Російський мрійник - фото

Російський мрійник

1 січня 1970, 03:00

Євген Чичваркін, російський бізнесмен, який втік до Лондона, пропонує України свою систему оподаткування

Євген Чичваркін, російський бізнесмен, який втік до Лондона, пропонує для України фіскальну систему, за якої податки платять всі, а з корупції не живе ніхто

Олена Трибушна

Відео дня

Останнім часом російський бізнесмен-емігрант Євген Чичваркін буває в Україні кілька разів на місяць, і щораз у справі. Причому якщо восени минулого року він претендував на вакантну посаду міністра економіки, то зовсім нещодавно на запрошення одеського губернатора Міхеіла Саакашвілі прилітав на Антикорупційний форум в Одесу.

Чичваркін свого часу побудував у Росії найбільшу мережу з продажу мобільних телефонів — Евросеть, однак 2008-го йому довелося продати свою компанію і терміново емігрувати до Лондона: і все через те, що близьким до Кремля бізнесменам видалися привабливими його російські активи.

Однак і в британській столиці Чичваркін не вгамувався — відкрив у самому центрі великий винний магазин. А тепер, приїхавши на форум в Одесу, він виголосив промову про те, які можливості відкриються перед Україною, якщо країна радикально зменшить податки і прибере з влади корупціонерів.

Щодо зниження українських податків лондонський росіянин був послідовним: тижнем пізніше український Фейсбук облетіли фотографії, на яких Чичваркін вже в Києві біля Верховної ради бере участь в акції з вимогою лібералізації Податкового кодексу. Скориставшись нагодою, НВ зустрілося з бізнесменом і взяло у нього інтерв'ю.

— Чому ви зачастили в Україну?

— Якщо тут такий попит на мої думки та ідеї, то треба бути повним ідіотом, щоб ними не ділитися.

Мені Україна нагадує 1992‑й, 1997‑й, початок нульових у Росії. Це нереформоване пострадянське суспільство, де колишні червоні члени ЦК КПРС придумали закони, і за цими законами, які до пуття не змінювалися 24 роки, країна намагається жити. Капіталізм, але все в тіні. Залишилося цілком радянське дводумство. В СРСР казали: все для блага людини. Так і тут: кажуть, що всі повинні платити податок на найману робочу силу (дуже високий, більше 50%) — і ніхто не платить. Всі розуміють, що гроші потрібні для армії, доріг, для зарплат новій поліції, але навіть дуже відповідальні комерсанти, які люблять країну, і на Майдані стояли під кулями,— навіть вони не сплачують ці податки.

— Тому що ці податки непідйомні.

— Непідйомні. Тому що закони спеціально написані так, щоб їх порушували, щоб виштовхнути за межу закону бізнес на якомога більшій кількості фронтів.

Мені цікава Україна. Коли я прочитав про те, що міністр економіки [Павло Шеремета] пішов чи його пішли, я подумав: а чим я гірший? Я зателефонував керівництву країни і сказав: візьміть мене!

— Кому конкретно?

— Прямо в приймальню Порошенка. Вони подумали, що це спам. Потім все одно запросили. Був незначний галас. Але, мабуть, коли там стало абсолютно всьому оточенню ясно, що я не буду частиною корупційної схеми, нікого не буду покривати і про все, що побачу, буду говорити і викладати на YouTube, як робить Саакашвілі (сміється), вони жахнулися...

— До речі, про Саакашвілі. Як ви опинилися на Антикорупційному форумі в Одесі?

— Він покликав мене. Ми знайомі. Те, як Саакашвілі чинить опір корупційній пострадянській машині, це героїчний вчинок. Бажаю йому сил та мужності і далі вичавлювати з нас Радянський Союз по краплині.

— Коли наше видання вручало Саакашвілі премію Люди Нового Часу-2015, він зі сцени сказав: "Мені не важко говорити правду — мені важко тримати язик за зубами". У його різкій риториці багатьом убачається піар.

— Ні. Про своїх добрі справи обов'язково потрібно розповідати. У цьому він абсолютно має рацію. Добро повинно бути з кулаками і камерою.

— Що ви побачили в Одесі? Саакашвілі вдасться запустити там процеси так, щоб вони стали незворотними?

— Є одеський пакет реформ, який передбачає зміну тієї частини законодавства, яка вирішується в Києві. Якщо ці реформи пройдуть, це буде перший великий тектонічний зсув.

Що виходить? Наприклад, з тими ж горіхами. Всі платять хабар $12 тис. за фуру горіхів. Новий начальник Одеської митниці Юлія Марушевська сказала: “Ні хріна. Ось стільки платити в казну". І що? Всі просто поїхали на інші митниці.

Добро має бути з кулаками і камерою

А я відкрив би шлагбаум і випустив їх усіх. Там чорна складова — $40-50 млн за сезон, які конче потрібні Україні. А уявіть, що ці $40-50 млн не будуть заплачені нікуди — ні до бюджету, ні бандитам, а залишаться у тих, хто возить ці горіхи. Вони ж усі залишаться в країні. Якщо люди зрозуміють, що вивізних мит немає, що собівартість у горіхів Х, а ціна продажу 3Х — ви розумієте, скільки горіхових гаїв посадять? Це робочі місця, це новий парк машин, це все інше, це буде нова індустрія. Через якийсь час ці компанії принесуть гроші, абсолютно не порівняти з тим, що вони зараз намагаються зірвати з кожної машини. Переміщення товарів, грошей і людей має бути без мит і перешкод.

Ось дивіться: скільки заробила Україна з золота в злитках і діамантів?

— Аніскільки.

— Все в чорну. А уявіть, що золото, платина і срібло в злитках, а також діаманти ограновані та неограновані — ввезення, вивезення і продаж не оподатковуються нічим. Уявіть собі закон, що легалізував їх обіг взагалі без податків. Уявіть, який величезний вторинний ринок золота і діамантів може бути в Україні. Це буде величезний хаб, через який підуть просто тонни цього всього.

— В Україні немає стільки золота і діамантів.

— Повно! Всі мерзотні уряди хочуть запустити туди руки і почати звідти качати. З цього країна зараз все одно нічого не заробляє. Нічого не заважає це легалізувати. Скільки тут сплачується податку на прибуток? Скільки в загальному бюджеті податку на прибуток? Нікчемна цифра.

Якщо зараз Україна скаже: податок на прибуток — нуль. Обкладаються тільки дивіденди. Якщо ти прибуток реінвестируєш, він не обкладається податком. Скільки компаній, зокрема неукраїнських, захоче показати тут прибуток? І який це буде шанс для інвестицій.

— Евросеть у Росії працювала в білу?

— До 2005 року ні. Ми працювали через брокерів, так само, як у вас з горіхами. А з 2005‑го — в білу.

— В Україні ринок побутової техніки і споживчої електроніки — близько 40 млрд грн на рік. Це близько $2 млрд. Половина цього ринку — це чорний і сірий імпорт.

— Як $2 млрд? Це, можливо, дані Держстату. Це не $2 млрд, а більше. Я продавав Евросеть, у неї виручка без ПДВ була більше, ніж $2 млрд.

— Справа не в цифрі. Половина цього ринку — контрабанда та заниження митної вартості.

— Звичайно. Вихід один — дуже низькі податки. Низькі, дуже зрозумілі, легко сплачувані податки. Зрозуміло, що все заточене під ПДВ, і це буде анафілактичний шок, якщо в такій ситуації завтра запровадити податок з продажу. Але залишити тільки один ПДВ, зробити його низьким, підготувати до зміни на податок з продажів, а потім запровадити податок з продажу.

— Наскільки низький ПДВ?

— У Швейцарії 8% — якось живуть.

— У нас не буде 8%. З дня на день приймуть новий Податковий кодекс, там 8% немає і близько.

— Скажімо так, враховуючи те, що вивести гроші важко, що митники звикли грабувати, то тимчасовий ПДВ в районі 15% або 12,5% — це був би консенсус, при якому всі будуть платити. Якщо зараз запитати, скільки відраховують люди, які "контрабасять" текстиль, то вони в чорну платять 15% від інвойсу. Це плата за проходження митниці. Що отримує від цього держава? Пил.

Я знаю людей, що мають справи з одягом, у яких і 20%, і 25%, і 30% налипає на митниці. Буде 15% — будуть платити чесно.

— Немає звички платити.

— Тому потрібно зробити річ, не дуже звичну для України. Як тільки ти радикально знижуєш податки, синхронно має включатися репресивний каральний механізм щодо тих, хто не платить. Обов'язково повинна бути суспільна угода, серйозна артпідготовка в ЗМІ, президент, прем'єр (цей або наступний), якісь лідери думок повинні збирати комерсантів і докладно пояснювати, чому вони повинні це робити і куди ці гроші підуть. Якщо після радикального зниження податку люди не платять, треба арештовувати нещадно.

— Але радикального зниження, з огляду на все, не буде.

— Без радикального зниження суспільної угоди не досягти. Можливо, якісь великі мережі зроблять над собою зусилля, але більшість з малого і середнього бізнесу будуть, як хробаки під лавкою, сидіти і продовжувати контрабасити. Економічна шкода від цього, враховуючи їхні обсяги, може, й невелика, але і на митниці, і в податкових органах вони створюють корупційну тягу. І це небезпечно.

— Останні півроку ви часто буваєте в Україні і бачите, що тут відбувається. Є ознаки покращення?

— Влада гниє. Таке враження, що всі прокралися знову.

— Тобто зміни не на краще?

— Зміни зовсім не туди. Всі думають про свою годівницю, про свою дупу, як би її посунути ближче до теплої батареї.

— Колись ви казали, що не станете відкривати бізнес в Україні. Останні півроку укріпили вас у цій думці?

— Зараз я ще більше не став би.

— Чи немає у вас зараз відчуття того, що ми в черговий раз втратили можливість?

— Ні. Хто втратив, так це ми в Росії. У Росії шансу на безкровний варіант вже практично немає. А в Україні не так. В Україні влада відверто слабка. Якщо їм буде страшно, вони втечуть. Втечуть і все віддадуть. Головне — потім змінити законодавство, поламати всі схеми, законодавчу базу вирвати з‑під крадіїв.

— Тобто революція за революцією, поки влада не очиститься повністю?

— Якби Байден [віце-президент США] сказав у Києві: мені не подобається, що у вас відбувається, ми давали вам гроші, а ви не зробили реформ, у вас є півроку, щоб переміститися в Doing Business за сприйняттям корупції на десять позицій...

— Він приблизно так і сказав. У кулуарах.

— Суспільство ж цього не почуло. Якби він сказав, що збирання податків від цього можна підвищити вдвічі без обмеження на зниження ставок податків...

Тому що це Європа не дає знизити податки. І український міністр фінансів Наталія Яресько — категорична противниця низьких податків. А без низьких податків далі нічого не буде. Без шансів. Візьміть будь-який підручник з історії. Це вольниця, і цю вольницю просто потрібно узаконити, щоб людина могла займатися майже всім, чим вона хоче, і практично на всі результати своєї праці мав би повне право. По-іншому не вийде.

— Якщо це все буде, ви прийдете сюди з бізнесом?

— Звісно.

— Ось ви побудували бізнес у Британії, де умови для зростання — це повільно, але зрозуміло...

— Огидно зрозуміло і огидно повільно.

—... а в Україні — це великі можливості, помножені на великий ризик. Що вам цікавіше з точки зору бізнесу?

— Я просто не хочу назад у корупційне середовище. Я впевнений, що можу тут і зараз абсолютно запросто вписатися, домовитися і щось замутити. Просто не хочу. Не хочу більше в це вплутуватися.

УКРАИНСКИЕ НОВОСТИ: Евгений Чичваркин с интересом следит за украинскими новостями, в том числе связанными с реформами. На фото — он с полицейскими
УКРАИНСКИЕ НОВОСТИ: Евгений Чичваркин с интересом следит за украинскими новостями, в том числе связанными с реформами. На фото — он с полицейскими Фото:

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X