Піррова перемога Гілларі Клінтон

7 липня 2016, 10:30
5658
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Піррова перемога Гілларі Клінтон - фото

Розслідування ФБР не знайшло в діях Гілларі Клінтон складу злочину

ФБР зняло з кандидата в президенти США від демократів кримінальні підозри, визнавши її придатною до керівництва країною

Гілларі Клінтон може сміливо відкорковувати шампанське. Директор ФБР Джеймс Комі, виступаючи вранці 5 липня , (у Києві був уже вечір), оголосив на весь світ, що його відомство завершило розслідування її справи щодо можливої недбалості при зберіганні секретної інформації, і не знайшло в її діях складу злочину. Таким чином, ФБР не рекомендує міністерству юстиції пред'являти Клінтон формальні кримінальні звинувачення, прибираючи дамоклів меч, що висів над її кампанією. Ця історія закрутилася приблизно рік тому, коли з'ясувалося, що під час роботи в Держдепартаменті Клінтон використовувала для секретного робочого листування приватний, не захищений від хакерів сервер, чим порушила внутрішні правила відомства і могла поставити під загрозу національну безпеку своєї країни.

Порушення кримінальної справи проти колишньої держсекретаря змусило б її зняти свою кандидатуру і відкрило б дорогу до Білого дому або сенаторові Берні Сандерсу, чи іншому кандидату від демократів, наприклад, віце-президенту Джо Байдену. Тепер же між Гілларі Клінтон та її висуненням у президенти перешкод не залишилося. Це має відбутися на з'їзді демократів у Філадельфії вже за кілька тижнів – 25 липня. Власне, це і є привід для свята.

Втім, радість демократів, як пише The New York Times, значною мірою є вдаваною. Зруйнувавши останні надії прихильників Сандерса і прибравши невизначеність з висуненням Клінтон у президенти, Комі завдав серйозногу удару по її кампанії в протистоянні з можливим кандидатом від республіканців – Дональдом Трампом. Річ у тому, що саме сказав директор ФБР у промові, присвяченій результатам розслідування.

Виступ Комі розтягнувся на 15 хвилин – безпрецедентно довгий для цього жанру термін. Він докладно розповів, що з'ясували, а що не змогли з'ясувати його підлеглі, що саме вони з цього приводу думають і чому. Так от: його висновки звучать для Клінтон вироком, але не кримінальним, а політичним.


52866881

Але водночас, згідно з результатами розслідування ФБР, Клінтон у своїх публічних виступах самозабутньо і безупинно брехала


Насамперед треба сказати, що розслідування ФБР виявило, що Клінтон в публічних виступах самозабутньо і безупинно брехала, описуючи ситуацію зі своїм незахищеним поштовим сервером. Прекрасну добірку щодо цього зробило агентство Associated Press. Лише кілька прикладів.

- «Я не надсилала й електронною поштою ніяких секретних матеріалів. Там немає нічого секретного». (Прес-конференція в березні 2015 року).

Насправді, співробітники Бюро виявили в її пошті як мінімум 113 повідомлень, що містили секретну і надсекретну інформацію.

- "Я ніколи не отримувала і не надсилала матеріалів, на яких стояла б позначка про секретність". (Інтерв'ю телеканалу NBC, липень 2016 року)

Комі розповів, що такі листи з такими позначками в її листуванні точно були. При цьому він зазначив, що людина з досвідом і посадою Клінтон сама має розуміти, що практично вся її пошта так чи інакше зачіпає інтереси національної безпеки, а тому за визначенням є секретною.

- «Я надала слідству всі поштові повідомлення зі свого сервера, які могли мати хоча би віддалений стосунок до моєї роботи». (Прес-конференція в березні 2015 року).

Насправді, агенти ФБР, досліджуючи ретельно очищені приватні сервери Клінтон, знайшли кілька тисяч листів, що прямо стосувалися її роботи на посаді державного секретаря.

- «Я думала, що просто набагато зручніше носити з собою лише один телефон [BlackBerry] замість двох – одного для особистої пошти, іншого – для робочої». (Прес-конференція в березні 2015 року).

ФБР з'ясувало, що Клінтон використовувала для листування численні електронні пристрої, та й приватний сервер був не один, їх було кілька.

- «Сервер перебував у будівлі під охороною Секретної служби, жодних спроб несанкціонованого проникнення не було. Використання цього сервера, розпочате ще моїм чоловіком, можна з упевненістю назвати ефективним і безпечним». (Прес-конференція в березні 2015 року). «Ніяких свідоцтв злому не існує». (Сайт Клінтон).

Насправді, це правда лише частково. ФБР дійсно не виявило свідоцтв злому, позаяк у цій справі добре підготовлені хакери просто не залишають слідів. Зате Комі підкреслив, що «за нашими оцінками, існує реальна можливість того, що недружні особи отримали доступ до приватної поштою Клінтон». Це, за його словами, тим більш імовірно, що держсекретар активно листувалася, перебуваючи в «технічно оснащених недружніх країнах» (мабуть, маються на увазі РФ і КНР). Крім того, співробітники ФБР з'ясували, що хакери зламували приватні поштові скриньки кількох людей, які перебували в постійному листуванні з Клінтон.

Директор Комі також зазначив, що за безпекою поштових сайтів Клінтон стежили геть погано: не було навіть команди людей, які в цілодобовому режимі відстежували можливу активність хакерів, що робило її пошту навіть менш захищеною від злому, ніж звичайну поштову скриньку на сервісі gmail.


Директор ФБР Джеймс Коми

Директор ФБР Джеймс Комі офіційно оголосив, що Гілларі Клінтон та її найближче оточення просто не вміють поводитися з секретною інформацією


Крім того, раніше генеральний інспектор Державного департаменту спростував слова Клінтон про те, що використання приватного сервера їй дозволили відповідні наглядові органи. У звіті інспектора сказано, що вона ніколи не зверталася за відповідним дозволом, а якщо б звернулася, то ні за що б його не отримала, оскільки це було б явним порушенням режиму безпеки.

Настільки вражаючі обсяги брехні виключно в серйозному питанні, документально зафіксовані офіційним федеральним відомством, ніяк не сприятимуть зростанню рейтингу довіри (Не популярності! Це різні показники) до Клінтон. Вона і зараз програє за цими показниками Трампу (37 проти його 45). Ті виборці, хто вважав її безчесною людиною, переконаються у своїй правоті, які сумнівалися – остаточно зневіряться, а ті, хто вірили їй, – завагаються.

Але це ще не все. Загальний висновок Комі про те, як працювали Клінтон і її команда в державному департаменті, можна хоч зараз робити роликом для негативної реклами, спрямованої проти неї: «Хоча ми не знайшли явного підтвердження наміру Клінтон чи її колег порушити закони, що регулюють зберігання секретної інформації, є свідоцтва того, що вони були вкрай безтурботними в поводженні з винятково цінною, надсекретною інформацією».

Легендарний екс-мер Нью-Йорка Руді Джуліані, який працював до цього прокурором, а один час навіть начальником Джеймса Комі, заявив, наприклад, що «безпечність у поводженні з секретною інформацією» – це і є злочинна недбалість, за статтею про яку в США належить саджати людину до в'язниці на термін до 10 років. Більш того, за словами Джуліані, намір вчинити злочин майже завжди доводиться опосередкованими доказами, а не прямими, оскільки мало хто каже: «Зараз піду й займуся інсайдерською торгівлею» чи «Треба вбити когось». Стосовно саме цієї справи він зазначив, що знищення людьми Клінтон величезного обсягу листів з її сервера якраз є доказом «усвідомлення провини», але й навіть відсутність наміру порушити закон – це не виправдання.

У будь-якому разі директор ФБР Джеймс Комі офіційно оголосив, що Гілларі Клінтон та її найближче оточення просто не вміють поводитися з секретною інформацією, зберігати її та оберігати від можливих спроб крадіжок. Як зазначив той-таки Джуліані, з такою характеристикою жодну людину не взяли б у Державний департамент навіть простим клерком – папери розносити, а Клінтон претендує аж на посаду верховного головнокомандувача. Теоретично, після розгромних висновків ФБР, їй навіть нижчий рівень допуску до секретних матеріалів не можна дати.Твіт Дональда Трампа: "Директор ФБР каже, що Брехуха Гілларі поставила під загрозу нашу національну безпеку. Жодних звинувачень. Нічого собі!"

Тут важливо відзначити такий політичний момент: Гілларі Клінтон будує свою кампанію на двох стовпах – своїй компетентності (перша леді, сенатор, держсекретар) і вмінні приймати правильні рішення. Після виступу Комі від обох залишилися руїни. По-перше, яка вже тут компетентність, коли вона навіть не розуміла, що в її листуванні таємне, а що ні. За такий рівень «компетентності» і стажера з тріском би вигнали з будь-якої важливої держструктури. По-друге, рішення таємно запустити власний поштовий сервер, набитий секретною інформацією, але відкритий для будь-яких хакерських атак, правильним назвати дуже важко.

Комі надав Трампу ще одне знаряддя у політичній боротьбі проти Клінтон, зазначивши, що його відомство фактично ставиться до неї особливо, ніби ставлячи над законом. Справа стояла так. Оголосивши, що вона та її люди поводилися «виключно безтурботно», директор ФБР пояснив, що кримінального майбутнього ця справа не має. Причина – відсутність у ній чотирьох важливих складових для початку судового розгляду: явного наміру порушити закон, доказів крадіжки ворогами США величезної кількості важливих матеріалів, вказівок на зраду своєї країни, а також явного наміру перешкодити правосуддю.

Пояснивши, чому звинувачувати Клінтон не слід, він тут же заявив, що іншим людям такі порушення з рук не зійдуть: «Хочу бути гранично ясним. Все перераховане вище не означає, що в аналогічних обставинах людина, зайнята тим само, не буде притягнута до відповідальності. Навпаки, такі люди часто потрапляють під дію адміністративних та інших санкцій. Однак зараз ми вирішили не вдаватися до таких заходів».


cmoraqoxeaaopp-

В той же день, коли Комі виступав з доповіддю, Гілларі в рамках своєї передвиборчої кампанії, відвідала Шарлотт разом з Бараком Обамою. Фото: Dan Merica via Twitter


Комі можна зрозуміти: рятуючи Клінтон, він ризикував відкрити справжню скриньку Пандори. Якщо кожен держслужбовець почне користуватися саморобними поштовими серверами для обговорення з колегами секретної інформації, то про дотримання державних таємниць можна буде просто забути. Але роблячи цю обмовку, він дуже допоміг недоброзичливцям Клінтон, які безупинно звинувачують її у зарозумілості, лицемірстві та нехлюйському ставленні до законів, які, мовляв, не для них, «а для плебеїв». Виходить, що ФБР повністю поділяє цю точку зору: за недбале зберігання секретів Клінтон карати не будуть, а всіх інших – дуже навіть.

За 15 хвилин свого виступу Комі багато разів викрив колишню держсекретаря у брехні, поставив під сумнів її компетентність і розсудливість, оголосив, що вона була вкрай недбалою в зберіганні найважливіших секретів, допустивши злом її пошти іноземцями, пояснив, що інших людей за таке обов'язково будуть карати, але все-таки зробив висновок, що судити її рішуче нема за що, а тому рекомендував генпрокурору Лоретті Лінч не пред'являти Клінтон жодних звинувачень.

Подібний висновок викликав одностайний подив і обурення серед республіканців, які вважають, що сказаного Комі цілком вистачає, якщо не на тюремний термін, то хоча б на чесний судовий розгляд. Директора ФБР вже викликали для надання пояснень на засідання Наглядового комітету Конгресу, який має відбутися вранці 7 липня (у Києві буде вечір).


52871844

Барак Обама на мітингу виборців Демократичної партії в Шарлотт вперше виступив на підтримку Гілларі Клінтон


Перше і головне, що цікавить конгресменів – це у чому полягають відмінності згаданої Комі «крайньої недбалості» від «злочинної халатності», за яку належить кримінальна відповідальність. Депутати також мають намір з'ясувати, чому проступки, за які належить карати всіх інших, зійшли з рук Клінтон та її людям, а також що буде з її допуском до секретності, якщо вже сам Комі оголосив, що з цим у екс-держсекретаря все геть погано.

Крім того, республіканці вже оголосили, що оскільки Клінтон ні в чому не винна, то ФБР цілком може надати хоча би Конгресу всі матеріали її справи, включно з розшифровкою останнього допиту, що тривав три з половиною години. Розрахунок тут, очевидно, на те, що Клінтон, як зазвичай, під час допиту брехала, що їй дозволили використовувати приватний сервер, що ніяких секретних листів вона не надсилала й не отримувала, а ті, що проходили через її сервер, не мали відміток про секретність. Тонкий момент: перед телекамерами вона може розповідати все, що завгодно. Але при допиті в ФБР вона присягалася говорити правду і нічого крім правди. Якщо вона порушила цю клятву, то це ще одна кримінальна стаття.

Опоненти Клінтон, не зумівши позбавитися від неї за один раз, з допомогою офіційного висунення кримінального звинувачення, зараз будуть створювати навколо неї купу скандалів, заснованих на її власній брехні і некомпетентності. Причому приводами для цього стануть її власні заяви та вчинки. У будь-який інший рік виборів і для будь-якого кандидата вся ця історія стала б електоральним смертним вироком. Але не цього разу.

Цього разу Гілларі Клінтон протистоїть Дональд Трамп – людина неймовірно безглузда, незграбна й невміла. Через ці свої риси з великою часткою ймовірності він не зуміє скористатися вкрай важкою ситуацією, в яку загнала себе Клінтон, і програє президентські вибори в листопаді. Втім, часу до дня голосування залишається багато, а події розгортаються дуже швидко, тому все ще може змінитися.

Цікаво