Нульова терпимість до корупції. 7 уроків від перших

1 коментувати
7 найбільш вдалих прикладів того, як треба боротися з корупцією Фото: halfpoint / Depositphotos

7 найбільш вдалих прикладів того, як треба боротися з корупцією Фото: halfpoint / Depositphotos

Сім кейсів про те, як борються з хабарами і прищеплюють чесність та порядність своїм громадянам у найбільш передових у цій сфері країнах

До десятки лідерів за індексом сприйняття корупції входять країни, розташовані на різних континентах, великі і маленькі, північні і південні, демократичні і авторитарні. Антикорупційна риторика і пафос об'єднують всі уряди світу – бо народу подобається. Але країни першої десятки відрізняє те, що у них вийшло перевести сприйняття корупції товариством з рівня повсюдного побутового явища до категорії аморального способу життя.


Индекс восприятия коррупции в 2015 году. Красным отмечены государства с высоким восприятием коррупции, синим — с низким. Фото: wikipedia.com

Індекс сприйняття корупції в 2015 році. Червоним позначені держави з високим сприйняттям корупції, синім — з низьким. Фото: transparency.org


Ми проаналізували історію успіху кожної і знайшли 7 способів вбити зло на ім'я корупція, які Україна, яка займає в цьому рейтингу скромне 130-е місце, може підглянути у перших.

Урок №1. Данія: Щасливі хабарів не беруть

Вихідні дані: Перша у списку лідерів – Данія – конституційна монархія з низькою інфляцією (2,4%) і безробіттям (5%) та високими податками. Вже кілька років вона зберігає звання найдорожчої для життя в Європі країни. Данія також очолює рейтинги країн з гендерної рівності, егалітаризму та за рівнем щастя.

Проблема корупції в цілому і хабарництва зокрема тут ніколи гостро не стояла. До такої міри, що багато данців не розуміють, що являє собою це явище.

Як вони це роблять: Якщо говорити глобально, то секрет успіху цієї країни в глибоких демократичних традиціях, а якщо фокусно – в загостреному цивільному почутті відповідальності. Інклюзивна політична культура, висока соціальна згуртованість і активність (40% датчан займаються волонтерською діяльністю) – все це властиве жителям Данії і «виросло» у них як у нації природним чином.

Функцію наглядового органу в країні, по суті, виконують ЗМІ: чиновник, якого мас-медіа запідозрять в корупції, може відразу прощатися з кар'єрою.

Хвилинка конфузу: чи означає все це, що датські чиновники «данини» не беруть взагалі? Колишній міністр Міноборони країни Карл Хольст так не думає. У 2015 році місцеве видання The Lokal розповіло про те, що міністр використовує державні ресурси в особистих цілях. Чиновник одразу ж добровільно склав повноваження.


Карл Хольст

Міністр оборони Данії Карл Хольст склав повноваження після того, як в ЗМІ розповіли про те, що він використовує держкошти в особистих цілях. Фото: dr.dk


 

Урок №2. Фінляндія: Все, що могло бути винайдено, вже винайшли. Користуйся

Вихідні дані: Ще одна північна країна, умовно вільна від корупції – Фінляндія, яка століття проіснувала в складі Російської імперії і зуміла за 100 років незалежності побудувати демократичну республіку. Кілька разів укладачі рейтингів оцінювали Фінляндію як найстабільнішу і найкращу для життя країну в світі. Кілька років вона впевнено утримує верхню позицію серед країн з вільною пресою.

Корупція – одна з тих проблем, яку довелося вирішувати незалежній Фінляндії в повоєнний час. В перше мирне десятиліття за хабарництво було засуджено 549 осіб. Наступна хвиля припала на початок 2000-х (пам'ятаєте, як у 2003 році голова уряду Тар'я Халонен намагалася приховати €1 млрд бюджетних коштів?).

Як вони це роблять: Історія боротьби з корупцією по-фінськи виглядає банально. Вони просто все зробили правильно. Взяли інструменти, які довели свою ефективність в інших країнах, і застосували їх у себе: дали свободу пресі, відмовилися від недоторканності президента, депутатів, чиновників і суддів, забезпечили роботу принципам відкритості та гласності. Все це не змогло вбити спадкову звичку приймати подарунки, але вивело це явище з категорії буденного.

Хвилинка конфузу: Корупційні скандали тут як і раніше трапляються. З останніх – суд над головою підрозділу по боротьбі з наркотиками гельсінкської поліції Яарі Аарніо, який організував контрабандний канал перекидання гашишу з Нідерландів до Фінляндії.

 


Президент Финляндии Тарья Халонен в 2003 году пыталась укрыть 1 млрд долл

Колишній президент Фінляндії Тар'я Халонен у 2003 році намагалася сховати 1 млрд дол


Урок №3. Швеція: Моралізуйся або піди

Вихідні дані: Все, що Фінляндія зробила для боротьби з корупцією 50 років тому, сусідня Швеція почала практикувати з XIX століття, паралельно з модернізацією економіки. У підсумку за два сторіччя вона стала однією з найменш корумпованих країн з найбільш конкурентоспроможною економікою в ЄС і високим рівнем життя. А в цьому році очолила рейтинг найкращих країн для жінок.

Важлива особливість країни – найвищий рівень університетської освіти.

Як вони це роблять: Шведи люблять вчитися, в тому числі і моралі. У 1923 році тут з'явилася громадська організація Інститут проти хабарів, який ось уже 100 років, по суті, вчить моралі, роз'яснюючи, що прийнятно, а що ні, змінює суспільну свідомість. Вирішувати складні етичні проблеми шведам допомагає опублікована інститутом брошура «Керівні етичні правила надання привілеїв, які сприяють встановленню контактів у діловому житті». У ній по пунктах перераховано, які привілеї доречні, які – ні.

Заклики до свідомості держава підкріплює жорстким законодавством. Так, приватна компанія, викрита у хабарництві, зобов'язана повернути суму хабара та прибуток, яку з її допомогою вдалося отримати, і заплатити штраф. Зараз верхня межа штрафу для бізнесу – 10 млн крон (понад $1 млн), але обговорюється збільшення.

Хвилинка конфузу: Навіть у Швеції на любові до грошей можна зловити міністрів закордонних справ. У 2014 році в політичній корупції – небезкоштовному лобіюванні Михайла Саакашвілі – звинувачували Карла Більдта. А на початку цього року почалося розслідування щодо Марго Велльстрем: є підозра, що міністр закордонних справ завдяки хабару купила квартиру за зниженою ціною.


Карл Бильдт

Міністра закордонних справ Швеції Карла Більдта звинувачували в лобіюванні Саакашвілі


Урок 4. Нова Зеландія: Життя без корупції як національна ідея

Вихідні дані: Четверта в рейтингу найменш корумпованих країн – Нова Зеландія, колишня британська колонія, яка і сьогодні формально залишається домініоном Королівства. А по факту – це цілком демократичноа та самостійна держава на краю світу. Лідер у рейтингу миролюбності і людської свободи.

Принцип «життя без корупції» тут став національною ідеєю з моменту будівництва незалежної держави (середина XX століття).

Як вони це роблять: Профілактику корупції вели традиційними способами – розмежування держсектору та бізнесу, прозорість роботи держорганів, незалежні ЗМІ. Нова Зеландія раніше за всіх стала застосовувати в себе оплату праці за результатами для держслужбовців вищої та середньої ланки.

Дотримуватися високих моральних принципів чиновникам допомагають ЗМІ, які регулярно оприлюднюють акти чиновницького каяття у вигляді повернення привласнених грошових коштів до казни. Наприклад, у 2010 році газета Nzherald.co.nz писала: «Д. О'коннор – $ 6,66 (повернув), $ 75 (особисті витрати, повернув); П. Хороміа – $ 82,5 (алкоголь на вечері, повернув через 10 днів), $ 330 (частина різдвяної вечері, повернув ближче до весни)».

Хвилинка конфузу: Серйозних корупційних скандалів тут не трапляється. Найгучніший стався років шість тому, коли міністр сільського господарства за рахунок бюджету замовила в ресторані на діловій зустрічі дві пляшки білого вина вартістю в $110. Два тижні вся країна стояла на вухах.

Після того, як вибухнув “панамський скандал», податківці Нової Зеландії в числі перших почали розслідування відносно клієнтів Mossack Fonseca.


Новозеландская газета Mossack Fonseca

Новозеландська газета Nzherald.co.nz в числі перших почала розслідування офшорного скандалу. Фото: Nzherald.co.nz


Урок 5. Нідерланди: Стимулюй, а не імітуй чесність

Вихідні дані: Ті самі Нідерланди, які у 80-ті були західноєвропейським плацдармом організованої злочинності, на початку 2000-х оновили антикорупційне законодавство, щоб захистити суспільство від впливу злочинного світу, а зараз не хочуть бачити Україну в ЄС у тому числі через високий рівень корупції. І в цьому їх можна зрозуміти: незважаючи на те, що в уявленні багатьох Голландія асоціюється з не надто високоморальними речами,такими як маріхуана та квартал червоних ліхтарів, чесність у цій країні – найбільш культивована чеснота чиновника.

Заодно це ще і найпривабливіша країна для ведення бізнесу в Європі і найбільш благополучна країна для дітей.

Як вони це роблять: Основний принцип національної антикорупційної політики – стимулювання чесності» (promotion of integrity). Integrity – це одночасно і репутація, і почуття власної гідності, і професійна честь. А посягання на це саме integrity розцінюється в нідерландському суспільстві як злочин, рівнозначний вбивству. Голландцеві легше розлучитися з грошима, майном або робочим місцем, ніж втратити чесне ім'я.

Звичайно ж, тут це працює тільки в сукупності з високим рівнем життя, справедливою оплатою праці та наявністю демократичних прав і свобод. Розслідування корупційних справ та покарання винних відбувається на трьох рівнях – всередині держорганізацій, у Службі громадського обвинувачення та в генпрокуратурі.

Винними в корупції завжди визнають обидві сторони – того, хто бере і того, хто дає хабар. А для порушення кримінальної справи достатньо одного факту прийняття подарунка або послуги. Тому, коли голландця запрошують на обід, він пам'ятає: ніколи не змушуй інших платити за себе, плати сам або нехай платить твоя організація.

Хвилинка конфузу: Бездоганна чесність – шлях непростий. Ось і міністр безпеки та юстиції Нідерландів Іво Опстелтен на ньому не встояв. У минулому році він подав у відставку через скандал навколо сумнівної угоди між прокуратурою і відомим наркодилером, досконалої 14 років тому. Опстелтен визнав, що раніше він надавав парламенту неправдиву інформацію про цю справу.


Ivo Opstelten

Колишній міністр безпеки та юстиції Нідерландів Іво Опстелтен зізнався, що надавав парламенту неправдиву інформацію про операції з наркодилером і подав у відставку


Урок №6. Норвегія: Фінансова оголеність – це не соромно, але неприємно

Вихідні дані: Норвегія теж вирішила піти шляхом бездоганної чесності, але розставила свої акценти. Це єдина у світі держава, де інформація про розмір зарплати та стан банківського рахунку кожного громадянина перебуває у вільному доступі на сайті місцевої податкової.

Як вони це роблять: Інформація про доходи і податки в цій країні ніколи не була таємницею, правда до 2002 року, щоб дізнатися розмір зарплатні сусіда чи знайомого, потрібно було звернутися з заявою в податкове управління, а з приходом до влади лібералів цю інформацію почали викладати в публічний доступ. Суспільство обурюється, намагаючись відстояти право на недоторканність особистого життя. Дослідження показали, що фінансова оголеність призвела до зростання злочинності та соціальної дискримінації. Але шосте місце в рейтингу доводить: боротися з корупцією це допомагає.

Хвилинка конфузу: Низький рівень сприйняття корупції в державі не означає, що високі моральні стандарти також бездоганно будуть застосовуватися і у взаєминах національного бізнесу з іншими країнами. Наприклад, Норвегія торік на цьому прокололася тричі. Телекомунікаційний холдинг Telenor прославився тим, що протягом декількох років практикував вихід на ринки Євразії і Пакистану через «данину». Топ-менеджери компанії Yara International, що виробляє добрива, давали хабара в Лівії. А норвезька військово-промислова група Kongsberg нечесно вирішувала свої питання в Румунії.


Telenor, как и другие крупные норвежские компании,

Telenor, як і деякі інші великі норвезькі компанії, за кордоном вирішує важливі для себе питання за допомогою хабарів


 
Урок №7. Швейцарія: Є досвід, який не можна повторити. Просто змирися

Вихідні дані: Сьоме місце в рейтингу займає країна, яка не страждає від проблем з внутрішньою корупцією, зате постійно має справу з міжнародною. І взагалі, Швейцарії належить дуже дивна роль в русі світових фінансових потоків. З одного боку, вона – найбільший офшорний центр, з іншого – світовий жандарм, якому раз по раз доводиться допомагати в розслідуванні чужих корупційних справ.

Як вони це роблять: Тому багато зусиль швейцарські законотворці витрачають на боротьбу з міжнародною корупцією і розслідування чужих корупційних справ. Це виглядає як вибачення за власний добробут, в силу якого Конфедерація стала настільки привабливою для фінансів зі всього світу, не завжди кристально чистих.

А ось боротьба з внутрішньою корупцією протікає мляво. Тому її незначний рівень можна пояснити скоріше високим рівнем життя і культури в країні, а також демократичними принципами, які практикуються.

Чиновники просто не звикли красти. Хоча в швейцарському кримінальному праві досі залишається багато прогалин, які дозволяють вишукати можливості за наявності бажання. Наприклад, тільки в 2014 році індивідуальну корупцію було переведено до категорії безумовних кримінальних діянь (до цього кримінальне переслідування починали лише після заяви потерпілого). Новий закон врешті-решт поширився і на керівників спортивних організацій, бізнес-структур та асоціацій. До цього їх могли звинуватити лише в недобросовісній конкуренції.


CEO банка Credit Suisse
CEO банку Credit Suisse Тіджан Тіам. Швейцарські банки також фігурують в офшорному скандалі


Хвилинка конфузу: При всьому цьому конфузи і тут трапляються постійно. Ось свіжий приклад. Низка банків країни, в тому числі найбільші UBS і Credit Suisse, фігурують у документах Mossack Fonseca у числі банків, які співпрацюють з офшорами.

Фотографія у заголовку: halfpoint / Depositphotos


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: