Греція проголосувала за поглиблення кризи

0 коментувати
Алексіс Ціпрас (ліворуч) святкує перемогу

Алексіс Ціпрас (ліворуч) святкує перемогу

Популіст Алексіс Ціпрас буде змушений або піти на дефолт і вихід з єврозони, або на ще більшу жорсткість фінансової політики

Позачергові вибори в Греції вдруге поспіль виграла ліва партія «Сіріза» популіста Алексіса Ціпраса. У новому парламенті вони матимуть 145 з 300 мандатів у національному парламенті, тому майже напевно створять коаліцію з однієї з малих популістських партій.

Ніяких істотних змін розкладу сил в парламенті не відбулося. Бунт чверті депутатів «Сіріза» попереднього скликання закінчився нічим. Сформований ними блок «Народна єдність», який виступав категорично проти угоди про рефінансування грецького боргу на умовах європейських кредиторів, не подолав тривідсотковий бар'єр, залишившись за бортом.

Друге місце, як і минулого разу, зайняли консерватори з партії «Нова демократія», а фашисти з «Золотого світанку» опинилися на третьому місці. Ще чотири партії (одна ліва, дві центристські і одна права) сформували невеликі фракції,які чисельністю не перевищують 20 осіб.

Майже всі коментатори відзначають, що на серйозні зміни у політиці грецького уряду чекати не варто, оскільки новий склад парламенту майже дослівно повторює старий. Можливо, саме ця обставина викликала рекордну пасивність виборців: на дільниці прийшло трохи більше 56 відсотків, хоча в минулі роки явка досягала і 80 відсотків.


На участки пришло рекордно малое число избирателей

На дільниці прийшла рекордно мала кількість виборців


Колишній співробітник посольства США в Греції Джон Бейді Кіслінг, який після відставки залишився жити в Афінах, пояснює атмосферу байдужості та приреченості тим, що «люди не вірять політикам загалом» чекаючи на рішення, не пов'язане з виборами, простіше кажучи – революцію. За його словами, в нинішній Греції старі політичні сили, які набрали сотні мільярдів кредитів, повністю себе дискредитували, а нові, що вже довели нездатність впоратися з кризою,  дедалі більше розчаровують публіку.

Куди як менш похмурий, але все ж песимістичний прогноз дає і оглядач DW Спірас Москову. Про бунти він нічого не говорить, але також зазначає, що новий Ціпрас навряд чи буде сильно відрізнятися від старого, який прагнув в будь-який спосіб зберегти патерналістський характер держави, до якого звикли греки. На це вказує те, що він почав коаліційні переговори з правими популістами.

Що ще гірше, після електоральної перемоги Ціпрасу доведеться змінити бадьорі гасла на реальні справи. А в цій сфері він загнав себе в глухий кут, з якого незрозуміло як вибиратися. З одного боку, він продовжував обіцяти виборцям «соціальну справедливість» і відмову від заходів жорсткої бюджетної економії. З іншого – він пообіцяв їм збереження Греції в єврозоні, що в обов'язковому порядку передбачає введення цих заходів. З одного боку, він погрожував зробити все, щоб зняти зі своєї країни гігантський борговий тягар. З іншого – погодився на умови ЄС щодо виділення Греції нових десятків мільярдів в нових кредитах, які пішли на погашення старих кредитів.

Швидше рано, ніж пізно прем'єр-міністру доведеться зробити все-таки зробити вибір: або він і надалі буде покірно виконувати волю кредиторів, ще сильніше затягуючи фінансовий зашморг на шиї грецької економіки, або піде на дефолт країни та її вихід з єврозони. І те, й інше передбачає ще більші неприємності для Греції і її населення, а також неминуче спричинить швидку електоральну смерть самого Ціпраса.


В условиях перманентного кризиса в Греции сфера политического пиара чувствует себя неплохо

В умовах перманентної кризи в Греції сфера політичного піару почуває себе непогано


В цьому не лише його вина. За словами Бейді Кіслінга, грецька політико-економічна система ударно корумпувалася десятиліттями і повністю втратила здатність до самовідновлення. Від виборів до виборів політики купували лояльність багатих, дозволяючи їм не платити податки, а лояльність бідних – великими програмами соціального захисту та допомоги, створюючи непотрібні, але дуже дорогі робочі місця в державному секторі. Оплачувалася ця пишність із щедрот іноземних кредитів. Зараз, коли прийшла пора сплачувати рахунки, з'ясувалося, що своїми привілеями не готові поступитися ні ті, ні інші. Причому політики, якщо вони хочуть залишитися при владі, повинні потурати цим бажанням виборців. Змінити становище в межах нинішньої системи просто неможливо.

У цьому сенсі дуже важлива рекордно низька явка. Ті 40 відсотків виборців, які на вибори не пішли, мабуть, це розуміють. І чекають. Якщо Ціпрас, як і в перший свій термін, продовжить вихляти з боку в бік, безуспішно намагаючись зробити приємне всім, то його шанси спокійно досидіти до наступних виборів будуть мінімальні.

Події можуть піти за ісландським сценарієм 2008-2009 років, коли в результаті масових народних виступів, викликаних фактичним банкрутством країни, чинний тоді уряд було зметено, а на його місце прийшов новий. Греки нітрохи не менш темпераментні, ніж ісландці, проблем у державних фінансах у них навіть більше, а терпіння стрімко добігає кінця.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: