Офшори Порошенка. Чому президент не наважується реєструвати бізнес в країні, якою керує

11 коментувати
Петро Порошенко несе репутаційні втрати через використання офшорів на Британських Віргінських островах, хоча їх використовують багато компаній. Бажання президента однієї країни платити податки в іншій країні виглядає дивно в очах багатьох
Фото: Steve Conger / Flickr.com

Петро Порошенко несе репутаційні втрати через використання офшорів на Британських Віргінських островах, хоча їх використовують багато компаній. Бажання президента однієї країни платити податки в іншій країні виглядає дивно в очах багатьох

Витік документів панамської юридичної компанії показав, що український президент не забуває думати про перспективи свого кондитерського бізнесу та намагається сплачувати якомога менше податків своїй країні

Як і Карл Маркс, чиє ім'я раніше носила київська кондитерська фабрика Roshen, український президент Петро Порошенко багато уваги приділяє відсотковим ставкам.

Але якщо Маркс стверджував, що процентні ставки – це спосіб капіталістів наживатися на експлуатації робітничого класу, то Порошенко засвоїв іншу, набагато більш очевидну істину: чим менша податкова ставка, за якою оподатковується прибуток компанії, тим більше грошей у кінцевому підсумку залишається на рахунках власника.

Повернувшись в Україну після візиту в США, Порошенко опинився в епіцентрі новин, що стосуються саме податкової оптимізації. Відразу кілька медіа 3 квітня повідомили про витік фінансової документації панамської компанії Mossack Fonseca, яка допомагала багатьом небідним людям з політичним резюме використовувати офшори для ведення бізнесу. У документах Mossack Fonseca простежуються схеми за участю кондитерської імперії Порошенка – Roshen.

Панамські юристи в 2014 році допомогли Порошенку зареєструвати компанію Prime Asset Partners на Британських Віргінських Островах (БВО), яка стала б холдингом для активів Roshen. Структура виробника цукерок Вечірній Київ і Празького торта включає декілька юридичних осіб в Україні, Голландії та на Кіпрі. Їх би й об'єднала британська віргінська юрисдикція. Але Prime Asset Partners, за даними журналістського розслідування, не було коректно відображено в декларації Порошенка про доходи та майно.

Репутаційні ризики, які завдала  голові держави оприлюднена інформація усього за добу, обіцяють високу грошову прибутковість. Переваги офшорів очевидні: мінімальні податки, максимально прості юридичні процедури. В самому факті використання офшорних юрисдикцій злочину немає. Але порушення закону може бути в нюансах податкової оптимізації.

У разі продажу холдингу, що володіє Roshen та зареєстрованого на БВО, Україна не отримала б ані копійки податків. Холдинг на потопаючих в зелені островах у Карибському морі міг також бути використаний для сплати податку на прибуток, точніше несплати – з 2005-го БВО не стягують з компаній податок на прибуток. В Україні ставка цього податку становить 18%. При цьому сама компанія Roshen випустила окремий прес-реліз, в якому заявила, що в 2015 році заплатила понад 1 млрд грн податків до державного бюджету. Офіційний сайт президента зберігає мовчання про розкриті офшори. Лише на своїй сторінці в Facebook президент сьогодні трьома реченнями прокоментував, що вважає себе першим чиновником в країні, який серйозно ставиться до декларування доходів, сплати податків і питання конфлікту інтересів, і переклав обов'язок компетентно прокоментувати історію з рошенівськими офшорами на консалтингові компанії, яким він доручив управління своїми активами. Його юридичні радники, фірма Avellum, заявили, що використання офшорів не впливає на податки, які сплачує Roshen.


55_main

Британські Віргінські Острови подобаються багатьом не лише через свою розкішну природа, але й дуже низькі податкові ставки. Фото: Steve Conger/Flickr.com


Раніше в січні Порошенко, незважаючи на передвиборну обіцянку продати Roshen, заявив, що компанію буде передано в сліпий траст французької фінансової групи Rothschild. В Україні ключовим партнером фінансової групи є інвестиційний бутік FinPoint.

Не платити податки треба вміти

Мінімізація податкових зобов'язань – обов'язкове вміння для менеджменту будь-якої сучасної компанії. Вміння непросте. Павло Демчук, податковий консультант з докторським ступенем з економіки від Університету Райса, зазначає, що оскільки в Україні діє законодавство про трансфертне ціноутворення, використання іноземних юрисдикцій для податкової оптимізації порушує закон.

«Взагалі будь-яка операція іноземної компанії може призвести до податків, причому в різних країнах, - каже Андрій Серветник, партнер українського офісу аудиторської компанії Deloitte. - Якщо закордонний бізнес використовується для відмивання грошей, корупційних схем або отримання незаконних доходів (наприклад – хабарів), тоді це злочин».

Наявність порушень в офшорних побудовах президента підозрює партнер авторитетної київської юридичної фірми, який просить не вказувати його імені. «Порушення закону [при побудові офшорних схем Порошенка], напевно, є, - каже юрист. – Та їх там багато, для чого все і робиться так непрозоро».

Порушення могли стосуватися не тільки незаконних методів податкової оптимізації, але й інвестування грошей за кордоном без дозволу Національного банку. Трейдинг, виплата дивідендів, кредити між пов'язаними сторонами, фіктивна оплата послуг та інтелектуальних прав – схеми можуть бути дуже різними.

Коли бізнес переважує бажання щось реформувати

Юрист, про якого йде мова, зізнається, що й не очікує серйозної принциповості у питанні верховенства закону від Порошенка, чий заступник голови адміністрації з правового напряму та судової реформи Олексій Філатов, за інформацією співрозмовника, лобіює свої бізнес-інтереси. При тому, що судова реформа повинна була б забезпечити якісне судочинство. Непередбачуване суддівство – одна з причин, через яку компанії йдуть з України в офшорні юрисдикції.

Бізнес-інтереси Філатова, розповідає адвокат, вказують на юридичну фірму Aequo, в якій працює його цивільна дружина. «Від низки клієнтів я чув, що, прийшовши в АП, західні інвестори та інші люди чують рекомендацію звернутися за вирішенням питання в Aequo, – продовжує адвокат. – До того ж, для суперечки Нафтогазу з Газпромом найняли норвезьку юридичну фірму Wikborg Rein, ми їм запропонували свої послуги, а звідти відповідають: нам українські чиновники сказали працювати з Aequo». Філатов і Wikborg Rein на прохання НВ про коментарі на момент виходу статті не відповіли.

Ще одна підозра в непрозорих оборудках Порошенка виникло в учасників інвестиційного ринку, коли в лютому стало відомо, що голландська офшор Salazie BV купила 25% акцій компанії Ріната Ахметова Нафтогазвидобування. Покупця пов'язують з Порошенком, якому раніше належала частка в Нафтогазвидобуванні. Це додає особливий присмак взаєминам номеру першого української політики та номеру першого українського бізнесу.

Лобіювання інтересів своїх компаній – реалії української політики. Та й самі українці, голосуючи за Порошенка як президента, повинні були розуміти, що вони підтримують, умовно кажучи, не антирадянського дисидента з кришталево чистою репутацією і не, наприклад, юриста, який прекрасно знає законодавство. Вони підтримують бізнесмена, у якого є активи на мільярди гривень, і ці мільярди нікуди не зникнуть, а будуть продовжувати відігравати важливу роль в житті цієї людини.


111

Згідно прес-релізу компанії, в 2015 році Roshen заплатила понад 1 млрд грн податків до держбюджету


Порошенко нікого не здивував

Більш спокійно дивиться на президентські схеми депутат від Батьківщини Альона Шкрум, яка вивчала право в Сорбонському та Кембриджському університетах, що не очікувала іншого від політика-бізнесмена: «З юридичної точки зору, там навіть немає кримінальної відповідальності", - вважає депутат. – Максимум є адміністративна відповідальність за те, що активи не записано в декларації».

Але Шкрум говорить про політичну відповідальність президента. «У Канаді один з депутатів позбувся мандата за те, що витратив 200 доларів з депутатського фонду на облаштування будиночка для гусей, - розповідає представниця Батьківщини. – У Польщі один із міністрів змушений був піти у відставку після того, як не задекларував швейцарський годинник вартістю кілька тисяч доларів, навіть не десятків тисяч».

Схожої думки дотримується Вікторія Войцицька, в минулому експерт з корпоративних фінансів, а тепер депутат з фракції Самопоміч. Створення холдингової компанії в офшорній юрисдикції не вимагає ліцензії Нацбанку і не є злочином, каже вона. Але якщо холдинг вже почав платити дивіденди українській фізособі, то фізособа має задекларувати ці доходи, коментує депутат.

«Для мене це подвійні стандарти з боку президента і відсутність віри в українську податкову систему та українську судову систему», - резюмує Войцицкая.

Корупція на найвищому рівні

Вся ця історія розгортається на тлі того, як перші особи країни намагаються продемонструвати світу позитивні зміни в країні.

Однак Україна – не єдина країна з категорії економік, яка намагається посилати зовнішньому світу сигнал про ефективність боротьби з корупцією, в той час як події всередині неї свідчать про інше.

Бразилія, яка в свої кращі роки була локомотивом латиноамериканської економіки, що переживає в ці дні великий корупційний скандал. Президент Ділма Русеф опинилася перед реальністю імпічменту, хоча зовсім цього не чекала. Аналогічно може розвиватися і ситуація в Україні, якщо Порошенко буде продовжувати нести репутаційні втрати. Масштаб невдоволення українським президентом може досягти критичної температури.

Русеф приховала справжній розмір дефіциту державного бюджету, побоюючись негативної реакції суспільства, а цифри все одно стали відомі. До того ж, з'явилися факти про те, що екс-президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва використовував гроші місцевого державного нафтогазового гіганта Petrobras для своєї передвиборчої кампанії. Русеф хотіла врятувати да Сілву від переслідувань, призначивши його головою своєї адміністрації та тим самим нагородивши його недоторканністю, але суд заблокував призначення.

Це все відбувається на тлі того, як ВВП Бразилії скоротився на 3,8%, найгірший результат за 25 років. У країні проходять масові демонстрації за імпічмент президента. Запал протестувальників поліція намагається остудити за допомогою водометів і сльозогінного газу. У португаломовному сегменті YouTube навіть стало популярним відео «сміттєвої люстрації» українського політика Віталія Журавського – бразильські антикорупційні активісти апелюють до нього як до прикладу того, як потрібно карати бразильських корупціонерів.

Масштабну антикорупційну кампанію розвернув уряд Сі Цзіньпіна в Китаї. Її жертвами вже стали кілька високопоставлених чиновників, однак сама кампанія супроводжується зростанням тиску на пресу, в якій все менше й менше можливостей критикувати уряд. В таких умовах боротьба з корупцією легко може перетворитися на зведення особистих рахунків і усунення політичних конкурентів.

Кінцевий бенефіціар для правосуддя недосяжний

Ніл Барофскі – спеціальний інспектор американського Мінфіну, який стежив за законністю надання державної допомоги американським банкам після кризи 2007-2009 років – за результатами своєї діяльності прийшов до одного важливого висновку. Справжні винуватці великих фінансових афер рідко опиняються за ґратами. Як правило, вся тяжкість покарання лягає на рядових виконавців.

Так само і в історії з офшорними активами Порошенка. Національне антикорупційне бюро не може розслідувати схеми президента, оскільки не має повноважень відкривати провадження щодо голови держави. За іронією, саме створення НАБУ Порошенко вважає своїм ключовим досягненням у справі боротьби з корупцією. Що стосується Генеральної прокуратури, то вона претензій до президента з приводу офшорів не має.

Експерти з податкової оптимізації, з якими поспілкувалося НВ, вказують на неймовірну складність використовуваних схем. Шанси розслідувати та зрозуміти подібну схему у середньостатистичного українського прокурора та судді мізерні. Тому ключовою втратою у справі розкритих офшорів для президента, який не наважується реєструвати бізнес в країні, якою він керує, залишаються відсотки політичного рейтингу.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: