Чому подорожчали продукти харчування

Девальвація національної валюти призвела до подорожчання навіть тих продуктів харчування, які виробляються всередині країни
latifundist.com

Девальвація національної валюти призвела до подорожчання навіть тих продуктів харчування, які виробляються всередині країни

Всупереч поширеній думці про те, що в Україні дешево виробляти продукти харчування, їх собівартість зростає слідом за інфляцією.

За даними Державної служби статистики України, витрати на виробництво сільськогосподарської продукції в 2015 році зросли в півтора рази (50,9%) порівняно з 2014 роком.

На думку аналітика ІК Dragon Capital Наталії Шпиготскої, настільки значне збільшення видаткової частини пов'язано з девальвацією гривні, а також з збільшенням заробітної плати, витрат на комунальні послуги і ставок податку на землю за рахунок індексації.

За її словами, якщо розглядати окремо рослинництво, практично половина витрат пов'язана з імпортною складовою, тобто витрати на придбання насіння, засобів захисту, добрив. Основним компонентом витрат у тваринництві є корми, в тому числі зерно. Ціни на нього прив'язані до долара.

На думку президента Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) Алекса Ліссітси, близько 70% собівартості аграрної продукції – це імпортні складові і кожне падіння гривні призводить до її зростання.

В результаті за словами директора Української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка продукти харчування подорожчали навіть усередині країни. Так, індекс інфляції в 2015 році склав 45%. Скажімо, соняшникова олія подорожчала на 35%, м'ясо – на 40%, а крупи та овочі – на рекордні 70-100%.

Дорощенко вважає, що в 2016 році сільгосппродукція також буде рости в ціні. Це пов'язано з тим, що великі агрохолдинги мають кредити в іноземній валюті, відповідно для них велику роль у ціноутворенні відіграє девальвація національної валюти; на невеликих виробниках істотно відіб'ється саме рівень інфляції, так як імпортна складова у них незначна.

Дорошенко не погоджується з заявленим урядом індексом інфляції на рівні 12%. За його оцінкою, навіть якщо не буде подальшої дестабілізації, інфляція становитиме не менше 25%. В гіршому випадку вона може становити 35%.

Алекс Ліссітса прогнозує девальвацію національної валюти в 2016 році на рівні 15-20%, що позначиться на собівартості сільськогосподарської продукції, і відповідно, на кінцевій ціні для споживача.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: