Горе Ангели. У Німеччині пройде "референдум про довіру" Меркель

1 коментувати
Ангела Меркель намагається зберегти своє лідерство в ХДС

Ангела Меркель намагається зберегти своє лідерство в ХДС

Міграційна криза загрожує переобранню бундесканцлерін на четвертий термін

Райнланд-Пфальц, Саксонія-Ангальт і Баден-Вюртемберг – три німецькі землі, жителі яких 13 березня обиратимуть собі місцеву владу. Перше масштабне голосування з моменту початку гострої фази міграційної кризи в Німеччині та світі багато хто називає референдумом про довіру Ангелі Меркель і навіть "судним днем" для одного з найуспішніших політиків в історії країни.

Суть проблеми в тому, що поразка її партії – "Християнсько-демократичного союзу (ХДС) – може стати недобрим дзвінком напередодні федеральних виборів, призначених на 2017 рік. Якщо ХДС програє і через рік, то і Меркель перестане бути канцлером. Більш того, серйозна поразка на регіональних виборах її противникам всередині власної партії, спровокувавши в ній бунт і навіть переворот.

Цікаво і те, що серйозна перемога однопартійців Меркель у трьох згаданих землях не надто її втішить. Справа в тому, що вони, на відміну від свого лідера, виступають за відчутне посилення міграційної політики, запровадження квот для шукачів статусу біженця та закриття кордонів для тих, хто не буде відповідати жорстким критеріям. Простіше кажучи, перемога цих людей посилить опозиційне крило в ХДС, а не позиції прихильників канцлера.


Беженцы оценили расположение канцлера, а однопартийцы - нет

Біженці оцінили прихильність канцлера, а однопартійці - ні


Така ситуація склалася в результаті дивного політичного маневру, вчиненого Меркель минулого літа. Пообіцявши прийняти в своїй країні всіх біженців з Сирії, канцлер фактично пішла проти бажань свого електорату і своєї ж партії, які зазвичай виступають з помірно-правих позицій, не надто вітаючи відкриття німецьких кордонів.

Як наслідок для Меркель зараз важливо одночасно уникнути розгрому однопартійців, які опонують їй, щоб не викликати загального бунту незадоволених у партії, але і не дати їм перемогти надто впевнено, аби не дати приводу сказати критикам у ХДС, що народ підтримує саме їх, а зовсім не її.

Справа ускладнюється ще й тим, що для партії найбільш важлива зараз перемога християнських демократів Райнланд-Пфальца. У разі успіху вони припинять 25-літнє домінування соціал-демократів у цій землі. Однак проблема в тому, що очолює місцеве відділення ХДС Юлія Клекнер – 43-річна "висхідна зірка" партії. Ця жінка славиться своїм умінням знаходити спільну мову з союзниками та опонентами, вона вольова, спокійна, прагматична, не обтяжена сім'єю (у неї немає ні чоловіка, ні дітей) – ідеально працююча німецька політична машина, яка здобула популярність на федеральному рівні.

Клекнер намагається не демонструвати своїх амбіцій, але в Німеччині всім зрозуміло, що в разі чого саме вона стане заміною Меркель на чолі партії. Нинішня канцлер опинилася в ситуації, коли поразка ХДС в Райнланді призведе до питань про її лідерство та ефективність, а перемога виведе на нову висоту порівняно молодого, винятково розумного, обачного і енергійного (а тому – небезпечного) конкурента. У разі успіху на регіональному рівні Клекнер залишиться лише дочекатися, коли Меркель явно оступиться або зробить серйозну помилку, щоб відразу ж очолити переворот. Умови для цього готові вже зараз: через ставлення канцлера до проблеми біженців всередині власної партії повно невдоволених. Зараз від різких рухів зупиняє лише напрочуд міцне економічне становище країни, що багатіє, незважаючи на міграційні проблеми. Але якщо економіка почне демонструвати ознаки слабкості, пощади не буде.


В перспективе Клекнер может оттереть Меркель от управления партией и страной

У перспективі Клекнер може відтерти Меркель від керування партією і країною


Втім, справи у бундесканцлерін йдуть не жахливо. Хоча її рейтинг за останні місяці знизився з 60 відсотків до трохи більше 50, вона, як і раніше, найпопулярніший політик країни. І хоча її відповідь на міграційну кризу не влаштовує більше половини німців, економічні успіхи згладжують цей негативний ефект. Швидкого занепаду її політичної кар'єри очікувати не слід. За найбільш неприємних для неї умов це відбудеться в 2017 році, коли ХДС буде вирішувати, чи потрібен партії новий лідер перед федеральними виборами в Бундестаг. А таку можливість виключати не можна.

Справа в тому, що частина традиційно консервативних виборців прискореними темпами йде від ХДС в нову (їй всього три роки) партію – "Альтернатива для Німеччини" (АдН). Ця партія набагато правіше ХДС, її лідери виступають з відверто антиіммігрантських і антиісламських позицій, закликаючи геть закрити кордони для всіх шукачів статусу біженця, які прибувають до Німеччини без нормально оформлених віз. Масовий приплив мігрантів призвів до різкого зростання популярності партії, яку вважають "нерукопотисною" більшість німецьких політиків.

Зараз, згідно з опитуваннями, вони претендують на 10 відсотків голосів у Райнланді, на 13 – у Баден-Вюртемберзі та майже на 20 – у Саксонії, яка раніше входила до складу НДР. У колишні часи ці голоси з великою часткою ймовірності дісталися б ХДС, але невдоволення людей міграційною політикою Меркель завело їх у стан радикалів. І зовсім недобре для правлячої партії, що показники АдН від виборів до виборів зростають, вони "від'їдають" дедалі більше голосів у ХДС. Якщо до виборів 2017 року тенденція збережеться, то християнським демократам доведеться вирішувати: або міняти своє ставлення до проблеми біженців, замінюючи Меркель на ту ж Клекнер, або залишатися на колишніх позиціях, але ризикнути втратою більшості в Бундестазі і, відповідно, влади.

Німеччина, безперечно, напередодні найбільш важливих місцевих виборів у своїй новітній історії. Від їхніх підсумків значною мірою залежатиме не тільки подальший курс країни, але і майбутнє кар'єри Ангели Меркель. Головними маркерами можливих змін стануть результати її однопартійців (і Клекнер) у Райнланд-Пфальці, а також цифри підтримки АдН у всіх трьох землях. Крім того, серйозним зміцненням позицій Меркель став би успіх ХДС у Баден-Вюртемберзі, де в її партії є невеликий шанс відсунути від влади "Зелених", які  там укріпилися.

Німецькі регіональні вибори обіцяють стати не менш цікавими, ніж президентські у США.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: