Горячим головам. Выживет ли Украина без денег МВФ

8 декабря 2015, 18:03
1793
Цей матеріал також доступний українською
Если хотят вылечиться от алкоголизма, бросают пить, а не ждут новой дозы, чтобы опохмелиться

Чому Україна не може обійтися без кредитів МВФ? Я нерідко чую подібне питання. В нинішніх умовах воно потребує особливої уваги.

Побутує думка, що за рахунок коштів Фонду закривається нестача коштів державного бюджету (тобто покривається його дефіцит). Якби проблема справді лежала в площині дефіциту бюджету, то питання відмови від таких коштів мало б право на існування. Однак бюджет фінансує видатки у гривні, і для покриття його дисбалансу (перевищення видатків над доходами) потрібна гривня. Гривня є нашим внутрішнім продуктом, і для цього нерідко використовують інститут, в якому є бездонна бочка гривень – НБУ. З цієї бочки покривалися нестача коштів минулого року.

Цього року на внутрішньому ринку єдиним позичальником грошей для уряду також є НБУ. Хоча подібне гривневе фінансування інакше як варварством, я не називаю, однак ми маємо ще один проблемний дисбаланс – між потоками валюти за межі України та їх притоками (фахівці називають його платіжним балансом). Вибачте, фахівці, за це і подальші спрощення.

Притоки валюти або «доходи»:

  • експорт;
  • залучення кредитів.

Відтоки валюти або «видатки»:

  • імпорт;
  • боргові виплати.
НБУ не може «надрукувати» долари

Торгова частина потоків у нас стала позитивною – експорт перевищує імпорт (вже минулого року перевищення склало $4 млрд). Але-але, ще є борги. За рік на їх обслуговування потрібно $59 млрд. Звідки їх узяти? В запасах у НБУ на 1 грудня – $13 млрд. Очевидно, що без нових позик закрити цей розрив неможливо. Сподіваюся, всі добре усвідомлюють, яке це має відношення до обмінного курсу гривні.

Не скажу нічого нового, зазначивши, що цей розрив був і раніше. Тривалий час він покривався новими кредитами, але зумовлене цим постійне зростання боргів колись мало закінчитись неминучим наслідком – нам перестали позичати. Наголошу: йдеться не про гривню, а про валюту. А долари, як відомо, НБУ «надрукувати» не може.

За останні два роки уряд України не зміг позичити на зовнішніх ринках жодного долара. Я не беру до уваги 2 млрд, які нам позичили під гарантії США - це «позичили» гарантії США, а не ми. У подібних умовах єдиним способом утримати ситуацію і вийти з неї є звернення по кошти до «швидкої допомоги», до спеціального кредитора – МВФ. Це базовий кредитор, на поведінку і рішення якого орієнтуються і «нанизуються» кошти цілого ряду кредиторів: ЄС, Всесвітнього банку, урядів різних країн світу, міждержавних європейських банків. Водночас, це дуже важливий сигнал для приватного зовнішнього фінансування. Немає грошей МВФ – інші теж «завмирають».

Тим не менш, спеціальні кредитори, на відміну від звичайних, просто так грошей не дають. Вони кредитують під зобов’язання влади «вирулити» із ситуації. Були часи, коли з цим в Україні справлялися, а тому протягом багатьох років не потрібно було викликати «швидку допомогу» (МВФ). Проте зараз у країни немає альтернативи для доступу до твердої валюти. І мета цього доступу – не просто закрити «дірки», а поступово позбутися їх.

Чому я привертаю особливу увагу до проблем стосунків з МВФ? Мені в голові не вкладається те, що зараз твориться навколо бюджету та податків, які є нерозривними. Це відбувається не тільки в стінах парламентського цеху, де мало хто задумується над наслідками пропонованих рішень - складається враження, що уряд теж не усвідомлює, що терміни надання чергової «порції» грошей уже минули. А деякі публічні заяви (вже майже без дипломатії) мало зрозумілі в урядових кабінетах. Уряд твердо переконаний у підтримці його варіанту дій? У мене такої впевненості немає.

Якщо хочуть вилікуватися від запоїв, кидають пити, а не чекають нової дози, аби похмелитися. Протверезіння все одно настане, але буде болісним. Саме тому я раджу гарячим головам стати під холодний душ і приймати відповідальні рішення. Відповідальні перед країною, перед нашими громадянами.

Текст публикуется с разрешения автора

Оригинал

Больше мнений здесь

Подкасты Радио НВ

Пропустили любимую передачу? Не дослушали интервью? Хотите переслушать эфир из архива?

Подпишитесь на подкасты Радио НВ на Soundcloud. Слушайте, переслушивайте, делитесь!

Слушать подкасты

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

Игры

Сегодня, 06:45

thumb img
Новые мобильные игры, за которые не стыдно
Геополитика

Сегодня, 07:45

thumb img
Визит российского омбудсмена. Возможен ли прогресс в переговорах относительно украинских политзаключенных
Геополитика

Сегодня, 15:10

thumb img
На закрытых встречах в Кремле пресс-секретарь Путина прогнозирует победу Порошенко - источник