Гарячим головам. Чи виживе Україна без грошей МВФ

8 грудня 2015, 18:03
1793
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Якщо хочуть вилікуватися від запоїв, кидають пити, а не чекають нової дози, аби похмелитися

Чому Україна не може обійтися без кредитів МВФ? Я нерідко чую подібне питання. В нинішніх умовах воно потребує особливої уваги.

Побутує думка, що за рахунок коштів Фонду закривається нестача коштів державного бюджету (тобто покривається його дефіцит). Якби проблема справді лежала в площині дефіциту бюджету, то питання відмови від таких коштів мало б право на існування. Однак бюджет фінансує видатки у гривні, і для покриття його дисбалансу (перевищення видатків над доходами) потрібна гривня. Гривня є нашим внутрішнім продуктом, і для цього нерідко використовують інститут, в якому є бездонна бочка гривень – НБУ. З цієї бочки покривалися нестача коштів минулого року.

Цього року на внутрішньому ринку єдиним позичальником грошей для уряду також є НБУ. Хоча подібне гривневе фінансування інакше як варварством, я не називаю, однак ми маємо ще один проблемний дисбаланс – між потоками валюти за межі України та їх притоками (фахівці називають його платіжним балансом). Вибачте, фахівці, за це і подальші спрощення.

Притоки валюти або «доходи»:

  • експорт;
  • залучення кредитів.

Відтоки валюти або «видатки»:

  • імпорт;
  • боргові виплати.
НБУ не може «надрукувати» долари

Торгова частина потоків у нас стала позитивною – експорт перевищує імпорт (вже минулого року перевищення склало $4 млрд). Але-але, ще є борги. За рік на їх обслуговування потрібно $59 млрд. Звідки їх узяти? В запасах у НБУ на 1 грудня – $13 млрд. Очевидно, що без нових позик закрити цей розрив неможливо. Сподіваюся, всі добре усвідомлюють, яке це має відношення до обмінного курсу гривні.

Не скажу нічого нового, зазначивши, що цей розрив був і раніше. Тривалий час він покривався новими кредитами, але зумовлене цим постійне зростання боргів колись мало закінчитись неминучим наслідком – нам перестали позичати. Наголошу: йдеться не про гривню, а про валюту. А долари, як відомо, НБУ «надрукувати» не може.

За останні два роки уряд України не зміг позичити на зовнішніх ринках жодного долара. Я не беру до уваги 2 млрд, які нам позичили під гарантії США - це «позичили» гарантії США, а не ми. У подібних умовах єдиним способом утримати ситуацію і вийти з неї є звернення по кошти до «швидкої допомоги», до спеціального кредитора – МВФ. Це базовий кредитор, на поведінку і рішення якого орієнтуються і «нанизуються» кошти цілого ряду кредиторів: ЄС, Всесвітнього банку, урядів різних країн світу, міждержавних європейських банків. Водночас, це дуже важливий сигнал для приватного зовнішнього фінансування. Немає грошей МВФ – інші теж «завмирають».

Тим не менш, спеціальні кредитори, на відміну від звичайних, просто так грошей не дають. Вони кредитують під зобов’язання влади «вирулити» із ситуації. Були часи, коли з цим в Україні справлялися, а тому протягом багатьох років не потрібно було викликати «швидку допомогу» (МВФ). Проте зараз у країни немає альтернативи для доступу до твердої валюти. І мета цього доступу – не просто закрити «дірки», а поступово позбутися їх.

Чому я привертаю особливу увагу до проблем стосунків з МВФ? Мені в голові не вкладається те, що зараз твориться навколо бюджету та податків, які є нерозривними. Це відбувається не тільки в стінах парламентського цеху, де мало хто задумується над наслідками пропонованих рішень - складається враження, що уряд теж не усвідомлює, що терміни надання чергової «порції» грошей уже минули. А деякі публічні заяви (вже майже без дипломатії) мало зрозумілі в урядових кабінетах. Уряд твердо переконаний у підтримці його варіанту дій? У мене такої впевненості немає.

Якщо хочуть вилікуватися від запоїв, кидають пити, а не чекають нової дози, аби похмелитися. Протверезіння все одно настане, але буде болісним. Саме тому я раджу гарячим головам стати під холодний душ і приймати відповідальні рішення. Відповідальні перед країною, перед нашими громадянами.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал

Більше поглядів тут

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Food&Drink

Вчора, 10:35

thumb img
Смак весни. ТОП-5 вин, які варто спробувати прямо зараз
Події

Вчора, 22:21

thumb img
Момент істини, плавуча Троєщина і всі ми трохи Супрун. Найкращі матеріали тижня за версією головного редактора NV.ua
Політика

Вчора, 13:05

thumb img
Катерина Кіт-Садова у великому інтерв'ю – про чоловіка, "сміттєвий" скандал, Гриценка і свої активи