклеаризації не буде нічого"

Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин несподівано погодився відкласти ракетні та ядерні випробування та розпочати переговори з США щодо згортання своєї ядерної програми. Такі передумови для майбутньої зустрічі висунула адміністрація Трампа.

Після згоди Кім Чен Ина, Трамп одразу ж оперативно написав у твітері, що таку рідкісну нагоду «розрядити» кризу на Корейському півострові можна сприймати як «можливий прогрес», так і як «фальшиву надію».

«Є лише один спосіб дізнатися, чи це фальшива надія – спробувати сісти за стіл переговорів з північними корейцями, – сказав Роберт Меннінг, старший науковий співробітник Atlantic Council. – Північна Корея сказала все, що від них хотіли почути. Тепер м’яч на полі Трампа». […]

Чому це важливо?

2017 рік у Північній Кореї пройшов під знаком провокативних ракетних та навіть одного ядерного випробування. Напередодні проведення зимової Олімпіади Кім Чен Ин погодився на пропозицію Південної Кореї піти шляхом деескалації ядерного конфлікту. У результаті спортсмени Північної Кореї взяли участь в Іграх в Пхенчхані. Для проведення важливих зустрічей туди також приїхали вищі посадові особи Північної Кореї, поміж яких сестра Кім Чен Ина.

Цій відлизі передували безпрецедентні міжнародні санкції, спрямовані на зменшення фінансових та економічних потужностей, які підживлюють ядерні амбіції Північної Кореї.

Меннінг вважає, що саме санкції спонукали лідера Північної Кореї до примирення. «Я думаю, що санкції почали кусати, руйнувати економіку, через що Кім відчув себе дуже некомфортно», — пояснює експерт.

Що буде далі?

Користуючись олімпійською розрядкою, Кім Чен Ин провів виняткову зустріч з двома представниками Південної Кореї в Пхеньяні. Крім пропозиції США, на цьому засіданні також досягли згоди щодо проведення переговорів між лідерами Північної та Південної Корей вже цього квітня.

Востаннє Кім Чен Ір, батько Кіма, брав участь у таких заходах з президентами Південної Кореї у 2000 та 2007 роках.

Меннінг вважає, що основою для квітневих переговорів має стати угода про примирення та ненапад на півострові, укладена в 1991 році. Експерт звертає увагу, що Кім Чен Ин завжди був прихильником мирних переговорів з президентом Південної Кореї, Мун Чже Іном. Та наразі незрозуміло, чи представники останнього наполягали саме на таких умовах.

У 2005 році Північна Корея погодилася згорнути свою програму ядерних озброєнь в обмін на безпекові, економічні та енергетичні вигоди. Угода стала результатом шестисторонніх переговорів, де брали участь США, Китай, Японія, Росія, а також Північна та Південна Кореї.

У квітні 2009 року Північна Корея вийшла з шестисторонніх переговорів. Тригером для цього рішення стала гостра реакція та санкції Ради Безпеки ООН на запуск ракети у Північній Кореї. Втім, основною причиною для санкцій все ж була закритість цієї країни — Пхеньян відмовив Міжнародному агентству з атомної енергії (МАГАТЕ) в повному доступі на інспекцію їхньої ядерної програми.

«Немає сенсу домовлятися укладати ще більше домовленостей з Північною Кореєю. У нас є мільйон домовленостей та жодного прогресу», — сказав Меннінг, закликаючи до того, що угода 2005 року і є початком дипломатії. Останні дві резолюції Ради Безпеки ООН щодо Північної Кореї також наполегливо закликали повернутися до шестисторонніх переговорів та реалізувати угоду за 2005 рік.

«Принцип «поступка за поступку», яким керуються на цих переговорах, спрямований на побудову довірливих відносин, які зараз абсолютно відсутні. Таким чином, Північна Корея може просити буквально все, що захоче: економічну допомогу, сприяння в розвитку енергетики, гарантії безпеки. Але це можливо тільки завдяки прогресу в питанні згортання ядерної програми», — пояснює Меннінг.

На думку експерта, пропозиція Мун Чже Іна розглядати «замороження» програми як проміжний крок може бути «небезпечною», позаяк Північна Корея намагатиметься досягти того, щоб її таки сприйняли як країну з ядерною зброєю та скасували санкції, що було б неприйнятним.

М’яч на полі Трампа

[…] Меннінг вважає, що адміністрація Трампа має прийняти пропозицію Кім Чен Ина про перемовини. Та експерт побоюється, що президент США може й не мати конкретного плану.

«Якщо ми не відреагуємо одразу, то втратимо цю можливість, а заразом моральне та політичне лідерство», — каже Меннінг.

Експерт вважає, що ця зустріч може принести багато переваг США. Та успіх американської дипломатії у Північній та Південній Кореях підриває два наступних фактори: США досі не мають свого посла у Південній Кореї, а Йозеф Юн, спецпредставник Державного департаменту з питань Північної Кореї, у лютому подав у відставку.

Враховуючи ці обставини, Меннінг радить Трампу назначити новим спецпредставником свою людину. Експерт рекомендує на цю посаду сенатора Боба Коркера, який раніше хоч і мав напружені відносини з Трампом, та зараз, здається, знову відновив довірливі зв’язки.

Коркер, який у Сенаті є головою Комітету з питань зовнішніх відносин, має досвід роботи з Північною Кореєю. До того ж, Коркер користується повагою в Конгресі та, що найбільш важливо, має підтримку Трампа.[…]

Тим не менш, Меннінг обережний у своїх прогнозах щодо перемовин. «За останні кілька місяців поведінка Кіма Чен Ина була дуже незвичною. Це незвідана для нас територія», — вважає експерт.

Меседж США має бути дуже простим: «З денуклеаризацією все можливо, без денуклеаризації не буде нічого», — сказав Меннінг.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Atlantic Council. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал опубліковано на Atlantic Council

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Події

Вчора, 22:21

thumb img
Момент істини, плавуча Троєщина і всі ми трохи Супрун. Найкращі матеріали тижня за версією головного редактора NV.ua
Події

Вчора, 19:30

thumb img
Кулі і кислота. Історія організатора розстрілу останньої російської імператорської сім'ї
Компанії/Ринки

Вчора, 09:00

thumb img
Відчиняйте, їжа! Скільки заробляють кур'єри Uber Eats і Glovo і хто найчастіше користується послугами доставки