Україна через 10 років: два сценарії для країни — НВ №34

Україна через 10 років: два сценарії для країни — НВ №34
Учасники щорічного форуму YES пропонують свої оптимістичні та песимістичні сценарії розвитку країни

Вже два роки Україна намагається піти з пікіруючої вниз траєкторії типової пострадянської держави на новий шлях — інвестиційно привабливої демократії східноєвропейського типу. Особливих успіхів поки немає, але напрям розвитку вже задано.

Що буде далі? Якою стане Україна в найближчій перспективі — через десять років? Яким для неї може бути оптимістичний і песимістичний сценарії?

Свої прогнози щодо майбутнього країни — як поганого, так і доброго — НВ попросило зробити провідних західних і вітчизняних політиків та експертів. Всі ці люди — учасники щорічної зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES), яку в 13‑й раз організовує український бізнесмен і філантроп Віктор Пінчук.

Нинішній форум YES пройде з 15 до 17 вересня в Мистецькому арсеналі. У ньому візьмуть участь понад 350 політиків, дипломатів, бізнесменів, громадських діячів та експертів з двадцяти країн світу. Вони обговорять можливі наслідки майбутніх президентських виборів у США, проблеми єдності Європи після Brexit, міграційну кризу, глобальні загрози тероризму, радикалізму, а також проблеми соціальної нерівності.

Український же порядок денний YES — обговорення процесу реформ і бар'єрів, які досі заважають їх проведенню.

Про внутрішні й зовнішні фактори, які впливають на трансформацію країни, говорять і учасники опитування НВ, описуючи позитивний і негативний сценарії майбутнього України.


Обложка нового номера журнала Новое Время

Обкладинка нового номера журналу Новое ВремяАндерс Аслунд, старший науковий співробітник Atlantic Council

Ось і знову Україна на роздоріжжі. Політика і економіка стабілізувалися. Ознаки економічного зростання очевидні, але економіка залишається крихкою. Вибір України сьогодні може мати колосальне значення. Він здатний вивести країну на шлях стрімкого економічного зростання або залишити її зводити кінці з кінцями, як і раніше. Ці два сценарії можуть призвести до кардинально різних позицій через десять років.

Оптимістичний сценарій легко описати, спираючись на успіхи Польщі чи Естонії. Після відновлення економічної стабільності український уряд має підтримувати її, зберігаючи невеликий дефіцит бюджету і поступово пом'якшуючи монетарну політику. Ключ до успіху полягає в сильних права власності, які потребують нової системи прокуратури і нових судів.

Економічне зростання починається з розширення експорту на ринки розвинених країн. Україна повинна подвоїти свою частку експорту в Євросоюз від однієї третини до двох третин — частково за рахунок розширення імпортних квот ЄС, частково за рахунок інвестицій в нові галузі промисловості. Річний обсяг прямих іноземних інвестицій має подвоїтися до 6-8% ВВП на рік, що дозволить Україні увійти в європейський ланцюжок поставок з нового виробництва. Україна отримає інвестиційні ресурси для більш розвиненої інфраструктури, а також для поліпшення освіти та охорони здоров'я. Пенсійна реформа буде стимулювати заощадження і внутрішній ринок капіталу. Економічне зростання має досягти 6-7% за рік, збільшуючи перспективи членства в ЄС в 2030‑му. Безвізовий режим повинен запрацювати в січні 2017‑го.

Песимістичний сценарій ще простіше уявити, тому що він звичний для України. Три фактори можуть порушити поточне багатообіцяюче відновлення. По-перше, без реального припинення вогню на сході України війна змусить уряд підтримувати витрати на оборону на рівні 5% ВВП. По-друге, якщо програма України з Міжнародним валютним фондом зазнає невдачі, економічна стабільність може порушитися. По-третє, якщо нові антикорупційні органи будуть вихолощені, не відбудеться ніякої судової реформи, Україна продовжить страждати від відсутності прав власності. В цих умовах не буде ні прямих іноземних інвестицій, ні зростання внутрішніх інвестицій, ні соціальних реформ, яких так чекали. Державні послуги будуть погіршуватися, і все більше українців захочуть емігрувати. Україна залишиться за межами ЄС, і зростання буде слабким — на 2-4% за рік.

Наступний рік, найімовірніше, покаже, який шлях Україна вибере, і цей шлях визначить її долю.

Відповіді інших учасників форуму YES читайте в новому номері НВ.

 


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: