Трамп народу. У США розгорівся "фашистський" скандал

2 коментувати
У США Дональда Трампа вже відкрито називають фашистом

У США Дональда Трампа вже відкрито називають фашистом

Кандидат у президенти США від республіканців Дональд Трамп закликав запровадити дискримінацію проти мусульман, викликавши до життя найтемніші сили в частини суспільства

У США розгорівся грандіозний політичний скандал, пов'язаний з ім'ям головного порушника спокою в нинішній президентській гонці – Дональда Трампа. Ексцентричний мільярдер, котрий склепав свої статки на нерухомості, після теракту в каліфорнійському Сан-Бернардіно оголосив, що США повинні закрити в'їзд на свою територію «всім мусульманам» доти, доки Конгрес не з'ясує, «що взагалі відбувається». Простіше кажучи, запровадити тотальну дискримінацію за релігійною ознакою.

У США не заведено саджати людей за висловлювання і переконання, якими б обурливими вони б не були. Перша поправка до Конституції захищає навіть тих, хто закликає до ліквідації самих США: говорити можна що завгодно, робити не можна. У нормальній ситуації люди з крайніми поглядами просто виштовхуються на узбіччя політичної й соціальної дискусії, перетворюючись у жалюгідних маргіналів. Над ними сміються, крутять біля скроні пальцем, але кримінально не карають. Однак нинішня ситуація істотно відрізняється від звичайної. Дональд Трамп – не просто міський божевільний, він балотується у президенти від Республіканської партії. І не просто балотується, а лідирує в республіканських перегонах, причому з великим відривом. Простіше кажучи, у нього є цілком реальні шанси стати як мінімум кандидатом від цієї партії, а то і президентом США.

В американської політичної та інтелектуальної еліти від висловлювань Трампа волосся на голові стає дибки. Він уже встиг вилаяти останніми словами мексиканців, китайців, жінок, багатьох відомих і шанованих людей. Всякий раз йому це миналося, але зараз він перетнув якусь межу: до питань релігійної дискримінації в побожних США ставлення вкрай педантичне. Особливо, коли вона постає в такій відвертій і неприкритій формі.

Реакція представників Демократичної партії була цілком передбачуваною. Трампа негайно охрестили «фашистом», «американським Муссоліні», просто «ідіотом» і супротивником американських цінностей. Адміністрація президента Барака Обами оголосила, що після своїх слів мільярдер не може більше представляти найбільшу партію країни на загальнонаціональних виборах. На лівому фланзі американської політики почалася справжня вакханалія ненависті і презирства до Трампа.


Кандидат от республиканцев стал объектом многочисленных насмешек

Кандидат від республіканців став об'єктом численних глузувань


Але значно цікавіше – реакція з боку республіканців, які ніколи особливо сильно не любили найгучнішого та найбільш безпардонного зі своїх кандидатів. Трамп, не прив'язаний до партії грошовими зв'язками, діє абсолютно самостійно, не побоюючись говорити те, що думає. У нього достатньо коштів на фінансування власної кампанії, тому плювати він хотів на думки різних експертів, лобістів, конкуруючих політиків і партії в цілому. Для Республіканської партії він став «відірваною гарматою», яку жбурляє по палубі корабля, і яка стріляє на всі боки, зокрема – по своїх. У різних своїх висловлюваннях він далеко виходить за межі традиційних уявлень про «традиційного республіканця», пропонуючи екзотичні і навіть обурливі ідеї в політиці, економіці та міжнародних відносинах.

Через цю свою особливість республіканський істеблішмент ледве його терпить. Та і як любити Трампа, якщо він на дебатах заявляє, що знає: його опоненти беруть гроші в корпорацій на передвиборчу кампанію, щоб потім танцювати під дудку своїх донорів. Більш того, він розповідав, як у минулому і сам «купував» важливих політиків, включно з тими, котрі стоять на сцені поруч з ним. Мільярдер обзиває конкурентів різними образливими словами, а вони навіть відповісти йому не можуть у тому ж стилі, оскільки те, що пробачається йому, не мине безкарно для «серйозного» кар'єрного політика. Трамп – людина, котра влізла в систему ззовні, і відразу ж досягла в ній величезного успіху, особливо до неї не прив'язуючись.

У цьому, мабуть, головне джерело ненависті до мільярдера: він без республіканців якось проживе, а вони без нього – навряд чи. Якщо він оголосить про незалежну кампанію, то відведе від партії величезну частку голосів. Ніхто з його теперішніх однопартійців гарантовано не зможе перемогти в листопаді 2016 року. Але і це ще не все, є дві додаткові проблеми: по-перше, можлива перемога Трампа буде не цілком перемогою республіканців. У нього, як зазначено вище, свій порядок денний, який далеко не в усьому збігається з їхніми поглядами. А по-друге, у мільярдера найвищий антирейтинг: приблизно 60 відсотків американців кажуть, що нізащо не проголосують за нього. Тобто навіть при всій партійній підтримці перемогти Трампу буде занадто складно, багато американців проголосують за кого завгодно, лише б не за нього.

Через сукупність цих проблем ціла армія республіканських політологів, аналітиків і консультантів удень і вночі чухає потилиці, намагаючись придумати спосіб технічно позбутися надокучливого, але успішного кандидата, при цьому не образивши його. Після кожного нового обурливого його висловлювання всі ці люди радісно стрибали від щастя: "Ну все, ось він і сам себе 'зрізав'! Тепер-то вже точно його рейтинги полетять в пекло!». Але ні. Раз по раз виходило рівно навпаки. Всі нові праві і малоосвічені виборці, давно зневірилися в «політкоректній» і «постановочній» політиці, з захопленням бачили в Трампі, який «ріже правду-матку», свою людину, готову наплювати на норми пристойності і сказати те, «що всі думають, але бояться сказати».

Нинішній скандал, схоже, розвивається в тому ж напрямку. Згідно з опитуванням громадської думки, проведених виданням Bloomberg, всього 50 відсотків американців негативно ставляться до заборони на в'їзд у країну мусульман. Інші – за або не визначилися. Але, що ще важливіше, серед виборців-республіканців ідею Трампа підтримують 65 відсотків! Тобто знову він сказав те, що багато хто хотіли, але побоювалися. Це особливо правильно щодо вирішення його головного тактичного завдання – отримання республіканської номінації. Вашингтонські еліти пережили момент шоку: мільярдер зумів розбудити в суспільстві дуже темні сили, які, як усі думали, вже не існують.


Многие считают Трампа воплощением всего плохого, что есть в США

Багато хто вважає Трампа втіленням всього поганого, що є в США


Більш того, риторика Трампа, спрямована проти істеблішменту, цього разу може виявитися абсолютно вбивчою. Пояснюється це двома факторами. По-перше, в цьому скандалі проти нього виступили не тільки принципові супротивники – демократи, але й значна частина однопартійців, створивши єдиний, по суті фронт боротьби. Спікер Палати представників Конгресу Пол Райан (республіканець) заявив, що слова Трампа йдуть врозріз не тільки з цінностями партії, але і з цінностями країни в цілому. Консервативна газета The Washington Post порадила республіканцям публічно відмовити Трампу в підтримці, «піддавши анафемі» його погляди на мусульман, а відомий супер-яструб Дік Чейні – архітектор воєн в Афганістані та Іраку – оголосив мільярдера «екстремістом», чия риторика «спрямована проти всього того, за що ми боремося». Трамп, до речі, вже відповів Чейні, пригадавши тому розв'язання війн, які «дестабілізують Близький Схід». «Ну і хто тут екстреміст?» - переможно спитав мільярдер. Для своїх прихильників Трамп виглядає чи не лицарем у сяючих обладунках, який виступив не тільки проти ісламського тероризму, але і проти об'єднаних сил продажної вашингтонської еліти, що розв'язує війни і покриває шахраїв, які наживаються на них.

Другий фактор можливого зміцнення підтримки Трампа – це його розлогі пояснення своєї ініціативи. По суті, вони зводяться до того, що мусульман просто треба набагато ретельніше перевіряти перед видачею візи. Він відійшов від «повної заборони», запропонувавши ввести цю міру лише на час, а також пускати до США тих мусульман, хто дійсно доведе свою повну непричетність до терору і його підтримки. Це серйозна відмінність від залізної завіси. Деякі дірки в ній кандидат готовий передбачити, тому звинувачення в «фашизмі» вже не надто переконливі.

Зараз все йде до того, що Дональд Трамп вкотре вийде сухим з води. Його рейтинги швидше постраждають від вибачень і зречення від раніше задекларованих позицій, ніж від нових різких заяв. У нього все буде добре.

На жаль, цього не можна сказати про Республіканську партію, яка опинилася у тяжкій кризі і перебуває в стані, близькому до панічного. Трамп, якого істеблішмент не любить і боїться, рветься до номінації, зупинити його не вдається поки що нічим. Висунення в президенти настільки суперечливої постаті для партії може стати справжнім кошмаром: через величезний антирейтинг Трампа постраждає і вона – особливо в тих штатах, де республіканців і демократів приблизно порівну. Для партії слонів настають темні часи.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: