Бабченко живий. А довіра до України?

31 травня 2018, 19:07
1931
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Про це та інше розмірковують вітчизняні та міжнародні журналісти, а також експерти Atlantic Council

29 травня ЗМІ повідомили, що в Києві стріляли у російського журналіста та критика Путіна Аркадія Бабченко. Повідомлялось, що він помер у кареті швидкої допомоги дорогою до лікарні. 30 травня Бабченко прийшов на прес-конференцію пліч-о-пліч з головою СБУ Василем Грицаком та генпрокурором Юрієм Луценко – живий та здоровий. Як з’ясувалось, СБУ спостерігала за Бабченко та повідомила йому про план замаху на його життя. І запропонувала погодитись на участь у спецоперації, в ході якої, можливо, вдасться його врятувати. Вдалось.

Які наслідки матиме цей ексцентричний сюжет? Це сприятиме чи підірве довіру до українського уряду? Чи здивовані ви тим, що СБУ спромоглося успішно здійснити цю операцію? Чи слід було брехати людям?

Ян Бейтсон, американський журналіст

Вчорашні події стали перемогою для українських правоохоронних органів.Та чимало інших убивств лишились нерозкритими. Нині на офіційному рівні навіть відмовляються обговорювати справу Павла Шеремета. Час покаже, що і наскільки вдалось розкрити СБУ, проте інсценізація смерті Бабченко продемонструвала рівень координації українських правоохоронних органів, у чому раніше більшість сумнівалась.

Майкл Боцюрків, аналітик з питань глобальної політики та екс-прес-секретар ОБСЄ

Я розділяю невдоволення «Репортерів без кордонів» у тому, що маніпулюючи фактами, держави граються з вогнем – навіть в ім’я інформаційної війни.

Час покаже, що і наскільки вдалось розкрити СБУ

Пояснення не має значення. Це мало би бути розіграно в інший спосіб. Це вийшло за рамки: інсценізація не тільки пошила в дурні звичайних людей, а й журналістів та їхніх колег. І, що найбільш важливо, членів сім’ї Бабченко.

У час, коли традиційні медіа піддаються критиці, – ще й коли фейкових новин надто багато – такий вид хитрощів не на користь іміджу ЗМІ.

Майкл Карпентер, екс-заступник помічника міністра оборони США, старший директор Biden Center та старший науковий співробітник Atlantic Council

Попри чудові новини про те, що Аркадій Бабченко живий та здоровий, цей інцидент, на жаль, матиме довготривалі негативні наслідки. Якщо в СБУ вийшло зірвати спробу замаху на життя Бабченко, розігравши фейкове вбивство, тоді для цього трюку є певне обґрунтування. Та в той же час СБУ та інші українські владні інституції довго страждатимуть від такого удару по довірі. Ще одна річ, у якій можна не сумніватись: Росія використає це інсценізоване вбивство, звинувативши Україну в розповсюдженні фейкових новин і сіятиме сумніви щодо майбутніх атак на дисидентів і журналістів всередині та за межами РФ. На жаль, реальність полягає в тому, що коли наступного разу трапиться справжня трагедія, ми всі зупинимось, щоб задуматись – а чи справді ці новини правдиві.

Щоправда, думаю, зважуючи плюси та мінуси цієї операції, ми маємо віддавати перевагу викриттю російської розвідки та їх методів, а також зупинити вбивць, перш ніж вони зважаться на інші криваві вчинки. І хоча урядові інституції, як правило, ніколи не обманюють громадськість, іноді слід керуватись більш високими цілями, ось як питання життя та смерті.

Владислав Давідсон, шеф-редактор The Odessa Review

Позавчора я написав матеріал про вбивство Бабченко. А наступного дня, після прес-конференції, змушений був вибачатись перед своїми читачами. Насправді, я роздратований та розчарований. Шокуючі новини про обман з боку СБУ та держави в інсценізації цієї смерті неймовірно мене засмутили. Цей трюк виставив нас усіх у поганому світлі, що матиме подальші наслідки для ЗМІ як інституції. Однією з кардинальних переваг України в цьому конфлікті була її чесність та порядність, натомість наслідками цього інциденту стануть сумніви – чи довіряти тепер українській державі та її здатності подавати свою позицію. Відтепер ми будемо вдесятеро більш підозрілими до будь-чого, що говорить СБУ. І я не впевнений, що ця спецоперація була того варта.

Пітер Дікінсон, експерт Atlantic Council та видавець Business Ukraine Magazine

СБУ краще мати дуже, дуже переконливі докази в необхідності цієї інсценізації, інакше це може обернутись для України вкрай погано. Небезпека полягає в тому, що цей трюк може підірвати довіру до будь-чого, що скаже Україна в майбутньому, а водночас підживити одвічну кремлівську тезу «правди немає». Віднині міжнародні медіа будуть дуже обережно ставитись до будь-яких заяв та новин з України, що цілком можна зрозуміти. Їх поставили у дурне положення. І чи варто було? Україна має достатньо іміджевих проблем і без здобуття слави місця, де інсценізують політичні вбивства. Весь цей негативний резонанс стане виправданим лише в тому разі, якщо докази причетності російських агентів будуть переконливими та неспростовними. Та навіть якщо й так, то такий спосіб упіймати кремлівського кіллера все ж видається дивним.

Максим Еріставі, співробітник Atlantic Council та співзасновник Hromadske International

Мої дорогі закордонні друзі та колеги, я прошу вибачення за те, що українська влада не виправдала ваших очікувань у демонстрації того, як мають працювати чи комунікувати органи правосуддя. Я просто щасливий, що життя мого колеги врятоване, а справедливість вперше спрацювала в нашій країні в ім’я журналіста.

Евелін Фаркаш, старший науковий співробітник Atlantic Council та аналітик NBC / MSNBC

Це дивний інцидент, і примітний той факт, що ми всі у нього повірили. Це в дусі російської схеми внутрішніх та екстратериторіальних убивств опонентів Кремля.

Ендрю Фоксалл, директор Центра вивчення Росії та Євразії в Henry Jackson Society

Деякі перші думки щодо новин про Бабченко. Перш за все, це переворот української тактики, в рамках якої – як оголосили – стане відомо чимало інформації про те, як працює Росія поза межами своїх кордонів. Та з другого боку, це стратегічно-комунікативна катастрофа для України, що дає Росії можливість давати фейкову інформаційну відповідь на подальші події.

Сергій Лещенко, депутат та екс-заступник редактора Української правди

Це хороша нагода змінити нормативно-правову базу роботи СБУ. Їм слід зосередитись на справах, які вони спроможні вирішувати, як це трапилось з Бабченко. І їх також варто позбавити повноважень розслідувати бізнесові та антикорупційні справи. Подібне лише руйнує репутацію СБУ.

Ілля Лозовський, редактор Центру дослідження корупції та організованої злочинності

Мою пошту та Twitter просто підірвало дебатами щодо етичності всіх цих подій. І це справді слід обговорювати. Та давайте не випускати з виду той факт – за умови, що справа таки вигорить, – що тепер українці мають докази того, як російські спецслужби переслідують журналістів у Києві.

Леонід Рагозін, екс-кореспондент BBC та російського відділення Newsweek

Вбивство Бабченко здається фейковою новиною століття. Це бездумна та драматична зневага до народної емпатії, що водночас дискредитує Україну, російських лібералів, а також журналістів. Лише Кремль здобув перемогу.

Віталій Рибак, аналітик UkraineWorld Initiative

Яке полегшення знати, що Бабченко живий! Проте вся ця операція виглядає не надто виграшною. Представники СБУ сказали, що вони затримали потенційного вбивцю та встановили його зв’язок з російськими спецслужбами. Та яку ціну за це заплатив український уряд?

По-перше, вся операція на міжнародному рівні ставить під сумнів довіру до українського уряду. СБУ ефективно представили велику історію, яка сколихнула суспільство далеко за межами України. Ми, як держава, послали меседж: гляньте, тут знову вбивають журналістів. Україна представила те, що називають фейковими новинами, - і це методи російської пропаганди, які використовують у тій самій гібридній війні, проти якої ми боремось.

«Вбивство» Бабченко нагадало мені ще один подібний випадок – Павла Шеремета. На жаль, те вбивство було справжнім. І українські спецслужби не просунулись у цьому розслідуванні вперед, попри те, що пройшло майже два роки. І це аж ніяк не сприяє довірі до українського уряду.

Симон Островський, редактор відділу розслідувань Coda Story

Чим більше я про це думаю, тим більше злюсь через те, що вони розслідують убивства, яких насправді не сталось, замість того, щоб зайнятись справою Павла Шеремета. Ми чекаємо на результати вже майже два роки, а СБУ навіть не представляє підозрюваного. Я особисто знав Аркадія, і я справді дуже щасливий, що він живий. Та заразом я дуже сильно заплутався і не знаю, чи було це все таким необхідним.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Atlantic Council. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал опубліковано на Atlantic Council

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 17:32

thumb img
НАТО, ЄС та Мінськ. Яку міжнародну політику проводитимуть найрейтинговіші кандидати на посту президента
Події

Сьогодні, 13:56

thumb img
Дві тисячі хворих за тиждень. Чому Україну накрила нова хвиля захворюваності на кір
Food&Drink

Вчора, 22:45

thumb img
Турецький фуд-туризм. Нічна вулична їжа та інші гастрономічні пригоди Стамбула