Час дорослішати - фото

Час дорослішати

1 січня 1970, 03:00

Усіх привілеїв для старої номенклатури та олігархів слід позбутися

Україні час відмовитися від дитячого популізму. Особливо коли мова йде про державні видатки й доходи

.

.

Андерс Аслунд, старший науковий співробітник
американського аналітичного центру
Atlantic Council, автор книги Україна: що
пішло не так і як це виправити

Відео дня


З величезним подивом стежу за українською дискусією довкола питання державних фінансів. Дуже дивно, що деякі видатні українці вважають, ніби податки та видатки ніяк не поєднані між собою, пропонуючи збільшити видатки, скоротивши при цьому податки. Це і є популізм, яким Україна страждає з моменту здобуття незалежності.

Час відмовитися від такої дитячості. Ленін, до речі, називав її лівим комунізмом. Доходи та видатки мають бути більш або менш збалансованими, особливо коли країні бракує фінансування. Зараз держборг України становить 91% від ВВП, а отже, можливості для збільшення видатків немає. Більше того, Україна тільки-но провела реструктуризацію боргу, що на деякий час обмежить її доступ до міжнародних кредитних ринків.

Українські державні видатки складають приблизно 45% ВВП, але у більшості її успішних сусідів — Литви, Словаччини, Румунії та Болгарії цей показник не перевищує 35%. Щоб досягти їхнього рівня, Україні потрібно скоротити видатки на 10%, оскільки велика частина додаткових витрат йде на субсидії, які в результаті виявляються на офшорних рахунках олігархів. Усіх привілеїв для старої номенклатури й олігархів слід позбутися.

Доки ці скорочення не будуть проведені, українській державі доведеться витрачати кошти розсудливо, щоб не стався обвал національної валюти, як 23-25 лютого, коли курс сягнув 40 грн / $. Українські золотовалютні резерви поки невеликі — $13 млрд, і, якщо вони впадуть нижче $10 млрд, гривня може обвалитися знову. А це матиме катастрофічні наслідки для українського населення. Єдина сила, здатна забезпечити відносну стабільність гривні,— Міжнародний валютний фонд. Без нього Україну чекає поразка, а МВФ не влаштує, якщо бюджетний дефіцит наступного року перевищить 4% ВВП.

Український уряд запропонував масштабну податкову реформу з трьома ключовими завданнями. По-перше, розширити податкову базу таким чином, щоб всі платили податки відповідно до своїх реальних доходів. По-друге, спростити систему оподаткування, щоб зменшити свавілля ДФС і знизити рівень корупції. По-третє, зменшити прибутковий податок, щоб поліпшити соціальне забезпечення і вивести економіку з тіні.

Країна в дуже скрутному фінансовому становищі і не може дозволити собі оманливих надій

Розширення податкової бази — найбільш спірна пропозиція, оскільки зараз в Україні виплати податків уникають три впливові групи. Перша і найважливіша — великі бізнесмени, що вивозять кошти з країни через трансфери. Аграрії, які входять до другої групи, заважають знищенню лазівок і хочуть продовжувати платити мінімальні сільськогосподарські податки, зокрема і за діяльність, що не має нічого спільного з сільським господарством. Третя група — це підприємці, які сплачують мінімальний спрощений податок. У жодної з цих трьох груп немає виправдань, що дозволяють уникати нормального оподаткування, зате є потужні лобістські ресурси в парламенті.

Пропозиція Міністерства фінансів, як пояснив екс-міністр фінансів Словаччини Іван Міклош, який домігся серйозних успіхів реформ у своїй країні, полягає в тому, що чотири основних податки (прибутковий, податок на прибуток, податок на заробітну плату і ПДВ) потрібно зробити плоскими і зрівняти до 20%. Головна зміна в тому, що податок на заробітну плату буде знижений з 41% до 20%.

Здавалося б, люди повинні зрадіти і підтримати цю пропозицію. Але ні. Голова парламентського податкового комітету Ніна Южаніна запропонувала скоротити ці податки вдвічі, до 10%. Звичайно, низькі податки — це приємно, але тоді потрібно скорочувати видатки або запропонувати альтернативні джерела наповнення бюджету.

Україна не може собі дозволити недофінансованого бюджетного дефіциту, а отже, ця пропозиція — не що інше, як нерозумна політика популізму, яка може тільки знищити Україну. Після 61% інфляції у квітні українці знають, яка вона жахлива, а план Южаніної — це вже ігри з гіперінфляцією.

Україна перебуває в дуже скрутному фінансовому становищі. Вона не може дозволити собі оманливих надій, під якими я маю на увазі більший бюджетний дефіцит, ніж передбачає ВВП. Якщо вона спробує ризикнути, обвалиться гривня і злетить інфляція. Від цього матиме зиск хіба що Росія. Скорочення і навіть відмова від податків — це прекрасно, але спочатку потрібно скоротити витрати.

Україна повинна прагнути насамперед сформувати політику, яка гарантує країні економічне зростання. Але для цього державі спочатку необхідно підкорятися вимогам МВФ.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X