Чотири міфи про Крим. Міф №2: Крим прогодує себе сам

Квітень 2015. Прем'єр РФ Дмитро Медведєв перевіряє, як цвітуть яблуні і груші на агропідприємстві під Сімферополем

Квітень 2015. Прем'єр РФ Дмитро Медведєв перевіряє, як цвітуть яблуні і груші на агропідприємстві під Сімферополем

Російська влада нав'язує інформпростору два міфи про продовольчу безпеку Криму: Крим завжди годував Україну і Крим без проблем прогодує себе і без України. Суха статистика, факти і логіка говорять про зворотне

Крим ніколи не був в змозі повністю забезпечувати себе продуктами. Навпаки – півострів завжди був дотаційним в плані продуктів. А з урахуванням сезонного припливу відпочивальників ця залежність збільшувалася в рази. До анексії більшу частину продовольства туди завозили з материкової України. Цей факт визнала навіть самопроголошена кримська влада. Сьогоднішній "голова" півострова Сергій Аксьонов під час Петербурзького міжнародного економічного форуму заявив, що ні по одній групі товарів півострів не в змозі повністю задовольнити себе.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Міф №1: успішний турсезон на півострові можливий і без українців

У ситуації, в якій опинився півострів після анексії, кримській владі доводиться викручуватися, щоб нагодувати мешканців. У зв'язку з цим було вирішено завозити продукти харчування з різних регіонів Росії. Але їхня вартість для кримчан зросла в рази. Для порівняння – навіть у найпівнічніших куточках РФ ціни на овочі, м'ясо та імпортні продукти дешевші, ніж сьогодні в Криму. Наприклад, кілограм персиків на півострові коштує в 2,5 рази дорожче, ніж у Києві на найдорожчому Бессарабському ринку.

Ситуація сумна ще й тому, що ось вже майже два роки Північно-Кримський канал – головне джерело зрошення місцевих сільсько-господарських територій – простоює без води. Таким чином, 1,5 млн кримчан позбавлені можливості, як раніше, займатися сільським господарством, у тому числі і підсобним. А це втрати не тільки робочих місць, але й мільярдні збитки для всього півострова. Всі ці фактори призвели до порушення балансів продовольчої безпеки Криму.

Через відсутність води найбільше постраждали рисівники і тваринники. Раніше тільки рисові чеки займали 30 тис. га землі, а це 3 млрд грн виручки на рік і робочі місця для 20 тисяч сімей. Без достатнього об'єму води рис у цьому році взагалі не сіяли.

Так, кримчани не залишилися без перлового зерна. За іронією долі його вирішили завозити від раніше головного кримського рисового конкурента – з Кубані. При цьому на розвиток кубанського рисівництва РФ виділила додаткові кошти. Чи за це голосували на референдумі жителі кримських степів, які були квітучими лише завдяки дніпровській воді – питання відкрите.

У тваринників ситуація ще гірша. Немає води – немає кормів – а це зникнення цілої галузі. Овочеві та плодово-ягідні господарства теж готуються до нищівнго занепаду без системи зрошення. Та ж картина і з зерновими культурами.

У цьому сенсі Крим від анексії більше втратив, ніж надбав, і продовжує рухатися в напрямку продовольчої кризи.

Але наскільки в результаті анексії Криму у цьому ж ракурсі постраждала материкова Україна? Щоб розібратися в цьому питанні, потрібно звернутися до цифр.

Найбільш відчутно Крим забезпечував Україну продуктами виробництва вовни – 30,3%, виноградом – 23,7% і плодами/ягодами – 5,7%. Якщо оцінювати в структурі земельних ресурсів країни, то загальна площа виноградників Криму складає 32,5 % від їх загальної площі по Україні. Загальна ж площа садів складає всього 6% від загальної площі садів і ягідників по Україні. В цілому із забезпеченням України продуктами перерахованих вище галузей справляються Херсонська, Одеська та Миколаївська області.

Що стосується зерна, то кримські господарства виробляли його в середньому 2,7% в рік від загального українського врожаю. Без дніпровської води Крим у цьому секторі щороку втрачає близько $400 млн. Для України частка кримського зерна – крапля в морі.

З початку 2016 року повноцінно запрацює режим зони вільної торгівлі Україна – ЄС. З цього момент введені Росією санкції, що забороняють суб'єктам федерації, до яких відноситься (на думку Росії) тепер і Крим, не зможуть отримувати українські товари точно так само, як і товари з країн ЄС. Вже цієї зими це може спровокувати в Криму дефіцит продовольства і стрибок цін, що позначиться на рівні життя ошуканих путінською пропагандою кримчан.

Єдине, від чого постраждали і материкова Україна, і півострів – це повне призупинення системи перевалки зерна. У Криму перебувають 22 зернових елеватора і три портові термінали, які здійснювали перевалку українського материкового зерна. Можна лише уявити обсяг втрат від недоотриманих доходів від перевалки, і як наслідок – скорочення робочих місць для місцевого населення.

Можна плакати або сміятися над недолугою міфотворчістю путінської влади. Але в питаннях продовольства анексія Криму внесла дискомфорт для українського споживача лише в частині втрати кримського вина, фруктів, винограду. А продбезпека Криму дала серйозну тріщину і стала реальною загрозою для півострова, причому в перспективі вже найближчих місяців.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: