Почему досрочные выборы бессмысленны

3 мартa 2016, 18:37
428
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Только изменение избирательного законодательства победит политический кризис

Останні місяці серед українського політикуму часто точаться розмови стосовно можливих дострокових виборів. Дехто вважає, що лише це врятує сьогодні українську державу і дозволить вийти із політичної кризи, що затягнулася. Дехто виступає категорично проти перевиборів, посилаючись на те, що в країні катастрофічно не вистачає грошей, і це її лише вкінець загубить, поглибивши кризу економічну.

Однак мало хто копає глибше. Безумовно, нові вибори могли б багато змінити і покращити стан справ в Україні. Але, як кажуть, є одне “але”. Нові вибори мають бути позбавлені тих негативних ознак – правил, яким вони підкоряються впродовж всієї незалежності нашої держави. Передусім це проблеми із відкритим державним реєстром виборців та мажоритарна система виборів, яка породжує ще одну масштабну проблему – підкуп виборців.

Українське виборче законодавство має безліч недоліків, що дуже часто заважає нормальній організації виборчого процесу та оголює слабкі місця для зловживань з боку окремих суб’єктів перегонів. Наявність суперечливих норм у законі про державний реєстр виборців, закритість реєстру, що унеможливлює встановлення громадського контролю над ним, зумовлює необхідність внесення відповідних змін, які б сприяли оптимізації процедур ведення списків виборців та рівний доступ до реєстру не лише голів фракцій, а усіх суб’єктів виборчого процесу.

На підставі проведеного аналізу інформації з відкритих джерел можна виділити такі проблемні питання функціонування державного реєстру виборців як наявність неточностей у списках виборців, значна кількість виборців, які вибули із своєї виборчої адреси, і не зареєструвалися за іншою, неузгодженість норм законодавства у частині публічного контролю над списками виборців та реєстром, складна процедура тимчасової зміни місця голосування та багато інших.

Більшість із тих, хто зараз сидить у Верховній Раді, не пройшли б під її купол за відкритими списками

Друга ж масштабна проблема – вибори за мажоритарною системою. Ця система максимізує партійну корупцію і вбиває умови для обрання політиків на місцях чесними шляхами. Свого часу парламентарі провалили прогресивний закон, який мав на меті змінити цю ситуацію і провести вибори нормально ще 25 жовтня минулого року.

Чому? Тому що їм самим це невигідно. Більшість із тих, хто зараз сидить у Верховній Раді, не пройшли б під її купол за відкритими списками. Адже в умовах змішаної виборчої системи саме “мажоритарники” формують майже половину Ради. Система виборів, яка існує сьогодні була введена у 2010 році одразу після приходу до влади Януковича. Депутати в Раду обираються по одному від кожного із округів. За виключенням частини донецьких, луганських та кримських округів. Якщо один із претендентів набрав бодай на один голос більше за іншого, то він займає перше місце на виборах і проходить в парламент.

Щоб перемогти у боротьбі на округах кожен із учасників вдається часом до диких маніпуляцій. Вони витрачають десятки тисяч гривень на рекламу, брудні кампанії проти своїх конкурентів та так зване “гречкосійство”. Власне, щодо останнього – ще й досі в законодавстві України не прописано, як боротися із цим явищем. Адже, по суті, це підкуп виборця. Проводиться він у відкриту: поряд із продуктовими наборами розміщують фото тих, хто це оплатив і кого, власне, правоохоронцям можна карати. Але цього досі не стається. Тому незалежно від того, коли відбудуться вибори - навесні чи восени, набагато більші шанси виграти їх мають ті, кого підтримують великі політичні сили або місцеві олігархи, що проспонсорують подачки виборцям.

Тож, доки не відбудеться якісних змін у виборчому законодавстві, суть будь-яких виборів нівелюється, і вони не можуть якісно вплинути на політичну ситуацію в Україні.

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Политика

Вчера, 23:53

img
Победа Зеленского. Как прошел второй тур выборов президента - хроника
Политика

Вчера, 22:30

img
Минск, узники Кремля, совет от Порошенко. О чем Зеленский заявил на первом брифинге - максимально кратко
Политика

Сегодня, 11:30

img
Прыжок в неизвестность. Мировые СМИ – о победе Зеленского над Порошенко