Провокація та теракт. Хто і навіщо обстріляв консульство Польщі у Луцьку

29 березня 2017, 14:21
Провокатори мали на меті розсварити Україну та Польщу, вважають співрозмовники НВ. Та додають: обравши для теракту Волинь, організатори обстрілів апелюють до трагічних подій минулого

Сьогодні вночі невідомі обстріляли генеральне консульство Польщі у Луцьку. Ймовірно, постріл був здійснений із гранатомета РПГ-26, повідомили у СБУ. Жертв та постраждалих немає, адже на момент інциденту в будівлі нікого не було. Місцеві жителі зазначають, що від вибуху на спрацювала сигналізація. Згодом на місці знайшли частини гранатомета.

Відео дня

На обстріл уже відреагували як українські, так і польські посадовці. Сам консул Республіки Польща у Луцьку Кшиштоф Савіцкі назвав нічні події терактом. Міністр закордонних справ Павло Клімкін висловив обурення та запевнив, що буде зроблено все необхідне, аби покарати винних, відреагував і президент України Петро Порошенко. Натомість, МЗС Польщі терміново викликало українського посла Андрія Дещицю – там заявили, що відправлять Україні ноту протесту.

В СБУ ж зазначили, що вбачають у обстрілі почерк Росії, «який видно здалеку». Кому насправді вигідно вчиняти таку провокацію та які наслідки це може потягти за собою, НВ розповідають дипломати, народні депутати та експерти-міжнародники.

Євген Магда, політичний експерт

Очевидно, що це тільки одна з провокацій, спрямований на погіршення польсько-українських відносин. Показово, що це відбулося одразу після завершення міжпарламентської асамблеї Польщі, України та Литви, де визначено чітку політичну позицію на курс стратегічного партнерства між нашими державами, тобто наповнення його реальним конкретним змістом.

Також показово виглядає місце – Луцьк, Волинь. Тобто це – постріл у минуле, який має розбурхати бажаючих заговорити про Волинь і про відповідні наслідки. (мається на увазі Волинська трагедія 1943-1944 років, коли мали місце масштабні етнічні чистки, - НВ).

Показовим є місце - Луцьк, Волинь

РФ добре усвідомлює, що є об’єктивна потреба зближення між Україною і Польщею, і що це може бути реалізоване. Для мене очевидно, що Росія формує гібридний трикутник відносин Польща-Україна-Росія, де сама РФ стоїть осторонь, намагаючись створити вектори для зіткнення між Україною та Польщею.

Богдан Яременко, дипломат, колишній генконсул України в Стамбулі

Це однозначно провокативні дії. З чийого боку провокація – це питання до СБУ, навіть не до поліції. Тому що це дійсно тероризм. Це не просто кримінал, а спроба завдати шкоди національній безпеці і національним інтересам України. Це підрив іміджу України, тому що Україна, як будь-яка держава відповідно до Віденської конвенції про дипломатичні відносини зобов'язана гарантувати безпеку і належні умови роботи для всіх іноземних представництв. Обстріл консульства – із розряду інцидентів, після яких двосторонні відносини можуть серйозно погіршитися.

Останнім часом наша русофобія є абсолютно безпредметною

Тепер питання – не стільки в тому, щоб влада відреагувала на це і засудила таку провокацію, але і в тому, аби знайшли та покарали винуватців, не важливо, хто вони – чи це рука Москви, чи якісь доморощені ідіоти. Я не хочу гадати, хто це був. Важливо, щоб правоохоронні органи показали публіці винуватців та запевнили, що вони покарані. Інакше за цим можуть послідувати дуже серйозні наслідки.

Щодо того, чи це справді була Росія: останнім часом наша русофобія є абсолютно безпредметною. Такі звинувачення треба доводити. Інакше все це перетворюється на пропаганду, яка з часом обернеться проти нас. Такі заяви не можна робити, допоки немає документальних свідчень. Не можна просто так когось звинувачувати. Це зручно – списати на Росію. А якщо раптом ні, що тоді? Виходить, що це була антиросійська провокація в Україні, і ми тим займаємось.

Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

Нічні події в Луцьку свідчать, що провокації виходять на новий, ще небезпечніший рівень. Адже цілилися не тільки в будинок польського консуляту, а і в польсько-українські стосунки. Використовуються такі ключові слова, як: «напад», «Волинь», «польський» - а це те, що нині почують в новинах наші західні сусіди. Й це може налякати не менше, ніж сам факт обстрілу.

Кому це могло би бути вигідно? Відповідь проста – Росії

Щодо питання, кому це могло би бути вигідно, відповідь проста – Росії. Про конкретні докази зможуть говорити правоохоронні органи. Мої припущення будуються на аналізі того кому це вигідно і на тому, що такі дії дуже нагадують типовий «чекістський» почерк. Гадаю, кожен, хто справді орієнтується в ситуації, може підтвердити, що ставлення українців до поляків загалом є дуже приязним. У нинішній війні ворог використовує інформаційні рамки іншої війни, тієї, що минула понад 70 років тому. Це впізнаваний почерк. Приклад тому – хоча би події у Одесі в травні 2014-го.

Ситуацію слід розглядати не як окремий випадок, а як системні спроби дестабілізувати відносини із західним сусідом та вплинути на сприйняття України на Заході.

Володимир Ар'єв, нардеп від БПП, голова Постійної делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи

Це теракт, за яким стоять російські спецслужби. Або ДРГ, або зроблено руками місцевих контрольованих осіб. І це піднімає питання жорсткого контролю над зброєю і запровадження жорсткіших антитерористичних заходів на контрольованих територіях.

Олександр Скіпальський, екс-заступник голови СБУ

Обстріл – результат того, що наш силовий блок не координується і не націлений на розуміння, що ми перебуваємо в стані війни, а країна-агресор завжди наноситиме нам дошкульні удари. Питання відносин України і Польщі є надзвичайно важливим і для нас, і для Польщі, і для Європи. Росія робитиме все, щоб дискредитувати, провокувати, вносити напруження. Це ще один випад, щоб створити картинку: пам’ятник руйнують, надписи роблять, а тепер вже й стріляють. Тут явно відчувається холодний подих з півночі.

Ми перебуваємо в стані війни, а країна-агресор завжди наноситиме нам дошкульні удари

Наші пінкертони повинні відволіктися від ушанування контрабанди та працювати.

Володимир Огризко, колишній міністр закордонних справ України

Тут не треба далеко ходити, все зрозуміло. Це провокативний акт, який має на меті загострити відносини між Україною і Польщею, не більше.

Треба дивитися в історію: коли Україна і Польща разом, тоді Росія не може реалізувати своїх цілей

Кому вигідно загострення українсько-польських відносин? Росії. Це очевидно, як божий день. Чому? Тому що треба дивитися в історію: коли Україна і Польща разом, тоді Росія не може реалізувати своїх цілей. Якщо вони розсварені, тоді ділять і Україну, і Польщу – по черзі. В цьому вся історія. Тому це – очевидний провокаційний акт, який має місце зараз тому, що наші правоохоронні органи мали би жорсткіше контролювати такі речі. Оскільки у нас російські спецслужби по Україні гуляють майже вільно, маємо такий результат.

Ганна Гопко, голова Комітету Верховної Ради України у закордонних справах

Це чергова провокація тих, хто прагне зірвати польсько-українське порозуміння, посварити наші народи. Не випадково ця подія збіглася в часі з успішним завершенням у Варшаві засідання Міжпарламентської асамблеї України, Литви та Польщі.

Правоохоронні органи мають зробити все можливе для якнайшвидшого розслідування злочину

Очевидно, що організатори цієї, як і попередніх провокацій, спрямованих на погіршення взаємин між Україною і Польщею, перебувають за межами України.

Є лише одна сторона, яка зробила провокації, тероризм і агресію ключовими інструментами зовнішньої політики. Це путінська Росія, яка ніяк не може змиритися з існуванням вільної України і вільної Польщі та міцним партнерством між нашими країнами.

Впевнена, що шиті білими нитками московські провокації приречені на провал і не зможуть зруйнувати дружні стосунки між Польщею та Україною.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X