Радник Саакашвілі розповіла про свою роботу в Росії та про те, що має вийти в Одесі

Радник Саакашвілі розповіла про свою роботу в Росії та про те, що має вийти в Одесі
DR
Марія Гайдар, радник одеського губернатора Міхеїла Саакашвілі, говорить про те, що має вийти в Одесі і чого не має статися з Росією

Починаючи з літа цього року всім, хто хоче поспілкуватися з Марією Гайдар, дочкою одного з найавторитетніших російських економістів і колишнього заступника голови уряду РФ Єгора Гайдара, треба їхати не до Москви, а на південь — до Одеси. Тут вона працює радником ще одного експата — губернатора області Міхеїла Саакашвілі.

Її призначення мало резонанс в українському суспільстві — Гайдар вважають недостатньо патріотичною як для чиновника та новоявленого громадянина. Сама росіянка віддала перевагу справам, а не публічним суперечкам — і з головою занурилася в проблеми південної області.

На момент появи НВ у її приймальні в приміщенні облдержадміністрації перебувало багато відверто молодих на вигляд чиновників, а в кімнаті поруч йшла якась бурхлива нарада.

Кабінет Гайдар — зразок невластивого українській бюрократії аскетизму. На столі розкладені папери. Збоку на стіні — велика списана дошка.

Бесіда вийшла довгою, хоча і відбувалася в кінці робочого дня. Заважали відвідувачі, потік яких, незважаючи на пізній час, все ніяк не висихав.

— Ви вели в Росії активну опозиційну політичну діяльність. Але в якийсь момент раптом пішли в уряд Кіровської області. Потім балотувалися до Московської міськдуми і навіть отримали грант від російського президента. З чим це було пов'язано?

— Я була активістом, створювала молодіжний рух, брала участь у всіляких яскравих акціях тоді, коли це взагалі було немодно — на наші акції виходило по двоє-троє осіб, у мітингах навіть з найгостріших тем брали участь максимум 2 тис. осіб. В [опозиційній] партії Союз правих сил я була у виконавчій політичній раді, а коли лідер цієї партії став губернатором Кіровської області, він покликав мене працювати до себе.

Була можливість прийти і щось зробити, досягти якихось результатів. І я в цій роботі змогла втілити свої ідеї та принципи. Потім я поїхала вчитися в Гарвард. Брала участь у виборах до Московської міської думи, де зібрала необхідні 6 тис. підписів. Але мене не зареєстрували, і це показник повного свавілля.

Щодо гранту, я дійсно отримала його від громадської палати — 2 млн руб. на рік. Насправді палата була таким острівцем свободи, де працювали чесні люди. У мене завжди був принцип — подаватися на всі гранти. Це єдиний, який нам виділили.

— Тобто з роботою чиновника на момент приїзду в Одесу ви вже були знайомі. А як ви познайомилися з Саакашвілі?

— По телевізору. Я не була з ним знайома особисто. Приїжджала у червні в Одесу на день народження свого чоловіка. У нас були спільні знайомі, які нам влаштували зустріч з Міхеїлом Саакашвілі. Після цього я поспілкувалася з ним, з його співробітниками.

— Що він казав під час першої зустрічі? Він вас якось умовляв стати його радником?

— Він мене не вмовляв, ми просто говорили про якісь загальні речі. Потім Саакашвілі запропонував працювати радником. Цілі ставив чіткі, особливо в соціальній сфері: ми маємо активно боротися за справедливість і змінювати наявну систему.

— Ваша згода працювати викликала бурю емоцій у Росії, бо Саакашвілі там ворог.

— Подібним чином викликали у системи злі емоції мої друзі-опозиціонери, мій батько. Саакашвілі — це та людина, до якої я із задоволенням буду причетна. Чим більше я з ним, тим більше вірю і переконуюся у своїй правоті. Він ворог путінському режиму, а не російському народу.

— Я був нещодавно в Грузії. Реформи є, але люди незадоволені, бо були перегини.

— Люди часто бувають незадоволені. У мене є друзі з грузинської інтелігенції. Багато з них, можливо, втомилися від Саакашвілі — так відбувається завжди, коли людина довго перебуває у владі. Але, з іншого боку, запитайте будь-якого українця: за всіх цих перегинів хотів би він, щоб було, як у Грузії, щоб була переможена корупція, реформована поліція, не було бюрократії? Я впевнена, що всі українці хотіли б.

— Ви згадали про те, що відповідальні за соціальну сферу. Це найскладніша сфера в Україні. На рівні місцевої влади можна зробити не надто багато. А що ви змогли?

— Потрібно досить швидко щось робити. Скажімо, в Одеській області 30 будинків-інтернатів для дітей. Наприклад, в одному з будинків дитини перебуває 50 дітей. Штатний розклад — 260 співробітників. Бюджет цієї установи — 14 млн грн. При цьому діти ходять у старих трусах. Волонтери кажуть, що вони передавали нові. Питання в тому, як і куди розподіляються бюджетні гроші.

— Ви заявляли, що і в розподілі ліків є корупція. А як це усунути?

— Взагалі, там просто якийсь ланцюжок аж до Києва за участю величезної кількості людей. Задіяні дуже великі гроші. Наприклад, медикаменти, придбані в Києві на бюджетні кошти, які мають надходити до лікарень, спрямовували до аптечної мережі, де продавали ще із 40‑відсотковою надбавкою. Плюс списувалися медикаменти, які також туди надходили в гуманітарну допомогу.

Експерти оцінюють корупцію у сфері закупівель медикаментів і взагалі в охороні здоров'я в 60%. Далі питання до правоохоронних органів. Тому Саакашвілі й казав, що потрібен свій прокурор.

