Ґніт під Європу. Прихильники Путіна перемагають у Франції

14 коментувати
Марін ле Пен йде до отримання абсолютної влади в країні

Марін ле Пен йде до отримання абсолютної влади в країні

Національний Фронт Марін ле Пен посів перше місце на місцевих виборах

Минулої неділі у Франції відбувся перший тур виборів до місцевих органів влади, переконливу перемогу на яких здобула партія Національний фронт (НФ) під керівництвом Марін ле Пен. По країні її прихильники набрали майже 30 відсотків голосів, посівши перше місце в шести з 13 супер-регіонів континентальної частини країни. Більше того, у двох з них – на півночі і південному сході НФ отримав більше 40 відсотків, що дає йому прекрасні шанси на перемогу у другому турі.

Основні партії – конкуренти НФ – праві Республіканці і ліві Соціалісти – посіли друге і третє місця відповідно. Згідно з заголовком британської The Guardian, традиційні для Франції партії «посипалися». Соціалісти запропонували Республіканцям відкинути політичні розбіжності, щоб дати спільну відсіч НФ, однак праві відмовилися. Тоді ліві в односторонньому порядку стали знімати з виборів своїх кандидатів у тих місцях, де в Республіканців є шанси на перемогу у другому турі. Хоча і тут не обійшлося без скандалу: частина кандидатів від лівих відмовилася виконувати партійну директиву, тепер вони йдуть на другий тур як «незалежні».

Важке ураження традиційних партій і їхня нездатність домовитися при небезпеці кинуло місцеву політичну й інтелектуальну еліту в стан, близький до паніки. Заголовки головних французьких газет свідчили: «Шок» (Le Figaro), «НФ біля воріт» (Le Parisien), «Вони наближаються!» (Liberation) – ну і так далі, в тому ж дусі.

Європейські та світові лідери завмерли в заціпенінні. Жоден з провідних політиків ЄС не зумів знайти пристойних слів для опису своїх емоцій з приводу події. Ні про які привітання на адресу ле Пен, звичайно, не могло бути й мови, але й про можливу загибель французької республіки поки ніхто заїкатися не хоче. Всі з великим хвилюванням чекають, що буде далі.

І приводи для хвилювання є. Якщо НФ зуміє у другому турі отримати під свій контроль відразу кілька французьких регіонів з десятками мільйонів мешканців, це майже напевно призведе до подальшого посилення і зміцнення цієї партії, а також до остаточного виведення її з числа «маргінальних» у справжні політичні важковаговики. Після оголошення результатів першого туру Марін ле Пен назвала НФ «партією номер один у Франції». Нічого гірше за це місцева інтелектуально-політична тусовка і уявити собі не могла, це просто крах традиційного світоустрою, фундаментальної для Франції ідеї «свободи, рівності та братства», відверто зневаженої ідеологічними установками НФ.

Власне, саме ідеологічні установки партії Марін ле Пен і викликають такий жах у французького і європейського істеблішменту. Національний фронт є прямим нащадком рухів прихильників режиму Віші та колоніальних воєн. Він апелює до призабутих, але не зниклих ідей французької винятковості, нелюбові до сусідів і радикального націоналізму, які все ще живуть в душах багатьох громадян країни.

Підтримуючи і підживлюючи ці настрої, НФ вимагає «повного відновлення французької незалежності», тобто виходу з єврозони, шенгенської угоди та кардинального перегляду ролі своєї країни в Євросоюзі. Ле Пен і її прихильники вселяють своїм виборцям, що слабкі й безвольні президенти від Соціалістів і Республіканців за роки свого правління перетворили країну в васала Брюсселя і Берліна, що гордий французький дух задавлений європейською бюрократією і нав'язаними ззовні цінностями, внаслідок чого країна стрімко втрачає свою ідентичність, перетворюючись на болото без власних ідей, цілей та волі.

Реалізація європейської, а точніше, антиєвропейської платформи НФ стала б жахливим ударом по самій ідеї єдиної Європи. Євросоюз з останніх сил бореться навіть за невелику і далеку у всіх відносинах Грецію, відчуваючи в можливому її відходу загрозу своїй стабільності. Без Франції, що володіє значно більшою вагою і впливом, важко взагалі уявити собі виживання проекту «Євросоюз». У всякому разі, це було б вкрай непросто.

З ключовим для програми НФ поняттям «ідентичність» пов'язана ще одна стурбованість Європи. Ле Пен і її прихильники не приховують, що головною загрозою французькому характеру своєї країни вважають її ісламізацію. Вони мають намір ввести настільки жорсткі правила імміграції та суспільної поведінки для мусульман, що в ЄС їх партію прийнято називати «ультраправою» і навіть «ксенофобською». Франція – країна з найбільшим мусульманським населенням в Європі. Саме тому прихід до влади НФ привів би до зовсім непередбачуваних наслідків. По суті, можна було б говорити про відродження якщо не нацизму, то якоїсь полегшеної його форми – з усіма витікаючими наслідками.

Для Євросоюзу, де ультраправі партії стрімко набирають популярність в цілому ряді країн, успіх НФ став би дуже поганим і, можливо, заразливим прикладом. Тим більше, що сама ле Пен не раз заявляла, що буде всіма силами підтримувати антиєвропейських та антиісламських однодумців в інших країнах.

При цьому важливо відзначити, що сама вона, за численними свідченнями, отримувала допомогу (у тому числі матеріальну) від Кремля. Нинішнє російське керівництво з великим схваленням ставиться до ідеї розвалу Євросоюзу і появі на його місці набору ультраправих країн, з якими Володимир Путін «міг би домовитися». Почуття ці взаємні: лідер НФ неодноразово і з великою теплотою відгукувався про російського президента та його політику. До України у неї ніяких добрих почуттів немає.

В результаті під загрозою сповзання в якесь дуже нехороше місце виявилася не тільки сама Франція, не лише Євросоюз, а й європейські цінності – ідеали свободи, рівності і братерства, за іронією подаровані світу саме Парижем.

У місцевій та європейській пресі розгорнулася дискусія про те, що призвело до популярності НФ. Відповідей наводиться безліч: від глибокого почуття небезпеки, викликаного міграційною кризою і цілою низкою терактів, скоєних ісламістами в країні з великою мусульманською меншістю, до економічного застою і хронічно високого рівня безробіття, яке не опускається нижче 10 відсотків. НФ, звичайно, користується всіма цими проблемами для підвищення свого рейтингу, але головна причина його успіху може лежати ще глибше.

За словами відомої французької журналістки і колумніста Наталі Нугеред, проблеми почалися ще у 1980-х роках. Тоді в країні законсервувалася політично-соціальна структура. Вертикальні соціальні ліфти зламалися, економічні проблеми вирішувалися за рахунок запозичень. Еліти закостеніли і стали приділяти основний час охороні власного статусу, а не розвитку країни. «Зліт НФ – це, передусім, свідчення боягузтва французької еліти, яка вже десятиліттями не може зважитися на реформування національної моделі, щоб протистояти глобальним викликам мінливого світу», - вважає журналістка.

Партія Марін ле Пен, харчуючись кризою в економіці, страхами суспільства та безвіллям лідерів країни, переживає період стрімкого зростання. У порівнянні з попередніми місцевими виборами 2010 року НФ поліпшив свої результати втричі. А якщо французькі інтелектуали та правлячі кола як і раніше будуть жити у світі початку 1980-х років, то вже досить скоро будуть викинуті на смітник новим поколінням радикальних націоналістів, яким рефлексії сучасних філософів і політиків будуть нецікаві. Вибори президента Франції відбудуться в 2017 році.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: