Внутрішня кухня Самопомочі. Як йшли 5 депутатів

7 вересня 2015, 19:30
2383
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Фото:Офіційний сайт партії Самопоміч

Демократія чи диктатура?

Як влаштоване життя у фракції і як вона працює в парламенті

Виключення п'ятьох депутатів з фракції Самопомочі викликало багато запитань. На команду Андрія Садового перед виборами нинішнього парламенту дивилися як на певний новий політичний проект, який буде відрізнятися у функціонуванні від інших політичних сил. Сама ж Самопоміч позиціонує себе як демократичну команду людей, які бажають змінювати Україну за новими правилами гри, команду, яка керується принципами, а не декларує їх. Прецедент з виключенням з фракції незгодних з "партійною лінією" нардепів поставив під сумнів цей образ Самопомочі.

НВ вирішило дати всім сторонам, - і виключеним, і тим, хто виключав, - можливість висловитися й пояснити, чому ж пішло 5 нардепів на чолі з лідером списку Самопомочі на цих виборах Ганною Гопко.

Висловлене депутатами також допомагає зрозуміти, як влаштоване життя у фракції і як вона працює в парламенті.

Передусім виключені з Самопомочі говорять про те, що перед голосуванням 31 серпня фракція змінила положення про фракцію, тобто внутрішній порядок функціонування, щоб дозволити прихильників змін до Конституції. Вони вважають, що зміна положення про фракцію була певним сигналом усім непокірним – про те, що чекає нардепів, якщо вони підуть проти волі фракції.

"Коли напередодні перед голосуванням ввечері змінюється положення про фракцію – наш внутрішній порядок, під яким ми підписувалися, то явно готуються до виключення", - говорить НВ одна з виключених нардепів Вікторія Пташник.

Вона відзначає, що в положенні був змінений у бік зменшення кворум. Раніше для виключення членів з фракції необхідно було 3/4 депутатів, а стало 2/3.

"Також у нас було передбачене право всіх на свою окрему думку, аргументовану позицію, – каже Пташник. - Напередодні перед голосуванням це теж поміняли – вказали, що не мають право депутати, члени фракції, на окрему думку з питань, які стосуються внесення змін до Конституції".

Голова фракції Олег Березюк пояснює НВ, що внесення перерахованих Пташник змін, у тому числі тих, що обмежують право депутата на особливу позицію з питань, пов'язаних з Конституцією, викликане тим, що питання – життєво важливе для країни. Він підтверджує, що зміна положення про фракцію було сигналом для тих, хто не згоден із загальною позицією фракції.

"Тут [очевидні] ідеологічні розбіжності, а не голосування за або проти. Тому ми прийняли рішення фракцією, що голосування за Конституцію, референдум, імпічмент і оголошення війни і миру – це голосування, за які кожен член фракції повинен голосувати так, як визначає фракція", - говорить Березюк.

Судячи зі слів Березюка, фракція до останнього моменту докладала зусиль до того, щоб не допустити виходу депутатів, зберегти їм якийсь люфт. Наприклад, нардепи могли бути не згодні з позицією фракції щодо змін до Конституції, але при цьому вони могли не голосувати за її прийняття.

"До останнього дня [в них] була можливість просто не проголосувати, а далі вступити в дискусію [щодо змін до Конституції]", - зазначає Березюк.

Пташник звертає увагу і на те, що в положення про фракцію були внесені і зміни, які стосуються того, що депутатам дозволено говорити про фракцію.

"Раніше депутати несли відповідальність за розголошення недостовірної інформації про фракцію, що логічно. А тепер поміняли "недостовірну інформацію" на "відповідальність за розголошення відомостей, які ганьблять репутацію фракції", - говорить вона. - Тобто можна говорити достовірну інформацію, але якщо вона якось негативно буде впливати на рейтинг фракції, то це може бути трактовано як таке, що ганьбить репутацію".

Ще один виключений з фракції нардеп Остап Єднак стверджує, що марно намагався донести до фракції альтернативну точку зору на конституційні зміни.

"Протягом кількох тижнів між поданням у Конституційний суд і голосуванням я особисто неодноразово намагався ставити запитання колегам фракції, в меседжері [загальному чаті Самопомочі]: а що буде, якщо ми провалимо конституційні зміни? Чи розуміють вони наслідки? Чи є план Б? Чи планується змінити риторику або позицію фракції після виборів? Тому що, як не крути, зміни до Конституції потрібні. Відповідей на ці питання я не отримав. Натомість отримав критику від колег, що йде розгойдування фракції. Натякали мені, що я на когось працюю", - розповідає НВ Єднак.

Нардеп ці натяки заперечує і розповідає, що зі свого боку до кінця захищав позицію Самопомочі, що не бажала голосувати за Конституцію, на зустрічі з президентом. Напередодні голосування за Конституцію до Порошенка на Банкову запросили кількох депутатів Самопомочі та ряду інших фракцій. Єднак стверджує, що переконував і Гройсмана, і Порошенка, що Самопоміч не можна ставити в один ряд з тими, кого називають "рукою Москви", і здебільшого до неї входять "щирі і патріотичні люди, які не мають якихось крамольних планів щодо підігрування позиції агресора".

У той же час Єднак, не виключає, що жорстка "антиконституційна" риторика Самопомочі може бути пов'язана з майбутніми місцевими виборами, на які команді Андрія Садового потрібно йти з якоюсь темою.

"Наступні два місяці [з боку Самопомочі] буде жорстка критика змін по децентралізації, які дуже важливі для країни. Протягом останніх дев'яти місяців Самопоміч завжди знаходила конструктив. Зараз Самопоміч не тисне на гальма. І я не бачу там плану Б. Тому я не розумію, куди цей поїзд рухається,"- каже Єднак.

На питання НВ, чи пов'язана жорстка позиція фракції з питання Конституції з тим, що Самопоміч обрала для себе саме цю тему для походу на місцеві вибори , Березюк відповів категоричним ні: "Так думають технологи", - говорить він.

Політолог Володимир Фесенко бачить кілька причин, чому Самопоміч так серйозно підійшла до питання голосування за децентралізацію і внесення змін до Конституції України.

"Тут скоріше відображення критичної громадської думки в Західному регіоні країни до Мінських домовленостей [та відповідно до змін Конституції під них]. Вони ж бачать, як люди сприймають це. Плюс позиція досить відомих і шанованих у країні громадських діячів, які дуже сильно побоюються Конституційних змін", - говорить Фесенко.

Політолог вважає, що ця тема допомагає показати певну дистанцію Самопомочі і від президента, і від прем'єра.

"Всі інші теми дрібнуваті, а тут – Конституційні зміни. Розумієте, інтерес Садового та деяких місцевих еліт пов'язаний з тим, що їх не влаштовує обмеженість децентралізації, вони хочуть повної незалежності. Ну і позиціонування, звичайно, перед місцевими виборами", - зазначає Фесенко.

Цікаво