Президентські подарунки  - фото

Президентські подарунки

22 листопада 2018, 11:16

Часто переймаюся питанням: що найгірше в підході Дональда Трампа до зовнішньої політики? Його аморальність або той факт, що американський президент — бовдур?

Часто переймаюся питанням: що найгірше в підході Дональда Трампа до зовнішньої політики? Його аморальність або той факт, що американський президент — бовдур?

Реклама

Томас Фрідман, американський
журналіст, триразовий лауреат
Пулітцерівської премії

С ама комбінація жахлива: аморальний президент-бовдур. Він продає наші цінності (що вже погано) і водночас нічого не просить натомість.

Трамп показав себе жорстким, досвідченим ділком, який швидко виставив усіх лідерів дурнями. Світ виходить на вулиці: "Гей, хлопці, вишиковуйтесь у ряд! Подарунки від Трампа! Просто скажіть йому, що ви воюватимете з Іраном або "братами-мусульманами" або що ви дружите з американським бізнесменом Шелдоном Адельсоном, і ви отримаєте подарунки!"

Минулого травня Ізраїль заздалегідь святкував Хануку, оскільки Трамп переніс американське посольство з Тель-Авіва до Єрусалиму — мрія кожного ізраїльського прем'єра, — до того ж безоплатно! Трамп міг би прийти в гості до Беньяміна Нетаньягу і сказати: "Бібі, у мене до тебе справа. Я збираюся втілити твою мрію і перенести посольство. А натомість ти блокуєш всі поселення на західному березі річки Йордан". Потім Трамп міг би звернутися до палестинців: "Вам це не сподобається. Я переношу американське посольство до Єрусалиму. Але я вам дам те, що не пропонував жоден президент Америки, — заморозку ізраїльських поселень за межами їхньої території".

Замість цього Трамп переніс посольство задарма. Добре, я не маю такого казати. Він отримав мільйони доларів дотацій для Республіканської партії від Шелдона Адельсона, який лобіював цей хід, а також бурхливі оплески від євангелістів. Це Трамп отримав щось натомість, тоді як США — нічого.

Зараз же Різдво настане раніше для кронпринца Саудівської Аравії Мухаммеда ібн Салмана, який отримав у подарунок можливість уникнути в'язниці. Йдеться про вбивство саудівського журналіста Джамаля Хашукджі на території консульства Саудівської Аравії в Стамбулі.

Саудівці стверджують, що це була неконтрольована операція. Увага: в історії Саудівської Аравії ніколи не було неконтрольованих операцій за участю найближчого кола лідера. Це неможливо. Там абсолютна монархія. Це був наказ зверху.

Трамп отримав щось натомість, США — нічого

Але оскільки ніхто не може довести, що Мухаммед ібн Салман замовив вбивство, Трамп вирішив спасувати кронпринцові, як раніше вже пасував президенту РФ Володимиру Путіну — ще одному адресатові подарунків. Коли розвідка США заявила, що Путін втручався в американські вибори 2016-го року, Трамп сказав, мовляв Путін запевнив його, що нічого такого не робив. Путінський режим відбувся легким переляком — декількома санкціями.

Що ж отримали американці та решта світу? Нічого, крім лекції Трампа про те, чому потрібно підтримувати зв'язок із РФ. Хоча, знову ж таки, особисто Трамп міг і отримати щось. Можливо, мовчання Кремля про прибутки Трампа або інші його авантюри?

Трамп міг би сказати Мухаммеду ібн Салману: "Я знаю, що це через тебе. Тож ти не отримаєш жодних поблажок. І от що ти зробиш..." Але ні. Трамп дав можливість МБС ухилитися від причетності до вбивства Хашукджі через обіцянку майбутніх збройових закупівель: "Королівство погодилося виділити $450 млрд на США", — сказав Трамп.

Це, ймовірно, найгрубіший відступ від американських принципів у історії всіх президентів США, особливо якщо ви розумієте, що саудівці навряд чи витратять навіть невелику частину цих грошей, і це невигідно ні для кого.

Повторю слова Каріма Саджадпура, експерта з Близького Сходу в Фонді Карнегі: "Подейкують, що Близький Схід — це вибір для США між добрими союзниками на кшталт Саудівської Аравії та поганими противниками на зразок Ірану. Але насправді ми обираємо між поганими союзниками і поганими противниками".

Іран, як і Саудівська Аравія вчиняють жахливо — просто різними способами і в різних місцях. Хоча більшість експертів і дають Ірану поблажку в останні місяці, оскільки він проти Трампа і проти Ізраїлю, водночас як Саудівська Аравія за Трампа і мовчки погоджується з Ізраїлем.

Чи знали ви, що 2 жовтня, у день вбивства Хашукджі, BBC повідомило: "Влада Франції каже, що Міністерство розвідки Ірану планувало бомбардування мітингу іранських опозиційних груп у Парижі в червні. У відповідь французький уряд заявив, що заморожує активи двох високопоставлених представників Ірану"?

Замість того, щоб обирати між поганими союзниками і поганими ворогами, час працювати над інтересами безпеки країни, фінансовими інтересами і моральними інтересами — запустити Мангеттенський проект, наприклад, щоб США відмовилися від нафти до 2025 року.

Саме американська залежність від нафти сприяє таким жахливим діям на Близькому Сході і змушує шукати інші сторони підлого вбивства. І саме через нафту ми приходимо до думки, що це нормально — закликати до справедливості з метою продати зброю.

Діліться матеріалом




Радіо NV