«Ворог народу». Трамп зіткнувся із загрозою імпічменту

21 лютого 2017, 09:17
66
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
«Ворог народу». Трамп зіткнувся із загрозою імпічменту - фото

Дональда Трампа звинувачують у найстрашніших гріхах

Коаліція спецслужб, ЗМІ та істеблішменту скрупульозно готує виселення президента з Білого дому

"Слово на букву 'І'"

Керівництво і функціонери середньої руки в Демократичній партії США весь останній місяць щосили намагаються приглушити будь-які розмови про імпічмент Дональда Трампа серед своїх прихильників. Більш того, навіть саме "слово на букву 'І'" ("the I-word") знаходиться під негласною забороною, на людях його не вимовляють. Але робиться це все не з великої любові до чинного президента (почуття там якраз протилежні), а зі стратегічних і суто прагматичних міркувань.

Щоб найбільша риба у вашингтонському ставку не зірвалася з гачка в останній момент, демократи мають намір діяти максимально холоднокровно. Для цього треба підтягти її якомога ближче, підготувати кийок, щоб оглушити здобич, і сачок, щоб підхопити її, витягнути на берег і в найсвіжішому вигляді відправити кухарям, у яких до цього часу повинні бути готові сковорідки, ножі та приправи і дрібка солі.

«Ми повинні зібрати воєдино всі факти про особисті, фінансові та політичні зв'язки президента з Росією, а також про його можливі обіцянки Кремлю», – пояснив стратегію демократів конгресмен Ерік Сволвелл. Його підтримав колега з Пенсільванії Брендан Бойл: "Слово на букву "і", на якому ми зараз зосереджені, це вивчення – вивчення фактів". Досвідчені вашингтонські бійці хочуть підготувати своєму «гаранту» професійно зібрану, юридично досконалу і безвідмовну пастку. У можливість звалити Трампа кавалерійським наскоком вони не вірять.


Лидеры демократов умоляют своих сторонников не требовать импичмента прямо сейчасЛідери демократів благають своїх прихильників не вимагати імпічменту прямо зараз


У їх стратегії є й політичне обґрунтування. Погано підготовлений імпічмент, на якому наполягає ліве крило Демократичної партії і переважна більшість її виборців, неминуче буде сприйняте республіканцями як суто партійний проект опонентів, що тільки згуртує їх навколо президента. Завдання ж зараз протилежне: розбити Республіканську партію, вселити невпевненість у Трампі серед її ж істеблішменту, зробити так, щоб вони самі пристрасно захотіли позбутися чинного глави держави. Це особливо важливо, враховуючи ту обставину, що республіканці зараз володіють більшістю в обох палатах Конгресу, а також домінують у законодавчих зборах штатів. Без їх діяльної участі фокус не вийде.

Для того, щоб навколо ідеї імпічменту Трампа згуртувалися не тільки демократи, але й їх опоненти, необхідно домогтися виконання головної умови. Республіканські політики всіх рівнів повинні відчути, що при нинішньому президенті їх власне переобрання буде під великим питанням. Саме тоді вони стрункими рядами і з добрими серцями перейдуть в опозицію до глави держави, публічно звинуватять його в зраді партійних ідеалів та інших гріхах, після чого проголосують за імпічмент.

Але це стане можливим лише після виконання цілої низки проміжних завдань. Перша – дискредитація Трампа в суспільстві. Люди, які дотримуються лівих і лівоцентристських переконань, і так терпіти його не можуть. Вкрай праві – база підтримки президента – палко в нього вірують, їх «обробка» на початковому етапі абсолютно неефективна і загрожує відповідною реакцією. Тому основні битви підуть за уми право-центристів і помірковано правих громадян, які, власне, і привели Трампа до влади на виборах у листопаді 2016 року.

Як звалити президента

Тактика супротивників президента в загальних рисах вже зрозуміла. Вони мають намір пришити до нього ярлик державного злочинця, який ненавидить США, демократію і порядки, що там панують. Ідеальна формула – звинуватити Трампа у вільній або мимовільній роботі на очевидно диктаторську і агресивну Росію, а також у намірі встановити авторитарний режим всередині власної країни.

Коли підступність і антиамериканізм Трампа стануть очевидні для більшості співгромадян, його рейтинг покотиться вниз. Разом з президентськими цифрами посиплються й показники тих республіканських конгресменів, що все ще будуть його підтримувати. Ситуація у таборі буде ставати все більш нервовою, почнуться перші дезертирства. Масової втечі з президентського табору політологи очікують при зниженні цифр підтримки Трампа до 20-25 відсотків. Імпічмент стане неминучим.

Робота в цьому напрямі вже триває. Головними прихильниками антипрезидентського табору зараз стали американські спецслужби і ЗМІ. Вони оголосили Трампу справжню війну, в якій і самі йдуть на чималі ризики і жертви.


Майк Флинн стал первой политической жертвой войны против Трампа Майк Флінн став першою жертвою політичної війни проти Трампа


Заради виключення з президентської команди одного з найбільш тямущих представників – радника з національної безпеки Майка Флінна – навіть було скоєно злочин. Якісь «джерела в розвідці» повідомили The New York Times, що в день введення Бараком Обамою нових санкцій проти РФ Флінн (не займав тоді ніяких посад) говорив про наслідки цього кроку і можливі наслідки з послом Росії у Вашингтоні Сергієм Кисляком. Це є очевидним порушенням «Закону Логана» – акта від 1799 року, який забороняє втручання приватних громадян у зовнішню політику США. За цим законом ніколи нікого не саджали, але Флінн, порушивши його, «міг стати об'єктом шантажу з боку РФ», як написали провідні американські газети.

Шляхетна, на перший погляд, справа – перетворення високопоставленого чиновника на російського шпигуна – було обставлено з серйозним порушенням закону. Розголошення деталей радіоперехоплення, здійсненого ЦРУ чи АНБ – це найтяжчий службовий злочин, за який передбачено покарання у вигляді штрафу і в'язниці на термін до 10 років. Флінн сам у минулому був розвідником, тому прекрасно знає, що всі його розмови з посольством прослуховувалися. Але він і уявити собі не міг, що заради політичних цілей співробітники ЦРУ розпатякають пресі, про що йшла розмова. Простіше кажучи, в цій історії гарні обидві сторони.


Посольство РФ в США стало важной локацией внутренней американской политикиПосольство РФ у США стало важливою локацією внутрішньої американської політики


Але далі більше. Після «точкового» усунення Флінна, який був змушений подати у відставку, ЗМІ почали «бити по площах». Трампа і його команду з посиланням на все ті ж «джерела» звинуватили у підтримці тісних контактів з російською розвідкою під час передвиборної кампанії 2015 і 2016 років. У непідготовленої аудиторії могло скластися враження, що Трамп і його команда звили в Білому домі справжнє шпигунське гніздо, звідки вдень і вночі виконують замовлення Москви. Майже одночасно з'явилися повідомлення і про те, що розвідувальні служби, не довіряючи президенту, приносять йому скорочені та підчищені доповіді щодо ситуації в країні та світі.

Заколот республіканців

Трамп на це відповів у своєму стилі. Спочатку він публічно порівняв американські спецслужби з нацистськими і пообіцяв провести розслідування походження витоків інформації. Оскільки державним слідчим президент не довіряє, цю роботу він віддав на аутсорс приватної інвестиційної(!) компанії з промовистою назвою Cerberus («Цербер»). Її власник Стівен Фейнберг – старий друг Стівена Беннона – «сірого кардинала» Білого дому. Ця компанія, в свою чергу, володіє розгалуженими зв'язками у середовищі приватних військових компаній. За словами експертів, Фейнгбергу і його «Церберу» доручено провести масову «чистку» розвідувальних структур США від нелояльних до Трампа людей. Хоча формально, звичайно, ця операція називається «аудитом». Таким чином один з бастіонів антипрезидентських сил незабаром може бути зруйнований. Зрозуміло, це вкрай негативно позначиться на якості та кількості видобутої розвідувальної інформації, однак Трампа зараз це не особливо турбує: на кону його політичне виживання.


"Серый кардинал" Стив Бэннон собрался натравить на ЦРУ и АНБ своих миньонов"Сірий кардинал" Стів Беннон зібрався нацькувати на ЦРУ і АНБ своїх поплічників


Майже одночасно він обрушився з безпрецедентно жорсткою критикою на адресу американських ЗМІ, назвавши їх «брехливими і недостовірними», що «вигадують історії на основі чуток». Але і це ще не все. У своєму твіттері він зайшов ще далі, оголосивши цілий ряд найбільших ЗМІ країни «ворогами американського народу». Ця фраза прозвучала в США як сигнал тривоги: визначення «ворог народу» викликає надто неприємні асоціації. Навіть телеканал Fox News, гранично лояльний до президента, виступив з серією коментарів, суть яких зводилася до простого постулату: президент втратив береги, взявши на озброєння абсолютно недоречну риторику. Це вже дуже серйозно, оскільки Fox News – це головний (після твіттера) медіа-ресурс президента, до якого дуже уважно прислухаються громадяни правих переконань.

Тут же підтяглися й традиційні консерватори. Сенатор від Арізони Джон Маккейн, який вважається одним з найбільш авторитетних республіканців, вирушив кочувати телеканалами, роздаючи інтерв'ю на захист свободи преси. У своїх оцінках виступу Трампа сенатор і зовсім був нещадний, назвавши його «прологом до диктатури».

І вже зовсім категоричні думки надходять від ідеологічних республіканців, не пов'язаних з партією формальними відносинами. «Ми повинні негайно припинити це небезпечне правління. Необхідно оголосити Трампу імпічмент і прибрати його з влади», – таку думку висловив Марк Пеінтер – вельми шанований у США суддя з 30-річним стажем. За власним визнанням, він є «переконаним республіканцем», який голосував за представників цієї партії з 1968 року. У своїй колонці для видання Cincinnati Пеінтер навіть запропонував допомогти Конгресу написати висновок - юридичне обґрунтування для початку процедури імпічменту.


Джон Маккейн может без страха указать президенту на его недостаткиДжон Маккейн може без страху вказати президенту на його недоліки


Проте літній суддя і брила-Маккейн можуть дозволити собі те, про що інші їх однопартійці лише мріють. Аллан Ліхтман, один з найбільш інформованих і далекоглядних знавців американської політики, в інтерв'ю The Washington Post заявив, що лідери Республіканської партії глибоко в душі хочуть відставки Трампа навіть більше, ніж демократи, оскільки на зміну йому прийде нинішній віце-президент Майк Пенс – «класичний» консерватор, до якого у однопартійців немає ні найменших претензій.

В більшості своїй республіканські політики всіх рівнів відчайдушно бояться піднімати відкритий бунт проти Трампа. Виступаючи проти нього зараз, конгресмени, сенатори і всі інші в очах виборця виставлять себе частиною того самого «вашингтонського болота», яке обіцяв «осушити» президент. На такий ризик вони піти не готові. Поки що не готові.

Привид Майдану

Сміливість їх наростає. Люта антипрезидентська кампанія в ЗМІ не припиняється. Грубі та жорстокі відповідні нападки на пресу підживлюють наратив про «антиамериканського лідера, схильного до диктаторських методів», що набирає сили.

Виступи Трампа на захист Путіна, а також всі нові витоки зі спецслужб про його зв'язки з РФ роблять образ «російського шпигуна в Білому домі» все більш об'ємним і достовірним. Останній писк американської політичної моди – звертатися до президента російською. Відомий кінорежисер Майкл Мур, який передбачив перемогу Трампа на виборах у листопаді, у своєму твіттері написав Дональду Трампу (цитата): «Maybe this is easier 4 u 2 understand: Ми можемо зробити це легкий шлях (ви піти у відставку), або важкий шлях (імпічменту)». Англійську частину твіту можна перевести так: «Можливо, для вас так буде зрозуміліше».


Центральный вопрос американской политики - как далеко зашли отношения Трампа с российским коллегойЦентральне питання американської політики - як далеко зайшли відносини Трампа з російським колегою


Зусилля опонентів президента США дають чудові плоди. У повній відповідності з планом його популярність повільно, але неухильно знижується. Впливові республіканці починають тихо відповзати від свого лідера, займаючи вичікувальну позицію. Преса із задоволенням розмазує його по кремлівській стіні. Співробітники спецслужб, не чекаючи «чисток» у своїх лавах, викочують ЗМІ все нові дані про темні справи Трампа в попередні роки. Ще кілька місяців у цьому ж режимі і, як припустив впливовий журналіст Девід Брукс у колонці для The New York Times, вже до кінця поточного року президента США чекає імпічмент.

Картина була б неповною без згадки тієї антипрезидентської сили, яка зараз страшно дратує демократичний істеблішмент – низових активістів, готових у будь-який момент влаштувати у Вашингтоні Майдан – був би лише привід. Вони зібрали вже понад 220 тисяч підписів під петицією з вимогою імпічменту президента (всього потрібно 300 тисяч). 20 лютого – у День Президента по всій країні пройшли численні ходи протесту, учасники яких вимагали звільнити їх рудого. Ліберальні коментатори божеволіють, вимагаючи покласти край тому, що відбувається і називаючи президентство Трампа «цирком». Америка стає дибки, хоча завдяки інерції і добре розвиненим інститутам це відбувається не занадто швидко.


Самые умные американцы понимают, что главная опасность для демократии - Стив БэннонНайрозумніші американці розуміють, що головна небезпека для демократії - Стів Беннон


Якщо політична ситуація буде і далі розвиватися в тому ж руслі, що й зараз, то у чинного президента залишається тільки один спосіб уберегти свою владу. Він повинен буде цілком покластися на свого старшого політичного радника Стівена Беннона – людини надзвичайно розумну, ефективну і позбавлену будь-яких гуманістичних рефлексій. Він вже точно не посоромиться застосувати найжорсткіші, навіть диктаторські методи нейтралізації опозиції.

Але це вже тема для окремої розмови.

Цікаво