— З приводу українського громадянства, яке вам надали: хто клопотав за вас?

— Міхеїл клопотав, я так розумію. Там якось все оформили згідно з законом.

— А ви вже відмовилися від російського громадянства?

— Я написала заяву. Я не знаю точно, яка там процедура. У мене є індивідуальне підприємство, яке треба закрити, податки.

— У вас зараз невелика зарплата — 3-4 тис. грн на місяць. Як на ці гроші прожити?

— Завдяки тому, що у мене є чоловік і заощадження, мені вистачає. Також у мене в Москві є квартира, яку здаю в оренду, тому можу в цьому разі бути волонтером. А так, звісно, прожити на ці гроші дуже складно.

— Як тоді змусити чиновників виконувати свої обов'язки?

— Як змусили людей вийти і стояти на Майдані? Та ніяк. У людей було просто бажання піти і зробити це. Тут теж є питання. Просто поки немає ефективного державного апарату, який потрібно створити.


Украинский паспорт Мария Гайдар получила в кратчайшие сроки и из рук президента Петра Порошенко

Український паспорт Марія Гайдар отримала в найкоротші терміни і з рук президента Петра Порошенка


В Одесі вдвічі скорочується кількість чиновників. І вдвічі збільшується зарплата з Нового року. Я гадаю, що потихеньку можна буде прийти до нормальних зарплат, принаймні, щоб відповідали середній в області.

— Де ви зараз живете? Де хотіли б жити?

— Я знімаю квартиру тут недалеко, в Одесі. Мені дуже подобається місце, квартира — у цьому сенсі в мене все чудово. На щастя, зі мною приїхав чоловік, дочка. Мій чоловік мав учитися в Ізраїлі, вже відкрив свій бізнес. У нього були дуже серйозні плани, але він вирішив мене підтримати, залишився тут.

— Повертаючись до теми Росії: хто для вашої батьківщини зараз Володимир Путін? Хто він для неї в історії?

— Мені здається, Путін буде людиною, яка вчасно не пішла. Тому кінчила погано. Якщо порівнювати його з Мойсеєм, який водив 40 років народ у пустелі, щоб його вивести, то Путін повів народ углиб Єгипту.

На жаль, Путін — це людина, яка організувала й очолила рух назад до Радянського Союзу. Очолила, зібрала людей, переконала політичні класи.

— Чому він це робить?

— Росія — колишня імперія, і такої спадщини складно позбутися. Більшість людей вважають, що пік всього найкращого був у Радянському Союзі. У Росії, на жаль, Путін посилив ці прагнення в минуле різною пропагандою. Він узяв ці всі пострадянські травми, ностальгію і створив образ великого народу. І повів людей назад до Радянського Союзу з усіма елементами, зокрема вже і з воєнним конфліктом із Заходом, з Америкою.

— Чому ж його підтримують навіть інтелектуали?

— У мене практично немає знайомих-інтелектуалів, які підтримують Путіна. Є, звісно, ті, в яких зсунувся дах з приводу України, але це мені теж до кінця незрозуміла історія. "Кримнаш" — я не можу цього пояснити. Але я не знаю, хто підтримує Путіна. Як сказала одна моя подруга: "Я не знаю нікого, хто знав би когось, хто голосував за Путіна". Проте ми знаємо, що за нього голосують.

— 80% підтримки Путіна — це брехня?

— Що таке 80% підтримки? Так, вони є, але ця підтримка від безвиході. У колишнього президента Єгипту Хосні Мубарака було 70% підтримки, а на місцевих виборах він отримав під 90%. І все ж таки трапилася арабська весна.

Це все рейтинги закритих недемократичних режимів у Росії, де симуляційна демократія, симуляційні вибори та повний контроль над ЗМІ, зокрема й соціологією.

— А ваш батько якось характеризував Путіна?

— Є дуже цікавий момент. 2003 року в Росії була справа ЮКОСу. Тоді виїжджали люди, які були пов'язані з цією компанією. З одним із тих, хто раніше очолював бюджетний комітет, мій тато мав телефонну розмову. Той чиновник сказав батькові: "Ну, ми ж ненадовго їдемо, я гадаю, що протягом року ми повернемося". На що мій батько сказав: "Знаєте, вважаю, не раніше 2016 року". Він, мабуть, все добре бачив і розумів.

— А розмови про розвал Росії — подібне реально?

— Ні, я вважаю, що розвалу Росії не буде. Вважаю, що коли така загроза буде, то в інтересах усього європейського і світового співтовариства цього не допустити в жодному разі. Мені здається, що Росія має бути єдиною демократичною мирною країною, яка живе і будує з усіма дружні стосунки — добросусідські, партнерські.

Нікому б не здалося замало, якби стався розвал Росії з тією кількістю військової техніки та ядерної, яка у неї є.

.

5 питань Марії Гайдар:

— Ваш найбільший провал?

— Не пам'ятаю.

— Найбільше досягнення?

— Я щиро вважаю, що реформи охорони здоров'я Кіровської області — це моє найбільше досягнення.

— На чому ви пересуваєтеся містом?

— На службовому автомобілі Skoda. У Москві був свій — Opel, але я його продала.

— Остання книга, яка справила на вас враження?

— Я зараз дочитую Розмови з Кахою Бендукідзе, яку Володимир Федорін написав. Хороша книга, дуже.

— Кому б ви не потисли руки?

— Це улюблена російська тема — кому хто не потис би руку. Я б не потисла [главі Чечні] Рамзану Кадирову.

Матеріал опублікований у НВ №38 від 16 жовтня 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: