Куди вигідно інвестувати в 2016 році

Куди вигідно інвестувати в 2016 році
Незважаючи на падіння ВВП та політичну нестабільність, гроші повинні працювати. У що інвестувати заощадження сьогодні?

У 2016 році зажевріла надія на економічне пожвавлення, а значить, шанси примножити і капіталізувати накопичення – високі. Дилема в тому, який інструмент для інвестування вибрати і наскільки високою буде плата за ризик по відношенню до прибутковості.

Несемо гроші в банк?

Банківська система, так чи інакше, залишається найбільш популярним, доступним і поширеним способом інвестування. Умови депозитних продуктів прості і зрозумілі, а прибутковість вкладів прогнозована в короткостроковій перспективі. Головне обрати банк, який запропонує оптимальне співвідношення надійності і процентної ставки, а також умови поповнення вкладу та отримання грошей (але не варто забувати, що ще з літа вступили в силу нові вимоги щодо обмеження дострокового зняття коштів з депозитних рахунків).

Переваги депозитів очевидні: мінімальний поріг вкладення, стабільний дохід, легкий доступ до засобів (якщо договір не передбачає інше). Ну і, звичайно ж, гарантії з боку держави, яка компенсує вкладникові до 200 тис. грн у разі банкрутства банку. Плюс до всього банки дають захист від девальвації та інфляції з допомогою мультивалютних вкладів, які дозволяють сформувати власний портфель депозитів у різних валютах.

З іншого боку, практика існує, і вона відрізняється від теорії: часом банки не відрізняються високою надійністю, що яскраво продемонструвала ретроспектива 2014-2015 років. За цей період банківський ринок покинуло кілька десятків гравців. Гарантія держави, про яку було сказано вище, скута рамками, що явно не влаштує клієнтів, які прагнуть розмістити в банку суми, що значно перевищують 200 тис. грн. Сюди ж додаються валютні обмеження Національного банку, який постійно посилює свою політику щодо обігу іноземних валют в Україні. А також невигідні умови дострокового розірвання вкладів, через що інвестор втрачає практично весь отриманий дохід. Не варто забувати і про оподаткування доходу, який отриманий завдяки депозиту. Їм, на жаль, теж доведеться ділитися з державою.

Однак, при найближчому розгляді, саме депозит є на сьогодні найпростішим і при цьому прибутковим способом вкладення. Щоб переконатися в цьому, достатньо звернути увагу на український індекс ставок за вкладами фізосіб, який публікує Національний банк. Так, станом на кінець 2015 року депозити в гривні приносять від 19,7 до 21,2%, в доларах – 7,2-7,8%, а в євро – 6,3-6,9% дохідності за рік. Враховуючи, що вже в 2016 році темпи інфляції знизяться, згідно з прогнозами до 12%, чистий заробіток від банківського вкладу може скласти до 9-10% на рік. І це зовсім не мало.

Особливо обережні вкладники можуть звернути увагу на private banking в іноземних банках, що дозволяє сформувати свій особистий портфель з оптимальним співвідношенням «прибутковість-ризик». Про депозити, щоправда, мова не йде, так як зарубіжні банки пропонують ставку, дуже близьку до нуля. Скоріше це набір фінансових інструментів, що дозволяють примножити капітал, а також захистити його від пильної уваги податкових та інших контролюючих органів.

Адже, незважаючи на численні скандали навколо банків Європи і США, а також спроби європейських урядів добитися розкриття великих обсягів інформації фінустановами, традиція банківської таємниці все ще сильна. І вкладникам, що вибрали банк десь в Швейцарії, Австрії, Німеччини або Кіпрі, конфіденційність гарантована.

 

 Довіряємось золоту

«Тиха гавань», «запорука спокою» – саме так називають золото та інші дорогоцінні метали у всьому світі. Цей спосіб збереження та примноження капіталу має набагато більшу історію, ніж вся банківська система разом узята. До того ж золото – це підкріплений реальним активом інструмент, який крім всього іншого, володіє дуже високою ліквідністю. Причому інвестори мають чимало варіантів операцій, які можна здійснювати з дорогоцінними металами. Наприклад, приховати рахунок у банку, купивши деяку кількість золота, яка на цей рахунок зараховується. А згодом на нього «набігають» відсотки, що збільшує розмір підсумкового прибутку.

Ще один варіант – придбати безпосередньо злиток. Але проблема в тому, що в даному випадку спред (різниця між курсом покупки і продажу) високий. І для того, щоб цей злиток потім вигідно продати, потрібно, щоб курс золота, наприклад, виріс мінімум на 15-20%. Також потрібно врахувати, що при покупці доведеться платити ПДВ, а при його продажу банку – проводити експертизу.

Найекзотичніший спосіб вкладення в дорогоцінні метали – придбання монет, антикварних і ювелірних виробів. У цьому випадку можна обзавестися активом, наділеним в предмет мистецтва, досить дешево, а потім перепродати в рази дорожче якомусь завзятому колекціонерові. Але, проблема в тому, що організованого ринку для подібного роду операцій в Україні не існує. Крім того, велика небезпека нарватися на підробку, і віддати великі гроші не за цей злиток, а за пустушку невідомого походження.

І все ж благородний метал, як і раніше привабливий. Справа в тому, що за останні кілька років він неабияк просів в ціні, опустившись з пікових значень більш 1.800 дол/тр ун, які були зафіксовані влітку 2011 року, до відміток нижче 1.100 дол/тр ун до кінця грудня 2015 року. Причому провідні аналітики з різних країн впевнені, що на тлі нестабільності на сировинних ринках золото має хороші перспективи для зростання. Навіть якщо не в 2016-2017 роках, то в більш довгостроковому горизонті інвестори залишаться у виграші. А враховуючи, що в Україні «довгі» інструменти, по суті, не працюють (страхування життя можна вважати таким з великою натяжкою у зв'язку з низькою захищеністю грошей страхувальників), золото є майже безпрограшним варіантом, але тільки якщо мова йде про вкладення терміном на 10-20 років і більше.

Осідаємо в нерухомості

Багато інвесторів схиляються до того, що найбезпечніший та найнадійніший шлях збереження грошей – купівля нерухомості і землі. Аргумент такий, що житло повільно, але впевнено дорожчає, а земля і зовсім вічний актив. Причому, не обов'язково зациклюватися на нерухомості в межах України, цілком можна стати власником квартири або будинку десь в Західній Європі. Але проблема в тому, що для таких операцій потрібні чималі суми. А при покупці закордонних «квадратних метрів» – окрема ліцензія Національного банку. Також не потрібно забувати, що в Україні досі діє мораторій на купівлю-продаж землі, тому практично всі операції з нею можуть вважатися недійсними.

До того ж ринок житлової або комерційної нерухомості вкрай непередбачуваний і залежить від ситуації з валютним курсом, споживчого попиту, державного регулювання тарифів на житлово-комунальні послуги. Тому якщо і вкладати гроші - то в житло, що будується, яке має більш доступні для огляду перспективи для цінового зростання, ніж «вторинна» нерухомість, яка, навпаки, повільно, але вірно втрачає у вартості. Разом з тим, вкладення в нерухомість – не найгірший варіант, особливо при наявності валютних заощаджень.

Наприклад, якщо згадати ціни на рубежі 2007-2008 років, то в Києві однокімнатну квартиру в споруджуваному будинку знайти дешевше, ніж за $60-80 тис., було неможливо. Сьогодні рубіж «входу» в первинку значно, часом у рази нижче, і навіть в столиці або її околицях володарем нової квартири можна стати, маючи в кишені від $15-20 тис. При цьому краще всього, коли придбаний об'єкт протягом 1-2 років буде введено в експлуатацію і зданий в оренду. Це дозволить отримувати щомісячний додатковий дохід і протягом 8-10 років повністю повернути інвестовані в квартиру або офіс кошти.

Крім того первинний ринок тисне на вторинну нерухомість, і від цього виграють покупці, які цілком успішно виторговують у господарів квартир, що продаються, до 20-30% від спочатку заявленої вартості. А враховуючи, що операцій з продажу квадратних метрів всі так само небагато, інвестор має відмінну можливість диктувати свої правила.

Покладаємося на акції

Фондовий ринок сьогодні – доля ентузіастів, а також інвесторів, які не бояться ризикувати. Та й обороти українських бірж такі, що навіть спекулювати з цінними паперами складно. Інвестиційні фонди – також в аутсайдерах, оскільки багато з них досі борються з відтоком інвесторів і намагаються не те щоб заробляти, а хоча б утриматися на плаву.

Але є і хороша новина: з оздоровленням економіки фондовий ринок теж чекає позитивна динаміка. Ця закономірність вже не раз підтверджувалася багатьма країнами, оскільки економічне зростання нерозривно пов'язане з припливом інвестицій, які, у свою чергу, в тому або іншому обсязі потрапляють на біржі, «розігріваючи» їх. Так і Україна в 2009 році продемонструвала, що її ринок здатний йти врозріз з макроекономічними тенденціями. Так, на тлі падіння ВВП більш ніж на 15%, індекси вітчизняних бірж злетіли майже на 100%, а акції деяких емітентів за цей же період подорожчали в 2-3 рази.

Крім усього іншого, багато українських підприємств недооцінені. Насамперед, підприємства енергетичної, машинобудівної галузей, сільського господарства, видобувні компанії. А це означає, що як тільки динаміка ВВП вийде на позитивну пряму, їхні акції будуть стрімко зростати в ціні. За деякими оцінками – на 80-150%. Тому ті інвестори, які не побояться витратити частину капіталу на придбання акцій, облігацій чи вкласти в інвестиційний фонд, вже завтра отримають непогану перевагу перед іншими і можливість заробити. Адже, як відомо, якщо купувати на дні, шанси на прибуток набагато вище, ніж у тих, хто скуповує цінні папери на піку.

Збудовуємо бізнес

Досить молодий і ще не дуже популярний в Україні, але дуже багатообіцяючий шлях для інвесторів – проектне фінансування та участь у бізнес-проектах, стартапах.

За відсутності нормального кредитування, що дуже багато підприємців, а також середні і великі компанії, перебувають у пошуку альтернативних джерел. У тому числі приватного, «ангельського» капіталу. Це стосується електронної комерції та IT-сектора, і АПК, і сфери послуг. Звичайно, ризик втрати грошей у даному випадку чималий. За статистикою, зі 100 проінвестованих проектів, дійсно успішними стають 20. Але особливість у тому, що прибуток навіть від одного «який вистрілив» стартапу може з лишком перекрити втрати у всіх інших.

А Україна, до речі, за останні роки стала одним з найбільших одержувачів інвестицій в IT в східному і центральному регіоні. Наприклад, за 2014 рік було проведено близько 60 угод з українськими стартапами, які отримали 22 млн доларів інвестицій. І за підсумками 2015 року ця сума буде набагато більше, оскільки деякі компанії з України отримали величезний навіть за мірками технологічно розвинених країн капітал. Так, тільки один стартап Looksery, який являє собою додаток для модифікації зовнішності на фото або відео, отримав 150 млн доларів від всесвітньо відомого проекту Snapchat. Ще однією гучною подією минулого року стала операція з придбання частки інвестиційним фондом Horizon Capital в найбільшому українському інтернет-магазині Rozetka.ua

В цілому ж українська інтелектуально-технологічна галузь вийшла на третє місце по експортному потенціалу після сільського господарства і металургії з показником 2,4 млрд дол. Вона показала 10% зростання у доларовому еквіваленті на тлі падаючої економіки країни. І це ще не межа.

Тим не менш, інвестору на хвилі оптимістичних прогнозів все одно потрібно зберігати тверезий розум і проводити ретельний відбір ідей, які будуть гідні фінансових вливань, оцінюючи не тільки сам проект у відриві від зовнішнього середовища, але і макроекономічну кон'юнктуру, але також і нішу, яку він займає, конкурентів, загрози і виклики. Такий скрупульозний підхід допоможе відсіяти потенційно збиткові і провальні стартапи, і вкласти свій капітал з імовірністю отримання максимально високої маржі в найкоротші терміни.

Ульянова Наталія — СЕО юридичної фірми ICF Legal Service


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: