Сядуть усі? Навіщо Луценко погрожує тюрмою трьом нардепам

17 лютого 2017, 08:13
1797
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Сядуть усі? Навіщо Луценко погрожує тюрмою трьом нардепам - фото
Генпрокурор взявся за депутатські податки. Під раздачу попали Шуфрич, Константіновський і Супруненко. Експерти кажуть – неграмотно піариться

Генпрокуратура готує подання до Верховної Ради України про зняття недоторканності із трьох народних депутатів, за несплату податків. Мова йде про народних депутатів Олександра Супруненка, В'ячеслава Константіновського та Нестора Шуфрича. Про це повідомив Генпрокурор України Юрій Луценко, звітуючи про зроблене його відомством у 2016 року.

«У нас є ще краща новина – нарешті ми отримали відповідь від Державної фіскальної служби про проведену позапланову перевірку трьох народних депутатів із 17 поданих. По ним встановлено несплату податків у розмірі 60, 50 і 40 мільйонів гривень відповідно», – наголосив Юрій Луценко. І відзначив, що після публікацій електронних декларацій суспільство ненавидить владу вже зі знанням справи.

Стаття 212 Кримінального кодексу України передбачає, що справа може бути закрита, якщо податки сплатять, каже Генпрокурор. У фігурантів цієї історії є два варіанти: або сплатити необхідні суми, або отримати три роки тюрми. Обидва варіанти, на думку Луценка, будуть прийнятними.

Самі ж Супруненко, Константіновський та Шуфрич всі звинувачення на свою адресу відкидають.

«Ніякої перевірки від ДФС не було. Мене жоден із податківців не запрошував для надання будь-яких пояснень. Відповідно, ніхто з фіскальних органів у мене не просив надати додаткові документальні підтвердження доходів, отримані мною більш ніж за 20-ти річний період підприємницької діяльності», - написав у своєму facebook Супруненко.

Константіновський через той же facebook повідомив, що одразу після заповнення е-декларації він звернувся у НАБУ і НАЗК з проханням перевірити його декларацію. А на засідання Комітету ВР з протидії корупції особисто приніс копії документів, що підтверджують його доходи і сплату всіх податків.

«Урочисто обіцяю, якщо виявиться, що Юрій Віталійович правий, я не тільки все заплачу й одразу здам мандат, але ще і пожертвую мільйон в будь-який благодійний фонд на вибір. Якщо ж виявиться, що мною податки сплачені, сподіваюся у Генпрокурора вистачить совісті та порядності так само публічно про це оголосити», – відзначив він.

З подібною заявою виступив і третій фігурант справи – депутат від Оппоблоку Шуфрич. Заяву він зробив на офіційному сайті партії.

«Якщо буде доведено, що мої аудитори і юристи неправильно порахували мої доходи і недоплатили податки, вони мною будуть сплачені. Я не виключаю варіант, за якого я сплачу зазначену суму, а потім у суді вимагатиму її назад», – йдеться у повідомленні.

У гонитві за медійними темами Луценко зайшов на територію НАЗК і ризикує порятувати ухильників від спати податків у випадку, якщо їхня вина ще буде доведена, зазначив у розмові з НВ народний депутат, який побажав залишитися анонімом.

«Він даремно заліз у город НАЗК. Так, дійсно, стаття ККУ про несплату податків залишилась у підслідності прокуратури. Але! Якщо у випадку НАЗК ти сам маєш їм довести, що все чисто і гарно, то з прокуратурою все навпаки – це вона має знайти докази. Знову ж, якщо йдеться про е-декларації і НАЗК – то це свіжі матеріали, нова справа. Бо податки могли бути несплачені давно, і термін давності відповідальності за цей злочин сплив», – пояснив співрозмовник.

Інший співрозмовник теж оф-рекордс НВ зазначив, що справа проти Шуфрича може бути розцінена як особиста помста, адже у Шуфрича і Луценка – давній конфлікт: «Вони навіть билися у 2009 році».

Чому ГПУ взялося за цю тему саме зараз, та чи справді фігуранти скандалу можуть опинитися за гратами, НВ розповідають експерти.

Віталій Касько, екс-заступник генерального прокурора України:

Жодних «перевірок» ГПУ взагалі не має права проводити – це елементи загального нагляду, якого ГПУ законодавчо позбавлена. І змушувати їх проводити контролюючі органи теж не вправі.

Перевірка відповідностей даних у деклараціях чиновників – компетенція виключно НАЗК. Якщо є заява про злочин щодо ухилення від сплати податків – вона вноситься в ЄРДР, починається розслідування, яке ведуть слідчі податкової, а процесуальне керівництво здійснює прокурор.

Так має бути. А що там зараз відбувається – важко прокоментувати з правової точки зору.

Віктор Чумак, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції:

Юрій Віталійович заробляє собі на третій термін. Він займається абсолютно незаконною діяльністю.

З метою посилити юридичні знання генпрокурора, йому треба зібрати юристів, які б розтлумачили ст.19 Конституції України. Там написано, що органи державної влади, службові посадові особи, а також службові посадові особи в органах місцевого самоврядування мають діяти тільки у межах і у спосіб, які передбачені Конституцією і законами України.

ГПУ та ДФС законами і Конституцією не надане право перевіряти е-декларації. Те, що він робить – самодіяльність і перевищення повноважень.

Генпрокурор, який кричить, що «заплатіть податки, або йдіть на три роки в тюрму», - це як? Це повне невігластво. Стаття 212 Кримінального кодексу України щодо несплати податків ув’язнення не передбачає взагалі. Там є штраф. То він їх ще й рятує. Штраф там такий, що вони заплатять із задоволенням, і забудуть про свої проблеми. Це перше.

А друге – він нічого їм не зробить. Суд скаже: «Юрій Віталійович, не займайтеся дурницями і не лізьте не у своє діло». Перевірка е-декларацій прописана в законі про запобігання і протидію корупції. НАЗК перевіряє. Якщо знаходить проблеми, звертається у правоохоронні органи, зокрема, в НАБУ.

Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції:

Це дешевий піар. Безграмотний генпрокурор спозорився перед усіма медіа. Стаття Кримінального кодексу, яку він згадав, не передбачає позбавлення волі. А генпрокурор каже, що посадить на три роки по цій статті. Він – юридично безграмотний.

Теоретична можливість сісти в тюрму за несплату податків може бути, якщо колись буде ухвалено вирок суду, який засвідчить винуватість людини. Буде призначено судом суму для сплати. Якщо її не буле сплачено, то ймовірна процедура переводу несплачених грошей в роки ув’язнення. Та це настільки теоретично. Цього не буде ніколи.

Юрій Віталійович переплутав позбавлення волі з позбавленням права займати посади на три роки. Це все – дешевий піар, який так полюбляє Юрій Віталійович, забуваючи, що він не політик, а генеральний прокурор.

Теоретично він також дає палочку-виручалочку фігурантам. Та я не думаю, що він це мав на меті. Треба було б радше показати хоч який небуть результат.

Цікаво