Євросоюз знайшов управу на Газпром

Євросоюз знайшов управу на Газпром
Найближчим часом ЄС планує різко наростити поставки скрапленого газу з Ірану

Схоже, у Газпрому з'явилися проблеми на лише на українському ринку, де його оштрафував Антимонопольний комітет, але і в Європі. Так в опублікованому The Wall Street Journal інтерв'ю директор National Iranian Gas Export Аліреза Камелі заявив, що його країна відновлює роботу над проектом Iran LNG – терміналу який дозволяє поставляє в Євросоюз до 30 млрд куб м газу в рік.

Термінал був готовий на 40% до введення міжнародних санкцій в 2012 році. Як зазначив Камелі, щоб завершити проект, потрібно від трьох до чотирьох років. Також протягом наступних двох років передбачається будівництво газопроводу в Оман, де вже є потужності для зріджуванню газу.

Він також розповів про переговори з європейськими партнерами по будівництву плавальних терміналів для скраплення іранського газу. Так грецька нафтова компанія Hellenic Petroleum і іранська державна нафтова компанія NIOC вже підписали довгострокову угоду про постачання іранської нафти.

Нагадаємо, що Росія постачає в Європу близько 160 млрд куб м газу, а в рік. Таким чином Іран може позбавити Газпром п'ятої частини всіх його продажів.

Нова стратегія

Раніше Єврокомісія підготувала проект стратегії з СПГ і газових сховищ, його публікація призначена на 10 лютого разом із пакетом змін до законодавства. Як зазначається у стратегії, значне зростання пропозиції СПГ на світовому ринку в найближчі роки (ЄК оцінює його до 50%), і, як очікується, нижчі ціни являють собою важливу можливість для ЄС, особливо з точки зору безпеки постачання". При цьому східні члени ЄС не мають доступу до СПГ, "серйозно залежать від єдиного постачальника, тобто Росії, та вразливі до перебоїв у постачанні". Таким чином, своєю головною метою ЄК вбачає розвиток інфраструктури — приймальних терміналів СПГ і газопроводів — щоб кожна країна ЄС мала прямий доступ до СПГ, або опосередковано через доступ до газових хабів, на ціну яких впливають постачання СПГ.

Газові сховища, на думку ЄК, повинні допомогти утримувати баланс при збільшенні постачання СПГ в Європу, щоб доставка регазіфікованого газу вглиб континенту стала технічно і економічно можливою. Брюссель пропонує місцевим регуляторам переглянути низку винятків з Третього енергопакету (були дані багатьом СПГ-терміналам), щоб збільшити їх завантаження.

Зараз рівень завантаження приймальних терміналів СПГ в Європі становить близько 30%, що призводить до втрати інвестицій, але в стратегії ЄК ця проблема не порушується.

Європейський газовий бізнес турбує скорочення різниці між зимовими і літніми цінами на газ, що робить непривабливими інвестиції в нові підземні сховища: дешевше вибрати взимку додатковий обсяг за довгостроковими контрактами, в тому числі з Газпромом, ніж закачувати влітку газ в ПСГ півроку і платити за його зберігання. Великі європейські газові компанії пропонували прийняти якусь програму стимулювання будівництва ПСГ, у тому числі для цілей енергобезпеки, однак цього питання стратегії у ЄК також не торкнуться. Вирішити проблему з ПСГ могла б допомогти Україна, яка має наймісткіші сховища в Європі, зазначає президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар. Але для цього, за його словами, необхідно реалізувати проект із створення в країні газового хаба в країні який досі не зрушився з мертвої точки.

Голова альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик зазначає, що спроби Європи почати постачання скрапленого газу з різних джерел зовсім не обов'язково означають моментальне зниження ціни на газ. Так вартість пального який поставляє Норвегія на СПГ в Клайпеді зараз вища, ніж ціна російського газу. "Але знизити ціни російського палива вдалося тільки після того, як термінал було запущено. Це говорить про те, наскільки конкуренція добре впливає на ціни. В Євросоюзі розуміють це і роблять максимум для зниження російського впливу на ринок природного газу", -- зазначає Боровик. На його думку, Україні теж важливо піти у цьому напрямку і побудувати термінал з прийому зрідженого газу, це значно полегшить переговори з Росією щодо ціни газу в майбутньому.

Нескінченні неприємності

Крім Ірану, на світовий ринок скрапленого газу вийшла і США. В кінці січня на терміналі Sabine Pass на узбережжі Мексиканської затоки почалося завантаження танкера Energy Atlantic скрапленим газом. Хоча США вже понад 40 років веде експорт СПГ з невеликого заводу на Алясці, танкер стане першти в історії експортним постачанням американського газу з основної території країни. Відправлення судна започаткувало реальну участь США в боротьбі за ринки газу поза межами північноамериканського континенту. За даними Platts, танкер піде в портфель BG Group (знаходиться в процесі злиття з Shell), пункт призначення поки невідомий, але, найімовірніше, ним стане Європа або Латинська Америка. Після старту сланцевого буму в США інвестори заявили про намір побудувати кілька десятків терміналів із експорту СПГ.

Євросоюз також включив для боротьби з Газпромом адміністративний ресурс. За новими поправками до законодавства всі міжурядові угоди з енергетики повинні узгоджуватися з Єврокомісією до їх підписання, а всі неєвропейські постачальники газу — повідомляти регулятору про параметри довгострокових контрактів

Але ключове положення документа в тому, що ЄК зможе отримати доступ не лише до нецінової інформації, але і до всього контракту цілком. Якщо він, на думку місцевого регулятора або ЄК, "може зашкодити безпеці постачань", Брюссель має право попросити такий контракт (а також всі додатки до нього) у покупця газу для оцінки впливу на безпеку

Таким чином, Брюссель може отримати офіційний доступ до цін та індивідуальних для кожної країни формул "Газпрому" — в 2011 році, на початку європейського антимонопольного розслідування відносно компанії, для цього знадобилися раптові обшуки в європейських офісах. Маючи доступ до цін Газпрому Євросоюзу набагато простіше буде розраховувати економічну доцільність реалізації проектів з будівництва нових СПГ, зауважує Гончар.

 


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: