Недільне чтиво. 7 найбільш недооцінених фантастичних фільмів усіх часів

27 листопада 2016, 07:02
911
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Деякі фантастичні фільми випередили свій час і тепер незаслужено забуті

Фантастика - це не тільки Термінатор, Зоряні війни і Аватар. НВ обрало фільми, які є справжньою класикою, але в силу ряду причин були незаслужено обділені увагою широкої публіки

Шедеври фантастики, які отримали належне визнання як з боку критиків, так і з боку глядачів, насправді можна перерахувати по пальцях.

Зате є десятки фільмів, які випереджали свій час, були елементарно не зрозумілі, вийшли в невдалий прокатний період або ж були просто поховані продюсерами.

Їх перелік міг би бути дуже довгим. Не претендуючи на вичерпну об'єктивність, НВ обрало лише деякі з них.

Безодня

Abyss

Реж. Джеймс Кемерон

США

1989 рік


Бездна (1989)Безодня (1989)


Американський підводний човен стикається з непізнаним об'єктом під водою і тоне з ядерними боєголовками на борту. На допомогу військовим закликають групу бурильників з підводною платформою. На глибині вони стикаються з загадковою расою, яка набагато перевершує людство за рівнем розвитку...

Кращий фільм Джеймса Кемерона, що незаслужено опинився в тіні інших його робіт, зокрема тих, що передували йому - Чужих і знятого відразу після цього Термінатора 2.

Сильна ідея, прекрасні спецефекти (які й сьогодні виглядають вражаюче) укупі з приголомшливими підводними зйомками. Просто геніальні акторські роботи Еда Харріса, Майкла Біна і Мері Елізабет Мастрантоніо.

Фінальний спуск головного героя на глибину - одна із найзворушливіших сцен в історії кінофантастики. Головне - дивитися фільм в режисерській версії, вона довша майже на годину і сильно змінює загальне сприйняття.

Щось

The Thing

Реж. Джон Карпентер

США

1982 рік


Нечто (1982)Щось (1982)


Група вчених на арктичній станції зіштовхується обличчям до обличчя з відкопаним у вічній мерзлоті прибульцем, здатним змінювати свій вигляд, перетворюючись на тварин і людей...

На перший погляд простенька і низькобюджетна екранізація напівзабутого оповідання класика фантастики Джона Кемпбелла. Насправді, саме цей фільм став родоначальником цілого жанру фантастичного хоррору. І на відміну від знятого за пару років до нього Чужого, не тільки вміло лякає глядача, але і ставить питання про природу людини та межі особистої мужності.

Ну і звичайно, це найкраща роль в кар'єрі чудового актора Курта Рассела. Рімейк цього фільму, випущений в 2011 році, краще не дивитися. Ось де дійсно низькобюджетний треш.

Дитя людське

Children of Men

Реж. Альфонсо Куарон

Великобританія

2006


Дитя человеческое (2006)Дитя людське (2006)


Недалеке майбутнє. Світ вразила страшна епідемія безпліддя. Перестали народжуватися діти. Головному героєві належить стати учасником Опору, яке приховує єдину жінку, яка дивом вагітна...

Історія однієї маленької людини на тлі трагедії світового масштабу. Похмура антиутопія, в якій немає ні інопланетян, ні інших монстрів. Вони і не потрібні, оскільки найжахливіші монстри - самі люди.

На відміну від знятої пізніше Гравітації, в якій дивна картинка була в рази сильніше безглуздого сценарію, в цьому фільмі Альфонсо Куарон піднімається на небачені висоти режисерської майстерності. Тут є бездоганна візуалізація суворого світу майбутнього, майстерно зняті драматичні епізоди, геніальна фінальна сцена.

До речі, це одна з найкращих ролей Клайва Оуена за всю його кар'єру.

Мовчазна втеча

Silent Running

Реж. Дуглас Трамбулл

США

1972 рік


Молчаливое бегство (1972)Мовчазна втеча (1972)


Далеке майбутнє. Люди більше не живуть на Землі. На невеликій орбітальної станції біолог разом з командою роботів намагається зберегти залишки земної флори в надії коли-небудь знову заселити планету і протистоїть новому тоталітарному режиму...

Потужна фантастика від режисера-дебютанта Дугласа Трамбулла, який до того часу спеціалізувався на спецефектах, зокрема, працював зі Стенлі Кубриком над 2001: Космічна одіссея.

Спецефекти за теперішніх часів простенькі. Досить сказати, що для зображення роботів режисер використав акторів-інвалідів з ампутованими кінцівками. Але це не заважає Мовчазній втечі бути справжньою класикою кінофантастики і нести потужний гуманістичний посил.

Місяць 2112

Moon

Реж. Дункан Джонс

Великобританія

2009 рік


Луна 2112Луна 2112


Головний герой проводить три роки на Місяці, керуючи станцією з видобутку газу. Його контракт підходить до кінця, коли він зустрічає свого змінника, який виявляється зовсім не тим, на кого чекав головний герой...

Режисерський дебют талановитого Дункана Джонса (до речі, сина знаменитого Девіда Боуї). Фільм пройшов практично непоміченим. А даремно. Він є справжнім кіношним "вітанням" класичній фантастиці, починаючи від Роберта Шеклі і закінчуючи Вільямом Гібсоном.

Хороший сценарій з несподіваним поворотом в кінці. Шедевральна роль Сема Рокуелла. Сильна ідея про добро та самотність. Дуже і дуже гідне кіно, яке показало неабиякий талант Джонса. Пізніше він зніме відмінний Вихідний код і досить гідний Варкрафт.

Потік

Slipstream

Реж. Стівен Лісбергер

Великобританія

1989 рік


Поток (1989)Потік (1989)


Світ майбутнього. Земля після екологічної катастрофи. Основним засобом пересування є якийсь повітряний потік, за допомогою якого люди можуть пересуватися по планеті. Двоє поліцейських переслідують андроїда, який вбив свого власника, і відправився на пошуки загадкового місця, яке переслідує його у снах...

Цей фільм, практично непомічений відразу після виходу (чи не жарт, він навіть не був в американському прокаті!) примітний вже хоча б наявністю Марка Хемілла. Актор, який обезсмертив своє ім'я в кіно роллю Люка Скайуокера в Зоряних війнах, як не дивно, має досить тьмяну кінокар'єру.

Потік - насправді, одна з кращих його ролей. І що примітно - це негативна роль.

Але основна цінність Потоку все ж таки не в Хеміллі. Це постапокаліптична притча про штучну людину, яка мріє стати живою. І при цьому спочатку є більш доброю істотою, ніж звичайні люди.

З сьогоднішньої точки зору, фільм візуально примітивний. Але по глибині підтексту може дати фору більшості сучасних блокбастерів.

12 мавп

12 monkeys

Реж. Террі Гілліам

США

1995 рік


12 обезьян (1995)12 мавп (1995)


Загадковий вірус знищив майже все населення планети. Ті, що вижили - ховаються під землею. Але технології досягли деякого прогресу - створена машина часу. Уряд обирає кримінальника Коула і відправляє в минуле, щоб знайти джерело виникнення вірусу і з'ясувати, що за таємнича організація 12 мавп, яка начебто його поширювала...

Один з кращих фільмів Террі Гілліама (Бразилія, Король-рибак, Страх і ненависть в Лас-Вегасі, Країна припливів). Прекрасні акторські роботи Брюса Вілліса, який перебував у розквіті сил і Бреда Пітта, який тільки починав свою зоряну кар'єру.

Фантасмагоричний і при цьому похмурий фільм про долю і призначення. Він набагато глибше і тонше більшості постапокаліптичних картин. А його неймовірний фінал, мабуть, здатний зворушити навіть бетонний стовп.

Читайте також: Недільне чтиво. 7 кращих науково-фантастичних романів XXI століття